Przejdź do treści
7:59 Mołdawski parlament ogłosił, że wybory parlamentarne w tym kraju odbędą się 28 września – informuje agencja Reutera
7:49 Do Muzeum Warmii i Mazur powróciła XVIII-wieczna ikona, Mandylion, którą 35 lat temu skradziono z wystawy w olsztyńskim zamku
7:45 Legia Warszawa wygrała w Londynie z Chelsea 2:1 w ćwierćfinałowym rewanżu, ale odpadła z piłkarskiej Ligi Konferencji
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Zdecydowana deklaracja Nawrockiego w sprawie bezpieczeństwa

Źródło: Telewizja Republika

Kierunek działań prezydenta Andrzeja Dudy, aby wokół kwestii bezpieczeństwa budować rodzaj politycznej wspólnoty, jest mi bliski - zadeklarował we wtorek popierany przez PiS obywatelski kandydat na to stanowisko Karol Nawrocki. Dodał, że popiera ocenę Mariusza Błaszczaka dotyczącą działań rządu ws. bezpieczeństwa.

Karol Nawrocki na wtorkowej konferencji prasowej w Kłobucku (Śląskie) został zapytany m.in. o poniedziałkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, po którym premier Donald Tusk poinformował na platformie X, że przedstawił tam ramy narodowego konsensusu w sprawie Ukrainy. Według premiera, potrzebę politycznej jedności Polaków wobec zagrożenia ze wschodu rozumieli uczestnicy posiedzenia Rady z wyjątkiem szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka.

W późniejszym wpisie na X Błaszczak zarzucił rządowi, że w kwestii bezpieczeństwa "nie ma planu, nie ma strategii i jest jak dzieci we mgle". "Nie ma najważniejszych kontraktów zbrojeniowych, nie ma 300-tysięcznej armii. Są za to zniszczone relacje z USA. Naprawcie to, potem mówcie o jedności" - napisał b. szef MON.

Sukces dyplomatyczny Andrzeja Dudy

Nawrocki odpowiadając na pytanie wyraził satysfakcję, że prezydent "w tak ważnej sprawie zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego". Podkreślił, że Andrzej Duda jako pierwszy przywódca z Europy spotkał się w sobotę z Donaldem Trumpem od czasu jego wygranej w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Ocenił, że zwołanie RBN i sukces dyplomatyczny Andrzeja Dudy "są oczywiście bardzo dobrą informacją".

"Pan prezydent pokazał, że chce budować wspólną politykę bezpieczeństwa. To jest ten kierunek działań, który jest bliski także mojej osobie, jako kandydatowi na urząd prezydenta, żeby wokół bezpieczeństwa budować rodzaj politycznej wspólnoty i bezpieczeństwo objąć linią demarkacyjną sporu politycznego" - zadeklarował Nawrocki.

 

Błaszczak miał rację

Według niego, z całą pewnością Mariusz Błaszczak miał rację. "Rząd Donalda Tuska porusza się jak dzieci w mgle, szykuje antyamerykańską rebelię w Unii Europejskiej" - uznał.

"Pan premier Donald Tusk ubliżał prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, narażając nasze bezpieczeństwo na pewne próby. Więc chwała Panu, że mamy prezydenta Andrzeja Dudę i bardzo się też cieszę, że ktoś premierowi Donaldowi Tuskowi powiedział w oczy prawdę o tym, w jakim kierunku prowadzi Polskę" - skomentował Nawrocki.

 

Rosyjskie metody

Na konferencji prasowej w Kłobucku Nawrocki był też pytany o medialne doniesienia, jakoby rosyjski wywiad był zaangażowany w działania przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi przeciwko ówczesnemu rządowi, w tym m.in. w promowanie akcji tzw. ośmiu gwiazdek.

"Musiałbym udawać zdziwienie, że to nie jest rzecz, która wydawała się oczywista od samego początku. Znam działania operacyjne i sowieckich służb, i służb Federacji Rosyjskiej, która także wobec mnie prowadzi swoje postępowania prokuratorskie" - zaznaczył.

