Przejdź do treści
22:25 Służba Więzienna przyznaje się do błędu w sprawie konwojowania Magdaleny W. na pogrzeb dziecka. „Osoby winne poniosą odpowiedzialność służbową”
Wydarzenie Dziś od godz. 15.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta
Wydarzenie Zapraszamy w piątek na spotkanie do Krosna, godzina 18:00, Hotel Nafta. W wydarzeniu weźmie udział europoseł Daniel Obajtek oraz poseł Piotr Babinetz
Wydarzenie W czwartek w Ostrołęce odbędzie się spotkanie z europosłem Danielem Obajtkiem oraz posłem Marcinem Grabowskim. Początek o 18:00 w Wyższej Szkole Administracji Publicznej
NBP NBP informuje: Było 509 ton, a jest już ponad 515 ton złota! Mamy więcej złota niż Europejski Bank Centralny, a Narodowy Bank Polski pod kierownictwem prof. Adama Glapińskiego, nadal zwiększa zasoby złota Polaków!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Zabytkowa Kopalnia Srebra uruchamia podziemne zajęcia edukacyjne dla dzieci

Źródło: twietter.com

Od października we wpisanej na listę UNESCO Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach organizowane będą podziemne zajęcia edukacyjne dla klas 1-4 szkół podstawowych. Dzieci będą mogły poznać kopalnię wszystkimi zmysłami, zamienią się w odkrywców, będą uczyć się przez doświadczenie – opisują pomysłodawcy.

Nowa oferta to efekt współpracy Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU) z zarządzającym Kopalnią Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT). Scenariusz trasy edukacyjnej, wdrożony z firmą Locativo, został przygotowany w ramach unijnego projektu Textour, którego celem jest innowacyjny rozwój turystyki kulturowej. Projekt Textour obejmuje ciekawe miejsca turystyczne w 11 krajach w Europie, w tym Tarnowskie Góry.

Prezes SMZT Zbigniew Pawlak mówił podczas piątkowej konferencji prasowej, że dzięki zajęciom uczniowie będą mogli poczuć kopalnię każdym zmysłem. Jak wspominał, kiedyś zaintrygowało go, w jaki sposób podziemne wyrobiska zwiedzały osoby niewidome. „Zaczęli dotykać, wąchać. To nam uzmysłowiło, że trzeba nie tylko mówić do turystów, ale też dać im czas na samodzielne zwiedzanie” - mówił.

Zwracał uwagę, że zainteresowanie młodych ludzi historią poprzemysłowych zbytków jest gwarancją zachowania tego dziedzictwa na kolejne pokolenia. Również dr Joanna Piasecka z IETU podkreślała, jak ważne jest, by młodzi ludzie poznali lokalną historię – dzięki turystyce kulturowej, opierającej się na wiedzy.

Zajęcia dla dzieci będą prowadzone w tzw. chodniku okrężnym, który na co dzień wyłączony jest z regularnego ruchu turystycznego, do tej korzystali z niego zwiedzający z niepełnosprawnościami. Głównym motywem zwiedzania będą cztery żywioły. Uczniom towarzyszyć będą przewodnicy-edukatorzy, którzy przeszli specjalne szkolenia.

Dzieci m.in. zamienią się w młodych geologów, a z pyrlikiem w dłoni poszukają srebra. Nie będą korzystać z nowinek technologicznych, ale np. z map, kompasu, latarek, termometru czy miarki. Spotkają się z sygnalistą, sprawdzą jaka temperatura panuje w podziemnych wyrobiskach, będą decydować, w którą stronę powinni iść podziemnymi korytarzami, dowiedzą się o florze kopalni czy zbadają kopalnianą wodę.

Adam Kałucki z firmy Locativo zaznaczył, że we współczesnym świecie, gdy wiele dzieci nadużywa telefonów komórkowych i zmaga się ze zbyt dużą liczbą bodźców, ważne jest wyciszenie, uspokojenie emocji. Jak przekonywał, trwająca 90 minut podziemna lekcja będzie dla zmysłów dzieci czasem „przyspieszonej terapii”. Uczestnicy zajęć nie będą bombardowani informacjami, mają przede wszystkim doświadczać. Te zajęcia mają dostarczać wiedzy, ale przede wszystkim rozwijać inteligencję emocjonalną – dodał Kałucki. Przed uruchomieniem nowej oferty przeprowadzono testowe zajęcia z udziałem uczniów i – jak zapewniają organizatorzy – byli oni nimi zachwyceni

PAP, Twitter

Wiadomości

Upadek reżimu w Teheranie: konsekwencje dla Iranu, Izraela i USA

Izrael i Iran: pokój bez ograniczeń - tak mówi Trump

WSJ ogłasza koniec wojny: Iran zasugerował, że nie chce walczyć

Grecka wyspa w płomieniach. Sytuacja jest dramatyczna

Atak drona na bazę wojskową Taji w Iraku

Trump ogłosił zawieszenie broni. Iran wydał komunikat

Pokój na Bliskim Wschodzie na wyciągnięcie ręki. Trump ogłasza

BĘDZIEMY AKTUALIZOWAĆ

Bąkiewicz alarmuje: Niemcy wspólnie ze Strażą Graniczną przerzucają migrantów do Polski!

Prigożyn nadal żyje. Stał się symbolem kruchości Putina

Iran: Książę Reza Pahlavi - "To jest nasz moment!"

Służba Więzienna przyznaje się do... błędu. „Osoby winne poniosą odpowiedzialność służbową”

MON: Polscy żołnierze w Iraku są bezpieczni

Atak Iranu na bazę USA w Katarze zmieni porządek szczytu NATO

Dziedziczak: Niemcy uzgodnili z Tuskiem, że on przyjmie w Polsce imigrantów

Katar odpowiada ostro Iranowi

Najnowsze

Upadek reżimu w Teheranie: konsekwencje dla Iranu, Izraela i USA

Atak drona na bazę wojskową Taji w Iraku

Trump ogłosił zawieszenie broni. Iran wydał komunikat

Pokój na Bliskim Wschodzie na wyciągnięcie ręki. Trump ogłasza

BĘDZIEMY AKTUALIZOWAĆ

Bąkiewicz alarmuje: Niemcy wspólnie ze Strażą Graniczną przerzucają migrantów do Polski!

Izrael i Iran: pokój bez ograniczeń - tak mówi Trump

WSJ ogłasza koniec wojny: Iran zasugerował, że nie chce walczyć

Grecka wyspa w płomieniach. Sytuacja jest dramatyczna