Wznowiono obrady szczytu klimatycznego
Dzisiaj kontynuowane będą przerwane w nocy na kilka godzin obrady szczytu klimatycznego ONZ. Chociaż spotkanie miało zakończyć się w piątek, źródła zbliżone do delegacji podają, że może ono potrwać nawet do końca tygodnia
Największe kontrowersje powodują rozmowy dot. kwestii finansowe, które są jednym z powodów przedłużenia spotkania.
Wczoraj szefowa polskiej delegacji wiceminister środowiska Beata Jaczewska mówiła, że wierzy w porozumienie, choć postępy w negocjacjach następują „małymi krokami", a główne kwestie - fundamenty nowej, globalnej umowy klimatycznej, finansowanie i mechanizm kompensat dla dotkniętych zmianami klimatycznymi - pozostają otwarte.
W czwartek, dzień przed planowanym finałem szczytu, większość organizacji ekologicznych uczestniczących w spotkaniu opuściła Stadion Narodowy, gdyż jak ogłosili, negocjacje nie prowadzą do żadnego globalnego porozumienia, a uczestniczące państwa dbają tylko o swoje interesy.
Szczy klimatyczny ONZ, który odbywa się na warszawskim Stadionie Narodowym, rozpoczął się 11 listopada i powinień zakończyć się wczoraj. Podczas spotkania toczą się negocjacje nt. nowego porozumienia klimatycznego, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku. Ustalenia będą trwały jeszcze przez dwa szczyty, w Limie w 2014 r. i w Paryżu w 2015 r. W stolicy Peru ma być prezentowany projekt nowej umowy, a najdalej w maju 2015 tekst porozumienia.
Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ w 2008 r. w Poznaniu.
zm, PAP, Polskie Radio, fot. Telewizja Republika