Ziobro: Kary dyscyplinarne dla komorników, którzy ruszą pieniądze z 500 plus. Komornicy: Nie zawiniliśmy
Zbigniew Ziobro wystosował komunikat, w którym upomina komorników, że pieniądze pochodzące z programu 500 plus nie podlegają egzekucji komorniczej. Krajowa Rada Komornicza „przewidywała możliwość zaistnienia takiej sytuacji i wnioskowała od wielu tygodni o podjęcie działań zapobiegawczych" – tłumaczy jej rzecznik.
W związku z prasowymi doniesieniami o zajmowaniu przez komorników na poczet długów pieniędzy pochodzących z programu 500 zł na dziecko Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przypomina, że świadczenia te nie podlegają egzekucji komorniczej.
Minister zwraca się do komorników, by respektowali mówiące o tym przepisy art. 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego. W przypadku ich naruszenia komornikom grozi odpowiedzialność dyscyplinarna: od kary upomnienia do wydalenia z zawodu.
Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, przygotowaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, świadczenie z tytułu programu Rodzina 500+ jest świadczeniem wychowawczym. Jako takie nie może być więc przedmiotem egzekucji – czytamy na stronach ministerstwa sprawiedliwości.
CZYTAJ WIĘCEJ... Matka sześciorga dzieci ofiarą komornika. Zajął pieniądze z 500+
„Alarmowaliśmy, że może zaistnieć problem”
W nawiązaniu do reakcji mediów na zagrożenia dla kwot 500+ zdeponowanych na kontach dłużnika informujemy, iż Krajowa Rada Komornicza przewidywała możliwość zaistnienia takiej sytuacji i wnioskowała od wielu tygodni o podjęcie działań zapobiegawczych.
Krajowa Rada Komornicza sygnalizowała możliwe zagrożenia w licznych publikacjach, a co najważniejsze w wystąpieniu adresowanym do Pani Premier Beaty Szydło. Alarmowaliśmy, iż bez koniecznych zmian ustawowych problem może zaistnieć w momencie kiedy pieniądze z programu 500+ trafią na zajęte konto bankowe – czytamy w oświadczeniu Krajowej Rady Komorniczej.
Wobec nie tylko braku zawinienia ze strony naszego środowiska, a wręcz usilnych, długotrwałych zabiegów o utworzenie mechanizmów zabezpieczających wspomniane świadczenia, deklarujemy gotowość do pracy nad pozytywnymi rozwiązaniami w trosce nie tylko o dobre imię przedstawicieli naszego zawodu, ale przede wszystkim w trosce o najlepiej pojęty interes polskich rodzin – dodaje rzecznik Rady.
CAŁOŚĆ OŚWIADCZENIA KRAJOWEJ RADY KOMORNICZEJ