– Prawo do życia zostało zepchnięte. Ta dyskusja została sprowadzona tylko i wyłącznie do wolności kobiet. Lekcja II wojny światowej została zapomniana. Wtedy rozpowszechniło się przekonanie, że nie każdy ma prawo do życia. Naziści przejęli tę ideologię. Wojna była lekcją. Każdy człowiek ma prawo żyć – powiedział dla Telewizji Republika Bartłomiej Wróblewski.
Program darmowej pomocy prawnej
– To było wielkie hasło podczas kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy – potem wpadka PO. Kryteria do tej pomocy zostały źle skonstruowane. Teraz możemy powiedzieć, że to jest rewolucja! Darmowa pomoc dla wszystkich osób, które tego potrzebują. Poradnictwo obywatelskie – porady w sprawach ZUS-owskich, bankructwa itp. Możemy wprowadzić wiele zmian w sądach, ale jeśli my jako Polacy nie będziemy się popróbowali dogadać, to trudno będzie zlikwidować te kolejki. Ta nasza ustawa dotyczy także spraw mediacji – mówił nam Wróblewski.
– Od trzech lat mamy tę darmowa pomoc prawną – problem tylko w tym, że nikt z tego nie korzystał. Źle to funkcjonowało. Krótko mówiąc – ten system był skrojony w porównaniu z realnymi potrzebami Polaków – podkreślił.
– Przez te rewolucyjne zmiany chcemy system udrożnić i udostępnić pomoc wszystkim potrzebującym Polakom. (…) Te program ma również na celu budować dobre relacje między obywatelem, a państwem – wyjaśnił.
Aborcja eugeniczna – protest niepełnosprawnych
– To jest paradoks. Z jednej strony mamy krokodyli żal opozycji, która ws. środowisk niepełnosprawnych była obojętna. Z drugiej stronie mamy głos o aborcji – to bardzo egoistyczna postawa – ocenił Wróblewski.
– Złożyłem wniosek do TK – trzeba zadać sobie pytanie czy kiedy jest jedynie prognoza, że dziecko urodzi się chore, to aborcja jest zgodna z konstytucją. Jestem pewny, że nie. (…) We wniosku wskazujemy, że te przepisy dyskryminują dzieci niepełnosprawne i chore. Wachlarz argumentów jest szeroki. Uważam, że warto podkreślić, że za tą sprawą opowiadają się osoby z różnych ugrupowań. (…) Jest dosyć szeroka grupa ludzi, która uważa że aborcja to barbarzyństwo – zaznaczył.
– Musimy starać się, aby to życie było godne – i poczyniliśmy w tym kierunku wiele kroków – dodał.
Jak zaznaczył nie wszystko da się zrobić w jednym momencie, trzeba docenić to co zostało zrobione i nie zamykać się na te problemy.
Irlandia za aborcją
W referendum aborcyjnym zdecydowana większość Irlandczyków głosowała za liberalizacją przepisów aborcyjnych. Ten wynik nazwano "kulminacją cichej rewolucji" w Irlandii i porażką irlandzkiego Kościoła katolickiego.
– Prawo do życia zostało zepchnięte. Ta dyskusja została sprowadzona tylko i wyłącznie do wolności kobiet. Lekcja II wojny światowej została zapomniana. Wtedy rozpowszechniło się przekonanie, że nie każdy ma prawo do życia. Naziści przejęli tę ideologię. Wojna była lekcją. Każdy człowiek ma prawo żyć, ponieważ jest człowiekiem! Prawo do życia jest fundamentem – podstawowym prawem – powiedział Wróblewski.
– Europa zaczęła zapominać o tej lekcji. Kościół Irlandii pozwolił na moralną kompromitację – dodał.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Gembicka: Tusk pręży muskuły i mówi, że nie wpuści migrantów, a za plecami Polaków zgadza się na wszystko
Ujawniamy! To im Sutryk zafundował studia. ZOBACZ!
Nitras wzywa imienia Jezus na wieść o zatrzymaniu Sutryka
Mocny komentarz Obajtka ws. wyników Orlenu: to niszczenie naszego narodowego koncernu