Flaga Polski łączy Polaków w kraju i za granicą - napisał na Twitterze z okazji przypadającego w czwartek Dnia Flagi marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju.
Marszałek Senatu we wpisie podkreślił, że razem Polaków na świecie jest prawie 60 milionów i jest to wielka wspólnota o olbrzymim potencjale. Złożył także rodakom życzenia z okazji tego święta. "Wszystkiego dobrego dla Polonii i Polaków za granicą" - napisał.
O Dniu Flagi przypomniała także Kancelaria Prezydenta w krótkim wideo zawierających kompilację zdjęć z biało-czerwoną. "2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej" - napisała kancelaria na Twitterze, gdzie zamieszono wideo.
Natomiast szef resortu MSWiA, Joachim Brudziński, w swoim wpisie zachęca, aby z okazji Dnia Flagi i Dnia Polonii zawierzyć Polskę i Polaków na całym świecie Matce Bożej Ostrobramskiej. "Dziś w #DzieńFlagi i #DzieńPolonii zawierzamy naszą Ojczyznę i wszystkich Polaków na całym świecie Matce Bożej Ostrobramskiej. #WywiesFlagę" - napisał na Twitterze.
Dzień Flagi obchodzony jest 2 maja na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r.
"Uznając wielowiekowy dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim" - podkreślono w ustawie. Parlamentarny etap prac nad tą ustawą rozpoczął się w lutym 2002 r. z inicjatywy Senatu. Sejm uchwalił ją jednogłośnie 20 marca 2002 r.
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.