Przejdź do treści
Wspólna deklaracja ministrów Polski i Ukrainy. Znamy jej treść
kprp.pl

Biuro Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP opublikowało wspólne oświadczenie po spotkaniu Ministrów Infrastruktury Polski i Ukrainy. Zawarte w nim zapisy pozwalają m.in. na wznowienie tranzytu kolejowego.

31 stycznia 2022 roku z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odbyło się w Kijowie spotkanie Ministrów Infrastruktury Polski – Andrzeja Adamczyka i Ukrainy Ołeksandra Kubrakowa w obecności Szefa Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Jakuba Kumocha oraz Szefa Biura Prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka.

CZYTAJUkraina otrzyma od Polski olbrzymią pomoc humanitarną

Dobre wieści z #Kijów. 🇵🇱 i 🇺🇦 delegacje na czele z @JakubKumoch @AndriyYermak z udzałem m. in. Ministrów infrastruktury przeprowadziły rozmowy na tematy dot. infrastruktury, transportu i gospodarki. To realizacja ustaleń Prezydentów. ➡️https://t.co/T2cWOBmPrg 📷 @APUkraine pic.twitter.com/v1MeNNF1NG

— Marcin Łapczyński (@M_Lapczynski) January 31, 2022

Jak podaje Kancelaria Prezydenta, w wyniku spotkania został uzgodniony tekst wspólnego oświadczenia o następującej treści:

1. Strony doszły do porozumienia w sprawie jak najszybszego zniesienia ograniczeń tranzytowych towarowych przewozów kolejowych przez terytorium Ukrainy do Polski. Strona ukraińska do 4.02.2022r. poinformuje stronę polską o konkretnym terminie wznowienia tranzytu kolejowego przez terytorium Ukrainy.

2. Strony doszły do porozumienia w sprawie znacznego zwiększenia zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych z uwzględnieniem potrzeb polskich i ukraińskich przewoźników drogowych. Sprawa ta zostanie omówiona w ramach komisji mieszanej do spraw międzynarodowych przewozów drogowych. Do 5.02.2022r. strony powinny ustalić datę posiedzenia komisji mieszanej do spraw międzynarodowych przewozów drogowych, która powinna ustalić terminy przekazania oraz ilość dodatkowych zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych.

3. Strony porozumiały się w sprawie opracowania wspólnej mapy drogowej w zakresie znacznego podniesienia przepustowości polsko–ukraińskich drogowych przejść granicznych. Odpowiedni plan działań powinien być uzgodniony z udziałem przedstawicieli służb celnych, granicznych, i innych służb Polski i Ukrainy nie później niż do końca lutego br.

4. Strony porozumiały się w sprawie rozpoczęcia przeglądu punktów umowy o międzynarodowych przewozach drogowych zawartej między rządami Polski i Ukrainy w 1992 roku.

Biuro Polityki Międzynarodowej KPRP podkreśliło, że wszystkie punkty powyższego oświadczenia są zależne od siebie i powinny być realizowane w całości.

Początek drogi wyznaczonej przez @AndrzejDuda @ZelenskyyUa 🇵🇱🇺🇦. Jest wola odblokowania kolei i rozmów o transporcie drogowym. Te ostatnie muszą iść w parze ze zwiększeniem przepustowości granicy. Polskie firmy gotowe do inwestowania. Inne tematy wkrótce.https://t.co/svjfRF5OxQ

— Jakub Kumoch (@JakubKumoch) January 31, 2022

Bardzo ważny z polskiego punktu widzenia jest fakt, że strony podkreśliły zainteresowanie spółek petrochemicznych PGNIG i PKN Orlen inwestycjami w ukraiński sektor petrochemiczny oraz porozumiały się co do wspierania ich współpracy z NAK Naftohaz Ukraina w tym obszarze. Ponadto spółka KGHM wyraziła gotowość do rozpoczęcia rozmów o wspólnej eksploatacji złóż metali kolorowych.

prezydent.pl

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?