- Cztery miliony 200 tysięcy uczniów otrzymało do końca września 1 miliard 270 milionów złotych z programu Dobry Start - poinformowała minister Borys-Szopa.
Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej przypomina, że wnioski można składać do końca listopada.
Minister wyjaśniła, że na realizację programu do gmin trafiło w sumie 1 miliard 420 milionów złotych. Do końca września wpłynęły 3 miliony 100 tysięcy wniosków o przyznanie świadczenia, z czego ponad 60 procent drogą elektroniczną. Najwięcej środków z programu Dobry Start trafiło do uczniów na Mazowszu, na Śląsku oraz w Wielkopolsce. Zwróciła też uwagę, że tegoroczny program Dobry Start został poszerzony o dzieci uczące się w szkołach dla dorosłych i policealnych.
Minister Bożena Borys-Szopa przypomniała, że wniosek o świadczenie można złożyć w formie pisemnej - w urzędzie lub pocztą. Elektronicznie wnioski można składać przez portal empatia.mrpips.gov.pl, bankowość elektroniczną lub PUE ZUS.
- Wprowadzone przez rząd PiS i wdrożone przez resort programy prospołeczne znacząco przyczyniły się do ograniczenia ubóstwa w Polsce - podkreśliła Bożena Borys Szopa. Wyjaśniła, że liczba rodzin z dziećmi objętych pomocą społeczną spadła o 32 procent - z 504 tysięcy rodzin w 2015 roku do 340 tysięcy rodzin w roku 2018.
- Trzeba pamiętać, że także obecny rok był pod tym względem przełomowy. Po pierwsze miała miejsce niezwykle wysoka waloryzacja najniższych rent i emerytur, była to waloryzacja kwotowo-procentowa, przy czym kwota ta nie była mniejsza niż 70 złotych - powiedziała minister. Poza tym do ponad dziewięciu milionów emerytów i rencistów trafiła trzynasta emerytura. Łączna kwota wypłaconych świadczeń z tej puli wyniosła ponad 10 miliardów złotych.