– Ustaliliśmy że będziemy dalej kontynuować działania policji, straży granicznej, służby celnej i sanitarnej. Chcemy zaangażować w ten proces także Ministerstwo Edukacji, ponieważ po dopalacze sięgają coraz młodsi ludzie – mówiła na konferencji prasowej szefowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Teresa Piotrowska.
Od czwartku do szpitali na terytorium województwa śląskiego trafiło z powodu zatrucia dopalaczami ponad 200 osób. Przedstawiciele służb kryzysowych spotkali się w związku z tym w Komendzie Głównej Policji na specjalnie zorganizowanej naradzie, w trakcie której szukali najlepszego wyjścia z sytuacji.
– Na najbliższym spotkaniu Rady Ministrów będę chciała zaproponować nową, rozszerzoną akcję profilaktyczną przeciw dopalaczom. Przy współudziale wszystkich zaangażowanych służb, miałaby ona ruszyć od początku września – powiedziała Teresa Piotrowska.
Wspomniała ona o prowadzonych dotychczas kampaniach tj. np. "Razem bezpieczniej". Ponieważ przykłady ostatnich dni pokazują, że nie były one wystarczające planowane jest rozszerzenie działań. Piotrowska zapowiedziała powstanie specjalnej kampanii internetowej przestrzegającej młodych ludzi przed zażywaniem dopalaczy.
– Komendantom policji w regionach poleciłam również rozszerzenie akcji wszędzie tam gdzie w czasie wakacji zagrożenie jest największe. Mam tu na myśli plaże, czy dyskoteki – dodała Piotrowska.
Dopalacze ścigane jak narkotyki
Obecny na konferencji komendant główny policji Krzysztof Gajewski zauważyli także, że niezbędne jest zawiązanie koalicji, która podejmie działania długofalowe. – Od 1 lipca 114 dopalaczy stało się narkotykami. Zmieniła się też definicja dopalaczy tak, aby ułatwić nakładanie kar za handel nimi. Przyspieszyliśmy również procedurę wpisywania do ustawy substancji, które zostaną zakwalifikowane jako narkotyki, ale niezbędna jest harmonizacja działań - powiedział Gajewski.
Podkreślił również przydatność przepisów uchwalonej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. – Kto wprowadza do obrotu substancje zagrażające zdrowiu i życiu podlega karze. Jako policja mamy prawo ścigać takie osoby i nie jest niezbędną specjalna ustawa. Jeżeli 10 latek sięga po narkotyki to jest to przerażające. Musimy wzmocnić nasze działania – dodał komendant główny policji.
Czytaj więcej:
Masowe zatrucia dopalaczami. Blisko 100 osób trafiło do szpitali
Nadzwyczajna narada ws. walki z dopalaczami