Lokomotywa parowa i wagony sprzed 80 lat wyjadą na tory Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Pasażerowie będą mogli się przejechać takim składem z Chabówki do Kasiny Wielkiej i z powrotem.
We wszystkie weekendy lipca i sierpnia będą kursować zabytkowe pociągi retro, sformowane ze zbiorów Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. – Będzie to dla wszystkich pełna niezapomnianych wrażeń niepowtarzalna forma aktywnego wypoczynku, tym bardziej, że w tym roku wydłużamy relację pociągów z Chabówki przez Rabkę Zdrój do Kasiny Wielkiej u stóp Śnieżnicy – mówi Maciej Panasiewicz, naczelnik Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce.
Jak podkreślają organizatorzy przejazdu, Kasina Wielka to jedna z najpiękniej i najwyżej położonych stacji kolejowych w Polsce. Podczas 1,5-godzinnego postoju na stacji w tej miejscowości, pasażerowie pociągu będą mogli skorzystać z przejazdu krzesełkową koleją linową na Śnieżnicę, skąd można podziwiać panoramę Beskidu Wyspowego i Pogórza Wielickiego. Na stacji czynna będzie również restauracja.
Dawna Galicyjska Kolej Transwersalna zbudowana przez austriackie C.K. Koleje Państwowe liczy ponad 135 lat. 77-kilometrowy fragment tej linii, biegnący z Chabówki przez Kasinę Wielką do Nowego Sącza, uznawany jest za jedną z najbardziej malowniczych tras kolejowych w Polsce i w Europie. Większość budynków stacyjnych stoi do dziś w nienaruszonym, choć nieco zdewastowanym stanie. W Kasinie Wielkiej Steven Spielberg kręcił fragmenty „Listy Schindlera”, a Andrzej Wajda – sceny do „Katynia”.
Chabówka mieści się w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Rabka-Zdrój. Przez tę wieś przechodzi łącząca Kraków z Zakopanem droga krajowa nr 47, będąca częścią Zakopianki. Chabówka jest też węzłem kolejowym na trasie do Zakopanego.