Trwa debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach.
- Uważam, że hasło obecnego spotkania: „XXI wiek – bezpieczeństwo – kultura” trafnie wskazuje najistotniejsze wyzwania, przed którymi stajemy u progu trzeciej dekady stulecia. Od samego jego początku, wraz z atakiem na World Trade Center, stało się jasne, że kończą się czasy powojennego spokoju, do którego przyzwyczaił się krąg euroatlantycki. Zarazem też na porządku dziennym stanęła kwestia różnic, sporów i konfliktów cywilizacyjnych. W ciągu minionych 20 lat Zachód zmaga się z oboma tymi zagadnieniami. Są one kluczowe również dla Polski – dla jej rozwoju i pomyślności obywateli, dla naszej tożsamości i przyszłości - stwierdził prezydent Andrzej Duda.
W ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat Polska przeszła przez skumulowane w czasie wielkie kryzysy społeczne. Każdy taki wstrząs skutkował Wielkim Zerwaniem wartości społecznych – rozpadem ustalonych sposobów życia i modeli władzy, zerwaniem więzi społecznych, zużyciem zgromadzonych kapitałów zaufania. To zerwanie więzi nie jest jakimś złudzeniem wynikłym z nostalgii konserwatywnych intelektualistów, hipokryzji czy słabej pamięci. Można je obserwować w statystykach mierzących kondycję społeczną: emigracji, dzietności, przestępczości, uzależnieniach, rozwodach, gorszych wynikach edukacyjnych i zredukowanych możliwościach, czy wreszcie niskim poziomem zaufania.
Ponieważ jednak człowiek jest istotą społeczną, ostatecznie po zerwaniu następuje powolny proces odbudowy więzi — zawsze już jednak w innej, dostosowanej do nowej rzeczywistości postaci. Mądre, cierpliwe budowanie sprawnych instytucji oraz ponowne zawiązanie rozerwanych więzów zaufania jest zadaniem stojącym dzisiaj przed nami.