Wczoraj ogłoszony został projekt zmian w polskiej konstytucji, zakładający m.in. konfiskaty majątków oligarchów rosyjskich. Na antenie TV Republika rzecznik rządu Piotr Müller mówił o tym, jak w praktyce miałoby wyglądać wprowadzanie takich rozwiązań.
Rzecznik rządu zwrócił uwagę, że „czym innym jest kwestia mrożenia majątków, a czym innym ich przejęcie na rzecz skarbu państwa”.
- My mrozimy majątki, które są na listach sankcyjnych. Tylko w tej chwili jest już zamrożonych na polskich kontach bankowych ponad 140 mln. zł. Niedawno ABW zablokowała jedną z prób wypłacenia bardzo pokaźnej sumy finansowej w gotówce. Dzisiaj odbyła się odprawa premiera Morawickiego z szefem ABW, z ministrem Kamińskim i głównym inspektorem informacji finansowej, aby te rzeczy były na bieżąco monitorowane, i tak właśnie się dzieje. Gdy widzimy podejrzane transakcje, są one od razu blokowane, a środki mrożone - mówił.
#DzieńZRepubliką | @PiotrMuller: ABW zablokował próbę podjęcia z polskich banków pieniędzy jednego z rosyjskich oligarchów objętego sankcjami. #włączprawdę #TVRepublika pic.twitter.com/zXpIys8sw3
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) March 22, 2022
Jak dodał, w następnej kolejności rząd chce, aby „były one skonfiskowane i przeszły na rzecz ofiar rosyjskich zbrodni”.
Odnosząc się do kwestii rozszerzenia sankcji na podmioty, które nie są na liście sankcji międzynarodowych, Müller wskazał, że „rozwiązania konstytucyjne, które chcemy wprowadzić, dotyczą szerszej kategorii osób, czyli tych, które współfinansują, lub mogą współfinansować działania Federacji Rosyjskiej, w tym działania wojenne”.
- Ta lista jest szersza, i tak samo lista mrożonych aktywów może być szersza. Polska nigdy nie była jednak dobrym miejscem dla rosyjskich oligarchów. My zawsze podchodziliśmy do nich bardzo sceptycznie. Więcej tego typu środków jest w takich krajach, jak Włochy, Holandia, Niemcy, czy Austria - powiedział.
#DzieńZRepubliką | @PiotrMuller: Polska nigdy nie była dobrym miejsce dla rosyjskich oligarchów.#włączprawdę #TVRepublika pic.twitter.com/Kqn3x7bG9N
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) March 22, 2022
- Chcemy działać możliwie szeroko, tzn. w przypadku wystąpienia takich działalności, które wskazują na wspieranie reżimu Putina - powiedział rzecznik rządu, jednocześnie wskazując, że „opór na poziomie sankcji ogólnoeuropejskich niestety jest dość duży”. - Są jednak takie przepisy, dotyczące ograniczania działania w zakresie prania brudnych pieniędzy i w zakresie zwalczania terroryzmu, i z tych działań korzysta m.in. ABW do zabezpieczania części majątków - stwierdził.
Komentując plany wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel, Müller ubolewał, że „może to być niestety wprowadzone tylko na poziomie UE”.
- Przed chwilą rozmawiałem z premierem Morawieckim, który prosił, żeby kolejny list w tym zakresie wystosować, zarówno w zakresie węgla, ropy jak i gazu. Ja rozumiem, że na Zachodzie może występować opór co do gazu i ropy, ale chociaż zablokujmy ten węgiel. O to apelujmy do Unii Europejskiej - zaznaczył rzecznik rządu.
#DzieńZRepubliką | @PiotrMuller: Embargo na węgiel, to jest jedno z głównych postulatów, które w czwartek będziemy zgłaszać na posiedzeniu rady europejskiej. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) March 22, 2022