„Wspólnie dla przyszłości”. Zjazd młodzieżowych organizacji patriotycznych we Wrocławiu
Fundacja Sapere Aude, Stowarzyszenie Młodzi dla Polski i Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej organizują I Forum Organizacji Młodzieżowych „Wspólnie dla Przyszłości”, które odbędzie się we Wrocławiu w dniach 19-21 września br. Projekt ma charakter szkoleniowo-integracyjny, a u jego podstaw oprócz idei samorozwoju leży przeświadczenie o konieczności zbudowania pola do współpracy między młodzieżowymi organizacjami patriotycznymi – informują organizatorzy.
Projekt dotyczy zorganizowania we wrześniu 2014 roku trzydniowego forum o charakterze szkoleniowym i integracyjnym dla około 200 członków organizacji młodzieżowych z całej Polski, zwłaszcza zaangażowanych w działania na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i kształtowania postaw patriotycznych. Uczestnicy forum wezmą udział w blokach warsztatowych oraz w inspirujących wykładach i dyskusjach z ekspertami z Polski i zagranicy. Projekt ma charakter otwarty dla aktywnych społecznie osób z całego kraju. Podczas Forum uczestnicy będą mogli wziąć udział w blokach warsztatowych poświęconych m.in.: zarządzaniu projektami, budowaniu zespołu, byciu liderem, wystąpieniom publicznym oraz fundraisingowi, prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów.
Chcemy rozwijać wiedzę, kompetencje i umiejętności uczestników podczas szkoleń, warsztatów i wykładów. Skupiamy się głównie na kompetencjach miękkich, aby zwiększyć skuteczność działania młodych ludzi zaangażowanych w trzecim sektorze oraz udostępnić uczestnikom „narzędzia” do skuteczniejszego rozwiązywania problemów społecznych. Zależy nam na tym, by Forum stało się, poprzez budowanie sieci organizacji oraz integrację ich członków, przestrzenią współpracy pomiędzy organizacjami młodzieżowymi. Jest to realny cel, zwłaszcza biorąc pod uwagę podobieństwo celów oraz sposobów działania naszych organizacji, a także aktywność w różnych regionach Polski – informują organizatorzy.
– "Wspólnie dla Przyszłości" to projekt, za pośrednictwem którego chcemy pokazać, że nasze organizacje nie mają ambicji bycia wyłącznie kanapowymi towarzystwami wzajemnej adoracji. Chodzi nam o dotarcie do najcenniejszego zasobu naszego kraju, a więc zasobu ludzkiego. Chcemy budować lepszą Polskę w oparciu o przekonanie, że tylko samoświadoma i silna wspólnota będzie w stanie stawić czoła współczesnym wyzwaniom i zapewnić godne życie dla każdego jej członka. Im szybciej dostrzeżemy skumulowany potencjał, jaki drzemie w zjednoczonym młodym pokoleniu, tym mniejszy dystans będziemy mieli do nadrobienia względem "lepszego świata", który może i oferuje, przynajmniej w tej chwili, większą wygodę i byt materialny, ale tożsamościowo zawsze pozostanie obcy – mówi o projekcie Paweł Leszczyński, prezes stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej.
Natomiast jak stwierdza Sebastian Kaleta, szef stowarzyszenia Młodzi dla Polski projekt ma być sygnałem dla innych organizacji, aby podjęły wysiłek wspólnego działania. – W tym roku 3 organizacje przygotowują zjazd, za rok chcemy, by każda goszcząca na szkoleniach podjęła się tego zadania razem z nami. Podnoszenie kompetencji członków organizacji w działalności publicznej to najlepszy powód dla takich działań, bo każdy na tym zjeździe skorzysta. A w długiej perspektywie zyska polskie życie publiczne, ponieważ chcemy dbać o kolejne pokolenie tzw. "państwowców" , czyli obywateli skupionych na sumiennej służbie publicznej w różny sposób – uzupełnia.
– Polski konserwatysta to człowiek często tak rozkochany w słuszności i prawości swoich poglądów, że zapomina, że trzeba jeszcze skutecznie wdrażać je w życie. By być skutecznym, trzeba pamiętać, aby nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, trzeba ciągle uczyć się nowych rzeczy. W tym widzę sens naszego zjazdu - nie dajemy ludziom zgnuśnieć, przypominamy, że muszą się kształcić. i dajemy im tę możliwość – argumentuje szef fundacji Sapere Aude Piotr Wojtyczka.
Organizatorzy zapowiadają także, że planują, by kolejne edycje projektu odbywały się w różnych miastach Polski, aby dotrzeć do jak największej liczby osób i organizacji. Naszym celem jest również stworzenie regularnego zespołu organizacyjnego, który będzie dzielił się swoimi doświadczeniami i wspomagał inicjatywy podobne do Forum #Wspólnie dla Przyszłości 2014. Dzięki temu chcemy wykorzystać potencjał organizacji młodzieżowych, pozwalający w niedalekiej przyszłości realizować wspólne projekty, które przekraczają możliwości pojedynczej organizacji, a w przyszłości bardziej odległej, współpracować na płaszczyźnie merytorycznej i z pożytkiem dla Państwa – podsumowują inicjatorzy zjazdu „#Wspólnie dla Przyszłości”.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Giertych chce pozwać Sośnierza. Mocna odpowiedź: „Grozisz sądem i zniesławiasz ludzi, za to, że powtarzają fakty?”