Przejdź do treści
Wykonano ponad 4,5 mln szczepień przeciw COVID-19. Ponad 1,6 mln drugą dawką
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

W Polsce wykonano dotąd ponad 4,5 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego ponad 1,6 mln drugą dawką. Zgłoszono ok. 4,7 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych.

Na rządowych stronach gov.pl poinformowano w poniedziałek, że podano do tego czasu 4 530 783 dawki szczepionki – 2 924 629 pierwszej i 1 606 154 drugiej.

Zgłoszono 4740 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.

Europejska Agencja Leków w piątek poinformowała, że nie ma wskazań co do tego, że za stany zakrzepowo-zatorowe, które zgłoszono po zaszczepieniu przeciw COVID-19, odpowiada preparat AstryZeneki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że w Polsce szczepionkę AstraZeneca podano 583 tys. osób. Wyjaśnił, że jeśli EMA zarekomenduje zawieszenie szczepień tym preparatem, to Polska będzie chciała zachować bezpieczeństwo w takim standardzie, w jakim gwarantuje to instytucja europejska.

- Będziemy się zawsze indywidualnie przyglądali poszczególnym przypadkom, ponieważ mamy własne władze rejestracyjne. Poza tym prowadzimy własne rejestry niepożądanych odczynów poszczepiennych i je też weryfikujemy – zapowiedział.

Przyznał, że jeden z przypadków śmiertelnych, skojarzony z podaniem szczepionki AstraZeneca, poddano szczegółowemu badaniu.

- Zaangażowany był prokurator. Była sekcja zwłok i według tego badania nie było potwierdzenia jakiegokolwiek związku z podaniem szczepionki AstraZeneca - wyjaśnił Niedzielski.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że do poniedziałku zaszczepiło się 99 proc. nauczycieli i wykładowców akademickich.

- Teraz są jeszcze szczepione osoby, które z różnych względów, czy to organizacyjnych, czy zdrowotnych, w ostatnich dwóch i pół tygodniach nie były szczepione. Jednak zasadniczo mamy już zamknięty czas szczepienia nauczycieli, to będą raczej pojedyncze przypadki – wyjaśnił Dworczyk.

Pytany podczas konferencji prasowej o skalę rezygnacji ze szczepień AstrąZeneką w całym kraju powiedział, że "pojawiają się informacje od punktów szczepień, że część osób nie stawia się w umówionym terminie".

- W tym tygodniu będziemy mieli statystyki za poprzedni tydzień" – poinformował szef KPRM. "Jeszcze w tej chwili nie dysponujemy dokładnymi danymi, ale to nie jest masowe zjawisko – dodał.

W poniedziałek dotarło do Polski ponad 380 tys. szczepionek Pfizera.

- Firma Pfizer zadeklarowała, że z tej umowy – w pierwszym kwartale 4,5 mln szczepionek – się wywiąże. I rzeczywiście, dzisiaj dotarło do Polski ponad 380 tys. szczepionek firmy Pfizer - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że w tym tygodniu ma być dostarczone ponad 200 tys. szczepionek Moderny.

Wiceminister zapowiedział też, że w drugim kwartale do Polski dotrze 2,5 mln szczepionek firmy Johnson & Johnson.

W poniedziałek rozpoczęły się szczepienia osób z grupy 1B, czyli osób przewlekle chorych i w trakcie leczenia, dializowanych, przed i po przeszczepach oraz mechanicznie wentylowanych. Grupa liczy około 150 tys. osób. Resort zaleca, aby otrzymały one preparaty mRNA, czyli Moderny i Pfizera.

- Do grupy 1B włączone zostaną osoby z problemem cukrzycowym. Regulacje i zmiany rozporządzenia w tym zakresie będą w przyszłym tygodniu – zapewnił szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

18 marca rozpoczną się zapisy na szczepienia seniorów w wieku 68 i 67 lat; 22 marca – dla osób w wieku 66 i 65 lat, a 25 marca wznowione zostaną zapisy dla seniorów powyżej 70 lat.

W woj. wielkopolskim zaszczepiono ponad 390 tys. mieszkańców, z czego ponad 133 tys. osób otrzymało drugą dawkę preparatu. Anna Czuchra z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego powiedziała PAP w poniedziałek, że do tej pory do placówek w regionie trafiło ponad 400 tys. dawek szczepionek przeciw COVID-19, a ponad 40 tys. jest w trakcie dostawy.

