Zakaz handlu w niedzielę. Rusza zbieranie podpisów
W piątek marszałek Sejmu przyjął wniosek o zarejestrowanie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele wraz z projektem Ustawy i jego uzasadnieniem, który będzie zbierał podpisy poparcia dla projektu. – W najbliższych dniach rozpoczniemy zbieranie podpisów – zapowiada przewodniczący komitetu Alfred Bujara.
Wniosek o zarejestrowanie komitetu złożyli przedstawiciele Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.
Przewodniczący komitetu Alfred Bujara zapowiada, że zakaz handlu w niedziele ma bardzo duże poparcie społeczne.
Od momentu zarejestrowania komitet ma trzy miesiące na zbiórkę podpisów pod projektem nowej ustawy. Następne kroki to złożenie wniosku w Sejmie, pierwsze czytanie a później wypracowanie ostatecznego kształtu ustawy w komisji sejmowej.
Projekt ustawy przewiduje wiele sytuacji dopuszczających handel w niedzielę, między innymi na stacjach benzynowych, w kioskach, sklepach na dworcach autobusowych, portach lotniczych, strefach wolnocłowych, piekarniach, szpitalach i szkołach.
Walczą o dobro pracowników
Grupa inicjatywna ustawy obywatelskiej mającej ograniczyć niedzielny handel powstała w kwietniu.
W Centrum Dialogu Społecznego "Dialog" w Warszawie doszło wówczas do spotkania, podczas którego zawiązał się komitet obywatelski. Przewodniczącym komitetu został Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ "Solidarność". Oprócz "Solidarności", w skład komitetu weszli przedstawiciele Federacji Handlu OPZZ, przedstawiciele pracodawców z branży handlowej oraz organizacje społeczne i samorządowe.
Mateusz Wyrwał, który jest autorem projektu, zwracał uwagę, że nie jest to zakaz handlu, ale jego ograniczenie. Podobne ograniczenia nie są w Europie niczym szczególnym. Zdaniem Wyrwała, do wprowadzenia ograniczenia potrzebna będzie nowa ustawa, nie wystarczy sama nowelizacja.