„Polski przemysł lotniczy. Od traktatu ryskiego do kampanii wrześniowej”. Nowa wystawa w Łazienkach Królewskich

Artykuł
Zygmunt Puławski urodził 24 października 1901 r. w Lublinie
Fot. Twitter/@Kombatanci

We wtorek w warszawskich Łazienkach została otwarta wystawa plenerowa „Polski przemysł lotniczy. Od traktatu ryskiego do kampanii wrześniowej”. Została przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w związku z przypadającą w tym roku 120. rocznicą urodzin i 90. rocznicą śmierci inż. pil. Zygmunta Puławskiego, najsłynniejszego konstruktora lotniczego II RP.

Podczas uroczystości w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia. Ekspozycja prezentowana była na ogrodzeniu Łazienek Królewskich przy Belwederze.

Zygmunt Puławski urodził 24 października 1901 r. w Lublinie. W latach szkolnych zaangażował się w harcerstwo. Maturę w Szkole Handlowej Męskiej A. i J. Vetterów w Lublinie zdał w maju 1920 r.

Jesienią 1920 r. rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej, od pierwszego roku działając w Sekcji Lotniczej Koła Mechaników Studentów. W trakcie nauki utrzymywał się, dając korepetycje, znajdował też czas na uprawianie wioślarstwa, kajakarstwa, wspinaczki górskiej i narciarstwa w Akademickim Związku Sportowym. Był także członkiem Aeroklubu Warszawskiego.

Mając 23 lata Puławski zdobył nagrodę w konkursie ogłoszonym przez Departament Żeglugi Powietrznej Ministerstwa Spraw Wojskowych na projekt dwupłatowego samolotu myśliwskiego.

W 1926 r. został powołany do Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa. Po odbytym wstępnym szkoleniu wojskowym i teoretycznym kursie lotniczym dalsze przeszkolenie w lotach odbył w Szkole Pilotów w Bydgoszczy.

Pracę zawodową rozpoczął w 1927 r. w Warszawie, zostając kierownikiem grupy konstruktorów Centralnych Warsztatów Lotniczych. Tam opracował swój pierwszy samolot myśliwski PZL P-1. Jego konstrukcją był słynną „jedenastka” PZL, stanowiąca podstawowy samolot polskiego lotnictwa myśliwskiego w wojnie obronnej 1939 r.

W lutym 1931 r. dokonał pierwszego oblotu swojej nowej konstrukcji PZL-12. 21 marca 1931 r. uległ wypadkowi w czasie oblotu amfibii, czyli najnowszego prototypu samolotu turystycznego, nad Warszawą. Puławski zmarł w wieku 29 lat w wyniku odniesionych obrażeń w jednym ze stołecznych szpitali.

Źródło: Twitter/@Kombatanci

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy