Ziobro: stawiając się przed nieistniejącą komisją okazałbym nonszalancję TK i SN

Poseł Prawa i Sprawiedliwości i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odniósł się dzisiaj do wniosku prokuratora generalnego Adama Bodnara, w którym ten chce uchylenia mu immunitetu w celu przymusowego doprowadzenia go przed komisję sejmową ds. Pegasusa.
Komisję, która de facto nie istnieje. Przypomniał dlaczego.
Poseł zwrócił uwagę na kilka istotnych kwestii związanych ze sprawą.
Wyroki TK są w Polsce niepodważalne
Podkreślił, że po pierwsze 10 września ub. r. zapadł wyrok najwyższego sądu w Polsce, czyli Trybunału Konstytucyjnego, który jednoznacznie wskazał, że komisja w świetle tego rozstrzygnięcia przestała istnieć. Dodał, że wyroki tego organu są w Polsce niepodważalne.
Ziobro odniósł się także do faktu braku publikacji wyroku przez premiera Donalda Tuska. Powiedział, że „nie wpływa to znacząco na moc wiążącą wobec organów polskiego państwa, tak polskiego Sejmu, jak i polskich sądów.”
Mówi o tym wyraźnie uchwała Zgromadzenia Ogólnego sędziów Sądu Najwyższego podjęta pod przewodnictwem nie pani profesor Manowskiej, ale pod przewodnictwem pani profesor Gersdorf w 2016 roku” – uzasadniał były minister sprawiedliwości.
Ziobro: wyrok TK wiąże każdego, również mnie
Dodał, że uchwała ta jednoznacznie wskazuje, że wyrok wydany na jawnym posiedzeniu Trybunału Konstytucyjnego ma moc wiążącą. Zwrócił też uwagę, że jeśli połączymy decyzje dwóch najwyższych gremiów sądowych w Polsce, które wskazały, że wyrok z września ma moc wiążącą, i taki wyrok wiąże każdego, również samego Ziobrę.
Polityk zwrócił uwagę na to, że stawiając się przed nieistniejącym formalnie gremium byłoby okazaniem nonszalancji zarówno Trybunałowi Konstytucyjnemu, jak i Sądowi Najwyższemu.
Ziobro powiedział także, że nieopublikowanie wyroku przez Tuska to przestępstwo, za które ten poniesie w przyszłości odpowiedzialność.
Powoływanie się przez sądy na brak publikacji orzeczenia TK jest nie tylko sprzeczne z przyjętą uchwałą najwyższego gremiów sędziów w Polsce, jaką jest Sąd Najwyższy, ale jest też sprzeczne z elementarnym rozsądkiem"
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X