Przejdź do treści
13:33 Pakistański sąd skazał w sobotę byłego premiera Imrana Khana i jego żonę na 17 lat więzienia, uznając ich za winnych przywłaszczenia i sprzedaży luksusowych prezentów, które Khan otrzymał jako szef rządu – podała agencja AP
13:05 Kujawsko-pomorskie: zablokowana jest droga krajowa nr 10 w miejscowości Wólka koło Lipna, gdzie zderzyły trzy samochody osobowe i ciężarówka. Poszkodowana została jedna osoba. Wyznaczono objazd
12:20 W styczniu prezydent Karol Nawrocki powoła Radę ds. Naprawy Ustroju Państwa. "Stanie się ona miejscem dialogu, miejscem dyskusji o konsekwentnej naprawie ustroju Rzeczypospolitej Polskiej" - zapowiedział prezydent Karol Nawrocki
11:24 W katedrze na Wawelu rozpoczęła się uroczysta msza, podczas której kardynał Grzegorz Ryś oficjalnie obejmie urząd arcybiskupa metropolity krakowskiego. Archidiecezję przejmie po abp. Marku Jędraszewskim
10:27 Szef KPRP Paweł Szefernaker ocenił, że piątkowe spotkanie prezydenta Karola Nawrockiego z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim to nowy etap relacji polsko-ukraińskich. Wśród najważniejszych kwestii wymienił ekshumacje na Wołyniu i obszar bezpieczeństwa
Republika Republika zaprasza naszych widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm po raz kolejny zorganizują "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Zespół prof. Szwagrzyka zidentyfikował kolejnych 12. bohaterów z "Łączki"

Źródło: Wikipedia/ Zlisiecki/ CC BY-SA 3.0

Podczas uroczystości ogłoszenia wyników identyfikacji IPN podał 12 nazwisk ofiar komunizmu, w tym także żołnierzy podziemia niepodległościowego zidentyfikowanych po ekshumacjach na Wojskowych Powązkach. - To jest początek działania na rzecz trwałego upamiętnienia bohaterów tego powojennego dramatu - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Wśród ofiar, które udało się zidentyfikować po ekshumacjach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie są: Jan Czeredys - major Wojska Polskiego, Adam Gajdek – podoficer Wojska Polskiego , Roman Groński – porucznik Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", oddziału mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory", Antoni Olechnowicz – komendant Wileńskiego Okręgu AK, Aleksander Adam Kita – podpułkownik Wojska Polskiego, Jerzy Miatkowski "Zawada" – żołnierz Armii Krajowej, Stanisław Mieszkowski – komandor Marynarki Wojennej, Marian Orlik – podpułkownik Wojska Polskiego, Zbigniew Przybyszewski – komandor Marynarki Wojennej, Karol Rakoczy - żołnierz Ruchu Oporu Armii Krajowej, następnie Narodowych Sił Zbrojnych, Edmund Tudruj - porucznik Armii Krajowej i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" i Arkadiusz Wasilewski - porucznik AK i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

- Szczątki ofiar terroru komunistycznego były chowane w ukryciu, w miejscu nieznanym, co do którego istniały pewne podejrzenia, a dzisiaj już jest pewność, że ci wszyscy bohaterowie dramatu powojennego (...) będą prawdopodobnie odnalezieni nie tylko w naszej pamięci, ale fizycznie na słynnej "Łączce" na Powązkach Wojskowych w Warszawie - mówił prezydent Komorowski, który brał udział w uroczystości.

Podkreślił, że piątkowa ceremonia stanowi klamrę spinającą 25 lat polskiej wolności. Wspominał uroczystość odsłonięcia pomnika na "Łączce" w 1990 r. - Pamiętam te zdumione spojrzenia, te myśli, trochę szepty, kiedy rozglądaliśmy się dookoła, wokół pomnika - mówił. Jak zaznaczył, już wtedy "istniały jakieś opinie" na temat miejsca domniemanego pochówku rozstrzelanych czy zabitych w kazamatach UB. - To już wtedy do nas docierało jako bolesna i niesłychanie trudna prawda - mówił.

- Dzisiaj po 25 latach polskiej wolności mamy pewność, że na "Łączce" na Powązkach chowano zamordowanych więźniów UB, mamy pewność, że w odpowiednim miejscu stanął ten pomnik, ale mamy także coraz dalej idącą pewność dotyczącą tego, że to nie koniec zbadania całego problemu, odkrycia wszystkich grobów, wszystkich szczątków bohaterów dramatu powojennego - mówił.

