Przejdź do treści
21:20 Najnowszy sondaż firmy AtlasIntel: Karol Nawrocki minimalnie wyprzedza Rafała Trzaskowskiego w pierwszej turze, a w drugiej turze wyrasta na wyraźnego faworyta
19:28 Ukraina: Zełenski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy z USA ws. zasobów mineralnych
18:11 W. Brytania: Szef rosyjskiej siatki szpiegowskiej skazany na prawie 11 lat więzienia
16:47 USA: Prezydent Donald Trump poinformował, że nie wyklucza swojego udziału w czwartkowych rozmowach Rosji i Ukrainy w Turcji
16:36 Łódź: Sąd Okręgowy podtrzymał wyrok skazujący dla Cezarego Grabarczyka, byłego ministra w rządzie D. Tuska – rok więzienia w zawieszeniu i 7200 zł grzywny
15:15 Ukraina: Wojska rosyjskie przeprowadziły dziś dziesiątki ataków w Ukrainie, już po rozpoczęciu zaproponowanego przez Kijów i jego europejskich sojuszników 30-dniowego zawieszenia broni - poinformował rzecznik ukraińskiej armii
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie Olkusz - spotkanie z mieszkańcami z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra Marcina Horały - 17:00 (os. Pakuska / Klub Przyjaźń ) ul. Legionów Polskich 14
Spotkanie Mateusz Morawiecki, Waldemar Buda, Michał Dworczyk, Piotr Müller zapraszają we wtorek, 13 maja, o godz. 18, do Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie (pl. Narutowicza 1A) na "Konwencję prawdziwego Rafała Trzaskowskiego"
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Węgierska Górka zaprasza na spotkanie z posłami Marcinem Horałą i Grzegorzem Pudą, 13 maja (wtorek), g. 17.30, Biblioteka Gminna w Cięcinie, budynek OSP, ul. św. Floriana 8. Węgierska Górka
Spotkanie Krakowski Klub „Gazety Polskiej” - Marek Michno, Ryszard Majdzik, Radna Sejmiku - Barbara Nowak, a także NSZZ Solidarność - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14 maja (środa), g. 17, Plac Matejki, Kraków.
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Rawa Mazowiecka II zaprasza na spotkanie z dziennikarzem śledczym TV Republika Piotrem Nisztorem, 13 maja (wtorek), g. 17.30, Miejski Dom Kultury im. Danuty Siedzikówny "Inki", ul. Krakowska 6C, Rawa Mazowiecka
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Protest Krakowski Klub „GP”, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność przy Zarządzie Regionu Małopolska - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14.05 (środa) godz. 17:00 Kraków, Plac Matejki
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Źródło: pixabay.com

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały w czwartek poparcie dla projektu wydłużającego urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. W trakcie debaty doszło do dyskusji po tym, jak Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji.

W czwartek późnym wieczorem Sejm przeprowadził pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy. Regulacja wprowadza dodatkowy urlop dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach.

Po debacie nad proponowanymi zmianami wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji. "Do głosowania nad tym wnioskiem przystąpimy w bloku głosowań" - przekazała.

Projektem miała zająć się Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach, której posiedzenie zaplanowano na piątek.

Wniosek Konfederacji sprawia jednak, że komisja nie będzie mogła być zwołana.

Minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk stwierdziła na mównicy sejmowej, że wniosek ten został złożony, żeby "zablokować jutrzejszą komisję, ponieważ termin jej zwołania nie pasuje posłance z Konfederacji".

"Chciałabym, szanowni panowie z Konfederacji, przypomnieć, że jutrzejszy dzień jest dniem posiedzenia Sejmu, a praca posła i posłanki na Sejm polega na tym, żeby w pracach parlamentu uczestniczyć" - podkreśliła minister.

Na galerii sejmowej gościli przedstawiciele fundacji zrzeszających rodziców wcześniaków. Zwracając się do nich szefowa MRPiPS zapewniła, że "komisja się odbędzie", a posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane w przyszłym tygodniu. Jak zaznaczyła, otrzymała zapewnienie od wicemarszałek Wielichowskiej, że projekt będzie procedowany tak, by zmiany mogły wejść w życie jak najszybciej. "Resztę pominę milczeniem" - dodała Dziemianowicz-Bąk.

Do słów minister odniósł się poseł Konfederacji Witold Tumanowicz. "Wniosek jest ze względu na to, żeby przyspieszyć prace (nad projektem - PAP). (...) Nie jest prawdą, że argumentem za tym było to, że jutro nie może przyjść pani poseł Karina Bosak, tylko dlatego, że pominęliście, mimo obietnic, procedowanie nad naszą ustawą, tak, żeby procedować te dwie ustawy łącznie. To był argument, dla którego złożyłem taki wniosek" - powiedział.

Projekt MRPiPS zakłada, że dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub tych, które w dniu narodzin ważyły mniej niż 1000 g, dodatkowy urlop macierzyński wyniesie maksymalnie 15 tygodni.

Natomiast dla rodziców dzieci, które przyszły na świat przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży lub urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji - maksymalnie osiem tygodni.

Będzie obowiązywała zasada: tydzień urlopu - tydzień w szpitalu.

