Przejdź do treści
19:59 IMGW: lokalnie na południu kraju termometry pokażą aż 15 st. mrozu. W piątek marznąca mżawka może powodować gołoledź
18:11 Ukraina: trafiliśmy w instalacje gazowe i paliwowe w Rosji, korzystając m.in. z rakiet produkcji brytyjskiej typu Storm Shadow
17:49 Izraelska armia: zabiliśmy członka irańskich sił Al-Kuds w Libanie, który miał planować ataki w Syrii i Libanie
17:30 Abp Galbas do ubogich: dla Boga jesteś tak samo ważny, jak najważniejszy człowiek na Ziemi
16:42 Straż pożarna: w Wigilię Bożego Narodzenia strażacy na terenie całego kraju interweniowali 1043 razy
14:33 Lublin: pożar dachu kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kunickiego został opanowany, obecnie trwa jego dogaszanie –
13:39 Prokuratura: Bartosz G. usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem
Republika O godz. 23:00 zapraszamy na komentarze po meczu NBA Dallas Maverics vs. Golden State Warriors na kanał YouTube Republiki
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert "Oddajmy dzieciom dzieciństwo" zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Szczecin zaprasza na XII Żywą Szopkę, 24-26 grudnia, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie - Żydowcach - Kluczu, przy ul. Srebrnej 8
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Alberta wbrew Kanadzie buduje sojusz z Trumpem

Źródło: Danielle Smith i Donald Trump - x.com/@ABDanielleSmith

Premier Alberty, Danielle Smith, konsekwentnie odrzuca wszelkie próby wprowadzenia przez premiera Justina Trudeau podatków na eksport ropy naftowej z Alberty do USA.

Smith uważa to za niedopuszczalne ingerowanie w gospodarkę prowincji i próbę finansowania federalnych programów kosztem Alberty. W wywiadzie dla Postmedia podkreśliła, że nie cofnie się w obronie interesów Alberty i nie pozwoli na poświęcenie jej gospodarki dla krótkoterminowych korzyści politycznych.

Smith skrytykowała spotkanie premierów prowincji z Trudeau, gdzie omawiano potencjalne cła na kanadyjskie towary nałożone przez administrację prezydenta Donalda Trumpa. Smith nie zgodziła się z sugestią, że wszystko jest na stole, i wyraźnie sprzeciwiła się wprowadzeniu podatku eksportowego na energię z Alberty. Zwróciła uwagę, że taka taryfa generowałaby około 40 miliardów dolarów, które mogłyby być wykorzystane przez rząd federalny do kupowania głosów w innych prowincjach.

Premier Alberty oskarżyła Trudeau o podsycanie podziałów w kraju, argumentując, że jego polityka nie jest podejściem „Team Kanada”, a raczej „Team Trudeau”. Smith nawiązała również do Narodowego Programu Energetycznego (NEP) wprowadzonego przez ojca obecnego premiera, Pierre'a Trudeau, który w Albercie zapisał się jako katastrofalny okres w historii prowincji, prowadząc do utraty miejsc pracy i bankructw. Smith oświadczyła stanowczo, że nie dopuści do powtórzenia tej sytuacji. Podkreśliła, że Alberta nie powinna być traktowana inaczej niż Quebec czy Ontario.

Premier Alberty uważa, że Kanada potrzebuje nowego rządu, który będzie dążył do równości wszystkich prowincji i będzie potrafił prowadzić pozytywne relacje dyplomatyczne ze Stanami Zjednoczonymi. Zaznaczyła, że Alberta nie jest gotowa do zniszczenia swoich relacji ze Stanami Zjednoczonymi.

W czasie gdy Trudeau traci poparcie, Smith podkreśla, że jej celem jest obrona nie tylko miejsc pracy w Albercie, ale i w całej Kanadzie, i że wierzy, iż nadejdzie nowa era. Wyraziła swoją dezaprobatę dla polityki Trudeau, zaznaczając, że "odlicza dni do jego odejścia na emeryturę".

Smith, przebywając w Waszyngtonie, na inauguracji prezydenta Trumpa, prowadzi rozmowy z amerykańskimi politykami, dążąc do zrozumienia amerykańskich priorytetów i promocji interesów Kanady. Wyraża przekonanie, że jej działania spotykają się z pozytywnym przyjęciem.

Źródło: Republika/X/Calgary Herald

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Giorgia Meloni ocenia, że przyszły rok będzie jeszcze gorszy. W tle wsparcie dla Ukrainy

IMGW ostrzega: temperatura może spaść do minus 15 stopni C

Balony z kontrabandą. BBN: prowokacja pod przykryciem działania przemytniczego

Saryusz-Wolski ostrzega przed europejską bronią nuklearną w rękach islamistów. Ma rozwiązanie dla Polski

Bartosz G. usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem!

"Kolejne skandaliczne pismo". Górnicy protestują, a Motyka listy pisze

Antoni Macierewicz o rosyjskich prowokacjach: to są przygotowania do działań militarnych

Kosiniak-Kamysz uspokaja po rosyjskich prowokacjach. Znów wychodzi niekompetencja rządu 13 grudnia?

Pożar dachu kościoła przy ul. Kunickiego. Straż pożarna podała szczegóły, jest apel o pomoc

Jakie dziś mamy święto? Zaczęło się w Betlejem, ok. 1700 lat temu

Wojsko zna lokalizację wszystkich balonów. Policja szuka ich w terenie

Incydent? Prowokacja? Były oficer SKW: balony to nie kontrabanda

Walka z Kościołem to ich cel? Koalicja 13 grudnia uderza w fundamenty Polski

Papieskie orędzie Urbi et Orbi: Leon XIV po raz pierwszy przemówił po polsku

HIT DNIA

Święta z politykami? Polacy jednoznacznie wybrali... prezydenta Nawrockiego! [SONDAŻ]

Najnowsze

Giorgia Meloni ocenia, że przyszły rok będzie jeszcze gorszy. W tle wsparcie dla Ukrainy

Bartosz G. usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem!

"Kolejne skandaliczne pismo". Górnicy protestują, a Motyka listy pisze

Antoni Macierewicz o rosyjskich prowokacjach: to są przygotowania do działań militarnych

Kosiniak-Kamysz uspokaja po rosyjskich prowokacjach. Znów wychodzi niekompetencja rządu 13 grudnia?

IMGW ostrzega: temperatura może spaść do minus 15 stopni C

BBN

Balony z kontrabandą. BBN: prowokacja pod przykryciem działania przemytniczego

Saryusz-Wolski ostrzega przed europejską bronią nuklearną w rękach islamistów. Ma rozwiązanie dla Polski