Prezydent zwrócił się do rodzin ofiar biorących udział w ceremonii. - Chciałem wyrazić przekonanie, że rodziny odnalezionych będą musiały same we własnym sumieniu, we własnym sercu (...) ustosunkować się do przyszłości tego miejsca - podkreślił.

- Muzeum, które ma przypominać o zbrodniach powojennego terroru komunistycznego, powstanie w Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie - zapewnił minister sprawiedliwości Marek Biernacki podczas uroczystości ogłoszenia wyników identyfikacji ofiar komunizmu.

Podczas ceremonii w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych IPN ogłoszono kolejne nazwiska ofiar komunistycznej bezpieki, które zidentyfikowano po ekshumacjach na Cmentarzu Wojskowym na PowązkachCeremonia ma związek z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wyniki identyfikacji ofiar komunizmu ogłosił Instytut Pamięci Narodowej.

Wśród nadal poszukiwanych są gen. August Emil Fieldorf "Nil", rotmistrz Witold Pilecki, ppłk Łukasz Ciepliński "Pług". IPN podkreśla, że wszystkim ofiarom terroru komunistycznego – dawnym polskim żołnierzom, którzy po II wojnie światowej walczyli z sowietyzacją Polski – należy przywrócić imię i nazwisko oraz przypomnieć o ich zasługach.

Na uroczystość do Belwederu przybyli m.in. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, prezes IPN Łukasz Kamiński, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie Andrzej Ciechanowicz. Obecni są także prezydenccy ministrowie i doradcy m.in. prof. Tomasz Nałęcz.

pap
Źródło: Telewizja Republika

Polecamy Sejm

Wiadomości

Czarzasty nie wytrzymał. Prymitywny atak na prezydenta Nawrockiego

Zgorzkniały Czarzasty prymitywnie atakuje prezydenta Nawrockiego

Motocyklem przez historię. Stowarzyszenie Kocham Polskę nie zwalnia tempa

NATO uruchomi drugi hub logistyczny dla pomocy wojskowej Ukrainie

WSTAJEMY: Fundacja Republika rusza ze świąteczną akcją #MikołajeRepubliki

Ukraińskie drony daleko od frontu. Cios w rosyjski okręt i energetykę

Szefernaker: Tusk jest mistrzem picu, który szuka tematów zastępczych

Belgia: Polski konsulat w Brukseli został oblany czerwoną farbą

Bruksela ustępuje. Europejska motoryzacja traci, Chiny wygrywają

Bogucki: kwestia symboli w polityce ma duże znaczenie. "Wyjeżdża okrągły stół, pojawia się bożonarodzeniowa stajenka"

Nowy pasterz na Wawelu. Kardynał Ryś obejmuje archidiecezję krakowską

Morawiecki: Umowa z Mercosur to wyrok na polskich rolników

Karol Nawrocki podczas ataku na TVP: To, co mnie spotkało, to były obrazki z minionej epoki

Romanowski ujawnia: Wiemy dlaczego Interpol nie wydał czerwonej noty wobec posła

Niemiecki rząd chce rozszerzyć uprawnienia wywiadu

Dwa lata temu siłowo przejęto TVP. Rolę mediów niezależnych od władzy pełni od tego czasu Republika

Najnowsze

Czarzasty nie wytrzymał. Prymitywny atak na prezydenta Nawrockiego

Zgorzkniały Czarzasty prymitywnie atakuje prezydenta Nawrockiego

Armia Ukrainy

Ukraińskie drony daleko od frontu. Cios w rosyjski okręt i energetykę

Szefernaker: Tusk jest mistrzem picu, który szuka tematów zastępczych

Belgia: Polski konsulat w Brukseli został oblany czerwoną farbą

Bruksela ustępuje. Europejska motoryzacja traci, Chiny wygrywają

Motocyklem przez historię. Stowarzyszenie Kocham Polskę nie zwalnia tempa

hub NATO

NATO uruchomi drugi hub logistyczny dla pomocy wojskowej Ukrainie

WSTAJEMY: Fundacja Republika rusza ze świąteczną akcją #MikołajeRepubliki