XI Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Festiwal NNW to cztery dni wypełnione pokazami filmów dokumentalnych i fabularnych, reportażami radiowymi, także dialogiem kilku pokoleń Polaków. Towarzyszą mu wystawy, instalacje artystyczne i widowiska muzyczne. Jest to najstarszy i jedyny w Polsce festiwal filmowy, tak szeroko traktujący tematykę filmu oraz historii.
Festiwal rozpoczął się od projektu Młodzi Dla Historii. Prezentowane były filmy konkursowe młodych reżyserów, spektakle teatralne oraz warsztaty filmowe i stylizacyjne.
Podczas panelu dyskusyjnego „Telewizja marzeń. Od pomysłu do premiery”, uczniowie klas VI, VII i VIII mieli możliwość opowiedzieć Dyrektor TVP ABC Justynie Karnowskiej, jak według nich powinna wyglądać telewizja marzeń dla nastolatków.
Do Gdyni przylecieli również młodzi z National History Day (USA), wraz nauczycielami i przedstawicielami NHD, by zaprezentować na Festiwalu swój film „Powstanie w getcie warszawskim”.
W tym roku do Konkursu Głównego zostało zakwalifikowanych 26 filmów, których twórcy będą walczyć o Złoty Opornik, Nagrodę im. Janusza Krupskiego, Nagrodę Dyrektora Festiwalu i Nagrodę Prezesa TVP. Emocji w tym roku będzie jeszcze więcej, bowiem podczas XI edycji Festiwalu pojawiła się nowa kategoria konkursowa: Konkurs Międzynarodowy, w którym przyznawana jest nagroda dla najlepszego filmu podejmującego tematy wolności. Biorą w nim udział filmy zagraniczne oraz filmy polskie, pokazujące splot polskiej i światowej historii. Do tej kategorii zakwalifikowano 11 filmów. Tradycyjnie nagrodzone zostaną też najlepsze dokumenty radiowe.
Oprócz pokazów filmów konkursowych, odbędą się również pokazy specjalne. Na ekranach zostanie wyświetlone 15 filmów, dokumentalnych i fabularnych, z Polski i za granicy, o szerokiej tematyce wolnościowej m.in. film Tomasza Sańprucha i Witolda Tabaki „Goliat. Zapomniany bohater”. Opowiada on historię Juliana Kulskiego, który jako 12-latek walczył w Powstaniu Warszawskim.
Na festiwalowych ekranach pojawi się również film „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego – najdroższa produkcja filmowa w Polsce w ostatnim dziesięcioleciu (po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu – producentem Maciejem Pawlickim i głównym scenarzystą Tomaszem Łysiakiem), oraz wiele innych znakomitych obrazów z Polski i za granicy!
Międzynarodowy charakter festiwalu podkreśla nie tylko repertuar filmowy, ale również zaproszeni na niego goście, którzy przyjechali do nas z różnych zakątków świata – filmowcy, bohaterowie podziemia, dyplomaci, publicyści, dokumentaliści, m.in. z Węgier, Rumunii czy Czech, a także duża reprezentacja ze Stanów Zjednoczonych.
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Konfederacja chce zamknięcia granic dla nielegalnej imigracji. Bosak wylicza, co należy zrobić dla bezpieczeństwa kraju [WIDEO]
Lewaccy bojówkarze próbują zakłócić manifestację w Warszawie. Padają inwektywy, argumentów brak [WIDEO]
Gembicka apeluje u podpisywanie się pod referendum ws. migracji. "Niemcy się boją, że ich interesy w Polsce będą zagrożone"
Patrioci mówią dosyć polityce Tuska. W całej Polsce ruszyły protesty przeciwko napływowi migrantów [TRANSMISJA]
Najnowsze

Leon XIV do kard. Saraha: ożywiaj nadzieje na spełnienie Bożych obietnic

Konfederacja chce zamknięcia granic dla nielegalnej imigracji. Bosak wylicza, co należy zrobić dla bezpieczeństwa kraju [WIDEO]

Tusk zamelduje wykonanie zadania? Polska się wyludnia, a młodzi ludzie są bez pracy