Zmianie ulegnie także wysokość zasiłku macierzyńskiego w czasie dodatkowego urlopu - będzie on wynosił 100 proc. podstawy zasiłku.

We wcześniejszej debacie nad projektem poparcie dla zmian wyraziły wszystkie kluby parlamentarne.

Barbara Bartuś podkreśliła, że PiS popiera proponowane rozwiązanie, jednak rządowa propozycja wymaga dopracowania.

Barbara Dolniak (KO) - jako szefowa Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacji - zapewniła, że prace nad projektem będą prowadzone szybko i sprawnie.

Z kolei Maja Ewa Nowak (Polska 2050 - Trzecia Droga) zwracała uwagę, że rodzice muszą mieć czas na bycie przy hospitalizowanym dziecku, ale także na regeneracje po pobycie w szpitalu. Zaznaczyła, że wsparcie państwa dla rodziców nie może być tylko deklaracją.

W czasie debaty posłanki dzieliły się także osobistymi doświadczeniami. Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga), jako mama wcześniaka, podkreśliła, że dzieci przedwcześnie urodzone i ich rodzice muszą przejść długą drogę do normalnego funkcjonowania. Jak przyznała, dziś czuje duże wzruszenie, że tak ważne rozwiązania są podejmowane.

W imieniu PSL - Trzeciej Drogi poparcie dla projektu zadeklarowała także Agnieszka Kłopotek. Zwróciła uwagę, że dzieci urodzone przedwcześnie narażone są na duże niebezpieczeństwo i zagrożenie życia przez niewykształcenie niektórych narządów. Dodatkowy urlop - jak dodała - ułatwi m.in. dalsze leczenie specjalistyczne dziecka.

Posłanka Lewicy Katarzyna Ueberhan wspomniała, że sama jest wcześniakiem urodzonym w 27. tygodniu ciąży. "To projekt tak potrzebny. (...). Przywraca sprawiedliwość, zwraca czas, daje nadzieje" - podkreśliła.

Witold Tumanowicz (Konfederacja) przypomniał, że jego klub przygotował podobny projekt ustawy, który "ugrzązł" w sejmowej komisji. "To prawo mogło być już dawno uchwalone" - powiedział, zapowiadając jednocześnie poparcie dla projektu.

Miniser rodziny wskazywała z kolei, że projekt został przygotowany wspólnie ze stroną społeczną.

Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że obecnie rodzicom dzieci urodzonych przedwcześnie przysługują takie same prawa, jak tym, których dzieci przyszły na świat w terminie (po skończonym 37. tygodniu ciąży).

Jak zauważyła miniser, "trudno jednak nazwać urlopem czas, kiedy rodzic nawet nie może przytulić swojego dziecka".

"Nakłaniam wszystkie posłanki i wszystkich posłów na tej sali od lewa do prawa, aby poprzeć to dobre prawo. Pokażmy, że silne państwo to państwo opiekuńcze wrażliwe i troskliwe" - dodała.

Źródło: PAP

Wiadomości

Schnepf nie pohamowała nienawiści. "(...)kto na mnie zwymiotuje"

Zandberg krytykuje Trzaskowskiego za partyjniactwo w spółkach Skarbu Państwa: zatrudniani są ludzie kompletnie bez kompetencji, hejterzy

Były doradca Trumpa ostrzega: Putin może popełnić błąd

ONZ ogłosił ranking. W Europie zmiana na 1. miejscu

Memoniada po debacie. Z całym pietyzmem

Trump uderza w UE: gorsza niż Chiny

Braun uderzył w Trzaskowskiego: czemu uniemożliwia pan normalnym ludziom wjazd do Warszawy? [WIDEO]

Engelking przewodniczącą Rady Auschwitz. Wybór pełen kontrowersji

Niepołomice żegnają się z Ekstraklasą. Lista spadkowiczów zamknięta

Nawrocki publikuje nagranie ws. mieszkania pana Jerzego: nie dajcie się państwo oszukać hejterom [WIDEO]

Chciał uderzyć Nawrockiego, a sam się potknął. Żukowska nie wytrzymała

Żona Filipa Gurłacza przerwała milczenie po finale „Tańca z gwiazdami”! Komentarze o romansie z Kaczorowską nie cichną

Hołownia tweetuje podczas debaty? Internauci: „Nie wolno mieć telefonu!”

Wiemy, gdzie z wizytą uda się papież i nie są to rodzime USA. Zaskakujący kierunek

Nawrocki do Trzaskowskiego: nie ma pan zdolności honorowej, aby zabierać głos w kwestiach mieszkań

Najnowsze

Schnepf nie pohamowała nienawiści. "(...)kto na mnie zwymiotuje"

Memoniada po debacie. Z całym pietyzmem

Trump uderza w UE: gorsza niż Chiny

Braun uderzył w Trzaskowskiego: czemu uniemożliwia pan normalnym ludziom wjazd do Warszawy? [WIDEO]

Engelking przewodniczącą Rady Auschwitz. Wybór pełen kontrowersji

Zandberg krytykuje Trzaskowskiego za partyjniactwo w spółkach Skarbu Państwa: zatrudniani są ludzie kompletnie bez kompetencji, hejterzy

Były doradca Trumpa ostrzega: Putin może popełnić błąd

ONZ ogłosił ranking. W Europie zmiana na 1. miejscu