Wyjątkowe rozmowy, warte obejrzenia transmisje. To wszystko już dziś w TV Republika!
Już dziś zapraszamy do Telewizji Republika na rocznicę Bitwy Warszawskiej i obchody Święta Wojska Polskiego. Z tej okazji w całym kraju zostaną zorganizowane uroczystości patriotyczne, festyny, pikniki i wydarzenia kulturalne. Zachęcamy do wspólnego świętowania!
Już od rana zapraszamy na specjalne wydanie programu „Polska na dzień dobry” wprost z nowo otwartego Muzeum Wojska Polskiego z warszawskiej Cytadeli. Program na żywo poprowadzi Aleksander Wierzejski. Wśród zaproszonych gości porannego pasma będą:
- Paweł Żurkowski – dyrektor Muzeum Wojska Polskiego
- dr Adam Buława – historyk wojskowości
- gen. bryg. Dariusz Wroński – były szef Wojsk Aeromobilnych
O godzinie 10:00 TV Republika zaprasza na mszę w intencji Polski i Polskich Żołnierzy.
O 11:30 rozpocznie się pasmo „Dzień z Republiką”, a w nim rozmowy z:
- dr Karolem Nawrockim - prezesem Instytutu Pamięci Narodowej
- Antonim Macierewiczem - byłym ministrem obrony narodowej
- Tadeuszem Płużańskim – historykiem, prezesem fundacji „Łączka”
- prof. Piotrem Grochmalskim – polskim dziennikarzem, korespondentem wojennym, politologiem i wykładowcą Akademii Sztuki Wojennej
- Michałem Jachem – szefem Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Prawo i Sprawiedliwość
Punktualnie o 14:00 redaktor Michał Trześniewski i Łukasz Pacholski z magazynu „Wojsko i Technika” zapraszają na transmisję warszawskiej defilady „Silna Biało-Czerwona”.
W popołudniowym paśmie Telewizji Republika będą toczone rozmowy z:
- prof. Mieczysławem Rybą - historykiem, nauczycielem akademickim, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
- dr Krzysztofem Jabłonką - historykiem, byłym konsulem RP w Moskwie, Charkowie i Grodnie, autorem książki „100 polskich bitew
O godzinie 16:15 TV Republika zaprasza na film „Wybraniec Bogów” – historię geniusza matematyki, autora prac z dziedziny analizy matematycznej, doktora filozofii, docenta Uniwersytetu Wileńskiego, podporucznika piechoty rezerwy Wojska Polskiego Józefa Marcinkiewicza tytułowego „Wybrańca bogów”.
Pełnometrażowy dokument produkcji IPN przypomina postać wybitnego polskiego matematyka zamordowanego w czasie zbrodni katyńskiej przez sowieckich oprawców. O jego losach opowiedzą wybitni badacze m.in. historycy, matematycy, nauczyciele. Życie bohatera ilustrują fragmenty fabularyzowane, które pomagają nam wyobrazić sobie ile każda z ofiar katyńskich mogła nam jeszcze pozostawić, w różnych wymiarach – gdyby tylko pozwolono im żyć…
Wtorek 15 sierpnia to także święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. O godzinie 19:00 zapraszamy na niezwykle poruszający film „Maryja z Rakowieckiej”.
Film opowiada historię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz jego cudownego wpływu na Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie, gdzie Niemcy i Rosjanie zamordowali tysiące Polek i Polaków. W latach 1940-1950 na terenie byłego więzienia brutalnie torturowano, mordowano i grzebano więźniów.
„Oceniamy, że podczas prowadzonych śledztw przy ul. Rakowieckiej 37 zamordowano około 3 tys. Polaków. Były to zgony na skutek nieludzkich tortur i strasznych warunków panujących w więzieniu”, podkreślił Jacek Marian Pawłowicz, wicedyrektor i pomysłodawca sprowadzenia do muzeum obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Już po przekształceniu obiektu przy ul. Rakowieckiej 37 w Muzeum, wiele osób, które odwiedzało teren byłego więzienia, doświadczało obecności „sił nadprzyrodzonych” – odczuwali fizyczną obecność zabitych, słyszeli głosy i płacz.
Po sprowadzeniu do muzeum, specjalnie zamówionej na potrzeby placówki, kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, sytuacja się zmieniła. Od 2016 roku, czyli od czasu, kiedy obraz został uroczyście powieszony w centralnej części X. Pawilonu – wszystko ucichło…
Cisza, która panuje obecnie w miejscu wielkiego dramatu Polek i Polaków jest symbolem ciszy, jaka po nich pozostała. A jednocześnie spokoju, jaki zapanował dzięki obecności Matki Bożej z Jasnej Góry.
O godzinie 19:50 przejmujący film fabularny pt.,: „20-40-20 Od Bitwy Warszawskiej do Katynia”.
Obywatele II RP – policjanci, księża, lekarze, prawnicy, nauczyciele, oficerowie Wojska Polskiego. We wrześniu 1939 roku razem walczyli Niemcami i Związkiem Sowieckim o niepodległą Ojczyznę. Wielu z nich obroniło ją przed sowietami już w 1920 roku. Dwadzieścia lat później połączyło ich coś jeszcze…