Zmienna waga, ospałość, osłabienie, problem z koncentracją? Powodem może być tarczyca
Co najmniej 20 proc. Polaków cierpi na różne schorzenia tarczycy. Ogromna większość, bo 9 na 10 przypadków, dotyczy kobiet. Mimo że niewielka – tarczyca to organ ważący około 30 gramów – odpowiada za metabolizm całego organizmu.
Chociaż objawy chorób tarczycy są dość charakterystyczne – szybkie chudnięcie, przybieranie na wadze, ospałość, nadpobudliwość, osłabienie czy trudności w koncentracji – to wciąż bardzo często je bagatelizujemy. Dlatego – chociaż oficjalnie w Polsce ok. 22 proc. osób choruje lub w przeszłości zmagało się z chorobami gruczołu tarczowego – faktyczny odsetek może być dużo większy. A niezdiagnozowane i nieleczone choroby tarczycy po cichu niszczą organizm.
Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Ireneusz Nawrot, sekretarz Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej, wcześnie wykryte choroby tarczycy umożliwiają rozpoczęcie odpowiedniego procesu leczenia, a w efekcie ograniczenie groźnych powikłań.
Niestety, jak się okazuje, ok. 25 proc. populacji ma jakieś schorzenia tarczycy, w których są zmiany guzkowe, m.in. nowotworowe. Jak wskazują eksperci, w przypadku tej grupy pacjentów „należy bardziej wnikliwie zastanowić się nad kolejnym etapem leczenia, często wiążącym się z leczeniem operacyjnym”. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku pacjentów posiadających „duże wole tarczycowe – guzowate, miąższowe, zamostkowe, uciskające drogi oddechowe”.
– Pacjenci często nie decydują się na leczenie operacyjne tarczycy w obawie, że mogą stracić głos. Jednak w dzisiejszych czasach, także w Polsce, zabieg operacyjny tarczycy jest bezpieczny, o ile jest przeprowadzony przez chirurga z dużym doświadczeniem – uspokaja prof. dr hab. n. med. Marcin Barczyński, prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej. – Co więcej, w ostatnich latach coraz łatwiej dostępna jest także w Polsce metoda śródoperacyjnego neuromonitoringu nerwów krtaniowych, która stanowi uzupełnienie doświadczenia chirurga. Jej zastosowanie minimalizuje ryzyko wystąpienia zaburzeń fonacji po operacji tarczycy – wskazuje ekspert.
Czytaj więcej w dzisiejszej „Gazecie Polskiej Codziennie”.
Serdecznie polecamy wtorkowe wydanie "Codziennej":
— GP Codziennie (@GPCodziennie) 19 lutego 2018
@DorotaLomicka: "Dialog przede wszystkim".
@KlaudiaDadura: "Kluby zza oceanu rozpoczynają obchody 100-lecia niepodległości".
@j_kowalkowska: "Bez Londynu nie będzie bezpiecznie".https://t.co/1HYRtWiDJA - #GPC pic.twitter.com/tcHlJYwiVR