Prokurator Okręgowy w Jeleniej Górze zastosował wobec podejrzanego Adama T. – byłego Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 100 tysięcy złotych. Ponadto prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na mieniu podejrzanego w kwocie do 500 tysięcy złotych.
Zabezpieczenie 500 tys. złotych przez prokuratora, zostało dokonane na poczet grożącej podejrzanemu kary grzywny.
6 lutego 2018 roku, Adam T. został zatrzymany na polecenie prokuratora przez funkcjonariuszy Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego we Wrocławiu.
Prokurator ogłosił mu zarzut przekroczenia uprawnień, czego efektem było osiągnięcie korzyści majątkowych w wysokości 13,5 miliona złotych przez jedną z warszawskich klinik medycznych. Przestępstwo zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności. To kolejna afera, która wyszła na jaw dopiero teraz, a miała miejsce w roku 2013 - za czasów rządów koalicji PO-PSL.
W toku śledztwa ustalono, że Adam T. jako dyrektor Mazowieckiego Oddziału NFZ wbrew przepisom zawarł 31 grudnia 2013 roku z jedną z warszawskich klinik medycznych aneks do umowy o świadczeniu opieki zdrowotnej w zakresie okulistyki. Aneks z datą wsteczną, od 21 grudnia 2013 roku, przedłużał do końca 2014 roku okres obowiązywania umowy, mimo że została ona wcześniej wypowiedziana z uwagi na fakt, że klinika pobierała od pacjentów nienależne, dodatkowe opłaty za usługi medyczne finansowane przez NFZ.
Adam T. działał w ten sposób na szkodę interesu publicznego, podważając zaufanie do organów władzy i łamiąc zasadę równego traktowania podmiotów wobec prawa.
Do zatrzymania Adama T. doszło w związku ze sprawą dotyczącą przekroczenia uprawnień i zawarcia aneksu do umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie okulistyki z jedną z warszawskich klinik. Śledztwo to dotyczy także przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 50 tysięcy złotych w związku z kontraktowaniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia usług w zakresie okulistycznego leczenia szpitalnego.
W toku tego śledztwa ustalono, że ówczesny Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, już od chwili wypowiedzenia stołecznej klinice umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, rozpoczął ponadprzeciętne działania zmierzające do jej przywrócenia.
Sprawa ma charakter rozwojowy. W śledztwie intensywnie wykonywane są dalsze czynności zmierzające do ustalenia roli poszczególnych osób przy kontraktowaniu usług medycznych ze stołeczną spółką pod koniec 2013 roku. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.