Wyjątkowe opłatki z Jasnej Góry
Opłatek z Jasnej Góry z wizerunkiem Matki Bożej jest symbolem jedności i tożsamości Polaków. Co roku trafia na stoły wigilijne, m.in. biskupów i Prezydenta RP.
– Łamiąc się tym białym chlebem, chcemy dzielić się radością daru Bożego Syna i nieść ją całemu światu z Jasnej Góry, gdzie w bliskości Matki Zbawiciela doświadczamy jeszcze bardziej, jak Bóg nas miłuje – podkreślają jasnogórscy ojcowie paulini.
Opłatki z Jasnej Góry są wyjątkowe. Wypiekane są na specjalnych wiekowych już matrycach. – Są na nich „sceny jasnogórskie”: wizerunek Matki Bożej Królowej Polski, wieża, klasztor – przypomina o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. Jak dodał, od wielu lat opłatki wypieka brat Szczepan, a czyni to z wielkim pietyzmem, zaangażowaniem, troską i starannością.
Zakonnik zachęcił, byśmy przełamując się opłatkiem „otworzyli nasze serca w ten świąteczny czas nie tylko przed najbliższymi, z którymi zasiądziemy do wigilijnego stołu, ale również przed tymi, których Pan Bóg postawi na naszej drodze”.
Opłatki z Jasnej Góry każdego roku otrzymują polscy biskupi, kiedy przybywają na adwentowe rekolekcje. – Zabierając jasnogórski chleb, zabieramy też doświadczenie Bożej i matczynej miłości, a także życzliwość paulinów – mówił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.
Czytaj: Wigilia. Czym jest opłatek
Jasnogórskie opłatki trafiają wszędzie tam, gdzie służą ojcowie paulini. O. Augustyn Turczak-Linsztet, posługujący w klasztorze na terenie Zamku Królewskiego w Hiszpanii, już wyjeżdżając do swoich współbraci, zabrał ze sobą opłatek. – Chcę zawieźć moim braciom ten chleb z Jasnej Góry, czyli z miejsca szczególnie ważnego dla każdego paulina. Miejsca, z którym każdy z nas jest związany. Jestem też przekonany, że razem z tym opłatkiem płyną najserdeczniejsze życzenia od Matki Bożej, bo cóż piękniejszego można dać człowiekowi, jak nie właśnie obecność Pana Boga i to, że Bóg życzy mu dobrze – powiedział paulin.
Do wigilijnego chleba z Jasnej Góry dołączone są też paulińskie życzenia, w których czytamy m.in. „Jasna Góra promienieje Światłością Narodzin Chrystusa i staje się miejscem wdzięczności. To wdzięczność za dar Bożego Syna oraz każdą osobę, która w tym trudnym czasie pandemii jest dla nas pomocą i oparciem. Z modlitwą i podziękowaniem przełamujemy się z każdym wigilijnym opłatkiem, prosząc Boga, aby tajemnica narodzenia Jezusa Chrystusa była dla nas wszystkich nieustannym źródłem pokoju, radości oraz mocy łaski Bożej wraz z nadzieją na Nowy Rok”.
-Łamiąc się białym chlebem chcemy dzielić się radością daru Bożego Syna i nieść ją całemu światu z #JasnaGóra,gdzie w bliskości Matki Zbawiciela doświadczamy jeszcze bardziej, jak Bóg nas miłuje - podkreślają #Paulini.Są wdzięczni za każdego kto w tym trudnym czasie jest oparciem pic.twitter.com/MlXrgaltyH
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) December 24, 2021