 

"Ten ujawniony przez dziennikarzy fakt dla mnie - jako dla człowieka, który działa w sektorze bezpieczeństwa państwa polskiego, też w sektorze operacyjnym byłego systemu sowieckiego - ta rzecz jest zupełnie oczywista, że te radykalne ruchy, które atakowały polską władzę i nasze wartości, były sponsorowane przez naszych wrogów, czyli przez Federację Rosyjską, czy przez innych wrogów Polski" - ocenił prezes IPN.

Inspiracja służb

Za "dobrą informację" uznał to, że dzięki pracy dziennikarzy wielu obywateli uświadomi sobie, jak działają mechanizmy "dążące do ataku na polskich patriotów, na polskie wartości i że to jest zaplanowana operacja wrogów Rzeczpospolitej". "Od samego początku wydawało mi się jasne, że jest to działanie inspirowane przez obce służby" - zadeklarował Nawrocki.

Proszony o komentarz do poniedziałkowej trzeciej rocznicy pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę Nawrocki podkreślił, że to "tragiczna rocznica szczególnie dla państwa ukraińskiego".

"Jesteśmy w drodze do pokoju. To jest, myślę, czas refleksji i nad tym, kto zaufał postsowieckiej Federacji Rosyjskiej i nad tym, że Federacja Rosyjska jest jednak niezmienialna. O tym mówiło wielu polityków i mężów stanu, takich jak świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński" - dodał.

 

Refleksja dla elit

"Ale ta trzecia rocznica powinna być też głęboką refleksją dla elit Unii Europejskiej nad tym, do czego doprowadziły, futrując Federację Rosyjską środkami finansowymi, które zostały spożytkowane na działania militarne i atak na Ukrainę" - stwierdził.

"To czas pogłębionej refleksji nad tym do czego doszło i czemu nigdy do tego nie powinno dojść" - dodał Karol Nawrocki. Zadeklarował jednocześnie współczucie narodowi ukraińskiemu i wszystkim ofiarom cywilnym.

Źródło: PAP, x.com

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Piachem w tryby | Komu Tusk pokłoni się najniżej?

Burze i wichury w 10 województwach!

Robert Powell zagrał Jezusa z Nazaretu. Jak zmieniła go ta rola?

Wielki Piątek - upamiętnienie Męki Pańskiej w Kościele katolickim

Od koronacji Bolesława Chrobrego mija dziś 1000 lat?

Trump podał datę podpisania umowy o minerałach rzadkich z Ukrainą

Ekspert wojskowy: Trump może zmusić Putina do zawarcia pokoju z Ukrainą

Xi Jinping w potrzasku. Taryfy Trumpa przyspieszają proces deglobalizacji

Teleskop Webba: Przełomowe odkrycie? Silne dowody na życie pozaziemskie 

Rosja skreśla Talibów z listy organizacji terrorystycznych

Meloni wyszła ze spotkania z Trumpem. Co powiedziała?

Floryda: Strzelanina na uniwersytecie. Dwie osoby nie żyją

Wladywostok uspokaja: Koreańczycy z Północy nie jedzą psów, a to nie krew!

Ukraiński wywiad publikuje nagranie: histeria rosyjskiego dowódcy

Legia pokonała Chelsea na wyjeździe! Wielki sukces polskiego klubu

Najnowsze

Piachem w tryby | Komu Tusk pokłoni się najniżej?

Od koronacji Bolesława Chrobrego mija dziś 1000 lat?

Trump podał datę podpisania umowy o minerałach rzadkich z Ukrainą

Ekspert wojskowy: Trump może zmusić Putina do zawarcia pokoju z Ukrainą

Xi Jinping w potrzasku. Taryfy Trumpa przyspieszają proces deglobalizacji

Burze i wichury w 10 województwach!

Robert Powell zagrał Jezusa z Nazaretu. Jak zmieniła go ta rola?

Wielki Piątek - upamiętnienie Męki Pańskiej w Kościele katolickim