W Zachodniopomorskiem przeciw COVID-19 wykonano 195 347 szczepień. Drugą dawkę preparatu podano 70 540 osobom.

W Małopolsce drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało ponad 131,9 tys. osób. Ogółem od grudnia w województwie wykonano ponad 374 tys. iniekcji.

Na Dolny Śląsku szczepień przeciwko COVID-19 wykonano 384 842, w tym 135 892 pacjentów otrzymało drugą dawkę.

W woj. śląskim do poniedziałku podano 485 448 dawek szczepionki przeciw COVID-19. Dwie dawki przyjęło blisko 172 tys. osób.

- Do szpitali trafia mniej chorych na COVID-19 seniorów powyżej 70 lat – poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W jego ocenie – "to dowód na to, że szczepienia mają sens".

- Widać to jeszcze lepiej na przykładzie domów pomocy społecznej. W tej chwili choruje zaledwie dwóch mieszkańców w dwóch DPS-ach – poinformował wojewoda. W szczytowym momencie drugiej fali pandemii liczba chorych na COVID-19 w śląskich DPS-ach sięgała tysiąca osób.

Na Podkarpaciu przeciw COVID-19 zaszczepiono 229 491 osób. Drugą dawkę otrzymało 81 879 osób – poinformował w poniedziałek resort zdrowia. Najwięcej szczepień wykonano w Rzeszowie – 68 182.

W woj. lubelskim przeciwko COVID-19. zaszczepiono 259 298 osób, w tym 93 671 drugą dawką.

W Lubuskiem przeciw COVID-19 zaszczepiono ponad 111 tys. osób. Drugą dawkę preparatu przyjęło ponad 40 tys.

W woj. łódzkim zaszczepiono blisko 304 tys. osób, drugą dawkę otrzymało prawie 113 tys. mieszkańców regionu.

W woj. świętokrzyskim przeciw COVID-19 zaszczepiono 128 946 osób. Drugą dawkę przyjęło 46 766 mieszkańców regionu.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia, zutylizowano w sumie 5769 dawek.

Do Polski dostarczono łącznie 5 728 100 dawek szczepionek, do punktów trafiło 4 904 750.

Na rynku unijnym dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc.

Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. 

PAP

Wiadomości

Do Kancelarii Prezydenta wpłynęła petycja postulująca całkowity zakaz handlu w niedzielę

Dwóm pracownikom Republiki odmówiono wejścia do samolotu. LOT przyznał się do winy

Niebywałe! Szłapka od bojkotu do poparcia Orlenu

Prezydent nie podpisał nominacji Kierwińskiego. Bo dokumenty nie dotarły

Zapiekanka meksykańska z mięsem mielonym i warzywami

Ekstraklasa piłkarzy ręcznych. Kluby pomagają powodzianom

Straty po powodzi na Dolnym Śląsku to kilka miliardów złotych

Nadciąga siedmiometrowa fala. Starosta wezwał do samoewakuacji

Dwóm pracownikom Republiki odmówiono wejścia do samolotu - mimo posiadanych przez nich biletów

Polacy bez sukcesów w Pucharze Świata

Zamknięte drogi w Nowej Soli i okolicach. Zalewa je woda z Odry

Czy możemy mówić o politycznej odpowiedzialności rządu za powódź w Polsce? | Bitwa Polityczna

Skala pomocy dla powodzian jest ogromna. Punkt zbiórki na terenie parafii | Radochów

Hity w sieci | Solidaryzujemy się z poszkodowanymi w wyniku powodzi

Grożą nam osunięcia ziemi! Zagrożone są tereny zajęte przez powódź

Najnowsze

Do Kancelarii Prezydenta wpłynęła petycja postulująca całkowity zakaz handlu w niedzielę

Zapiekanka meksykańska z mięsem mielonym i warzywami

Ekstraklasa piłkarzy ręcznych. Kluby pomagają powodzianom

Straty po powodzi na Dolnym Śląsku to kilka miliardów złotych

Nadciąga siedmiometrowa fala. Starosta wezwał do samoewakuacji

Dwóm pracownikom Republiki odmówiono wejścia do samolotu. LOT przyznał się do winy

Niebywałe! Szłapka od bojkotu do poparcia Orlenu

Prezydent nie podpisał nominacji Kierwińskiego. Bo dokumenty nie dotarły