Przejdź do treści
Republika Już jutro w Radio Republika: o godz. 6:19 Grzegorz Kuczyński (portal i.pl) będzie mówił o przesileniu w Iranie, o godz. 6:35 Mariusz Staniszewski (TV Republika) o nowych sędziach TK
Republika Jutro w Radio Republika: o godz. 7:10 Krzysztof Bosak (Konfederacja) o tym czy Polakom jest wszystko jedno z kim mogłaby rządzić Konfederacja, o godz. 7:45 ks. Jarosław Wąsowicz (kapelan prezydenta RP) będzie mówił o Triduum Paschalnym i Wielkim Czwartku
22:15 Decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości zawieszony został poseł Krzysztof Szczucki
22:00 Prezydent Donald Trump podkreślił w środę, że po ponad 50 latach Amerykanie wracają na Księżyc. W środę ma wystartować załogowa misja NASA na orbitę Księżyca - Artemis II. Będzie to pierwsza taka misja księżycowa z udziałem ludzi od 53 lat
21:44 Grecja: Prokuratura Europejska wystąpiła w środę do parlamentu Grecji o uchylenie immunitetu 11 deputowanym w związku z podejrzeniem udziału w zorganizowanym systemie wyłudzeń unijnych dopłat rolnych
21:20 Wielka Brytania zwoła w czwartek spotkanie 35 krajów, w celu omówienia ponownego otwarcia kluczowego szlaku wodnego
20:40 Viktor Orban skomentował nagranie Koalicji Obywatelskiej krytykujące kontakty szefa węgierskiego MSZ Petera Szijjarto z przedstawicielami Kremla. Zwracając się do Tuska, napisał: „Walczę o to, co najlepsze dla Węgrów, kiedyś robiłeś to samo dla Polski"
Republika Dziękuję Republice, jej widzom i wszystkim osobom ją wspierającym, Klubom Gazety Polskiej, Strefie Wolnego Słowa. Nie będzie wolnej Polski bez Republiki, bez możliwości przekazywania prawdy - powiedział w naszej stacji Przemysław Czarnek
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt.pl w każdą sobotę i niedzielę od 12:00 do 16:00 pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul. Klasztornej
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Piotrków Tryb. zaprasza na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim, które odbędzie się 8 kwietnia o godz. 17:30 w Mediatece 800-lecia przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3 w Piotrkowie Trybunalskim
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wejherowo i poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk zapraszają na spotkanie z posłem prof. Krzysztofem Szczuckim, które odbędzie się 8 kwietnia o godz. 17:00 w Pałacu Przebendowskich w Wejherowie przy ul. Zamkowej 2
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Łódź zaprasza na spotkanie otwarte z Prezesem TV Republika Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 8 kwietnia, godz. 17:00 Polsko - Amerykański Ośrodek Kształcenia Zawodowego ul. Kamińskiego 17/19, Łódź
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na wykład historyka Pawła Skroki pt. „Katyń i Smoleńsk w sercach Polaków”, który odbędzie się 9 kwietnia o godz. 17:00 w Biurze Poselskim poseł Anny Dąbrowskiej-Banaszek przy ul. Lwowskiej 14A/3 w Chełmie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Busko-Zdrój zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem, które odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18:00 w Pensjonacie Sanato przy ul. 1 Maja 29 w Busku-Zdroju
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Sydney - Australia zaprasza na 11. Rajd Katyń 1940 – Smoleńsk 2010 – Australia Pamiętamy!, który odbędzie się w dniach 10–13 kwietnia; program i trasa rajdu dostępne są na stronie www.KlubyGP.pl

Wreszcie. Spektakularny awans Polski do czołówki państw UE

Źródło: Wikimedia Commons

Według raportu przygotowanego przez PwC dotyczącym świadczeń rodzinnych w krajach Unii Europejskiej w 2016 roku, Polska awansowała o kilkanaście miejsc w porównaniu z 2015 rokiem - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Wysokość świadczeń rodzinnych porównywano w odniesieniu do tzw. uśrednionej rodziny (dwoje rodziców i dwoje dzieci) w dwóch ujęciach: pierwsze to średnia kwota ulg podatkowych i świadczeń rodzinnych przypadających na taką rodzinę i drugie suma tego rodzaju wsparcia w porównaniu do średniego wynagrodzenia.

W tym pierwszym ujęciu Polska znalazła się na 13 miejscu wśród 28 krajów członkowskich (w zeszłym roku była to 24 pozycja), w tym drugim awans jest jeszcze bardziej spektakularny nasz kraj zajął 4 miejsce (w poprzednim roku zajmowaliśmy 15 miejsce), zaraz po Francji, Węgrzech i Austrii.

Z raportu wynika, że w dłuższym okresie występuje pozytywna korelacja pomiędzy wielkością pomocy kierowanej do rodzin wychowujących dzieci a dzietnością w tych rodzinach i najlepszym przykładem w tym zakresie są takie kraje jak Francja, Irlandia, Wielka Brytania czy Szwecja.

Wydaje się, że podobnie może być także w Polsce, pod warunkiem wszakże, że program „Rodzina 500 plus” zostanie obudowany innymi rodzajami wsparcia rodziny, w tym w szczególności programem mieszkaniowym „Mieszkanie plus”, którego realizacja się właśnie się rozpoczyna.

Przypomnijmy tylko, że jak poinformowała w połowie października minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska do końca września wypłacono już 11,3 mld zł z programu Rodzina 500 plus (na cały rok przewidziana jest na realizację tego programu kwota 16 mld zł).

Dodała, że z programu obecnie korzysta już 3,8 mln dzieci i stwierdziła, że program Rodzina 500plus poprawia sytuacje materialną rodzin wychowujących dzieci, ponieważ zmniejsza się wyraźnie ilość takich rodzin obejmowanych pomocą społeczną.

Programem jest objętych średnio 52,2 % dzieci do 18 roku życia, przy czym w gminach wiejskich jest to aż 61% dzieci, w gminach miejsko-wiejskich 56% dzieci i w gminach miejskich 44% dzieci, co tylko potwierdza, że do tej pory najwięcej wielodzietnych niezamożnych rodzin funkcjonowało w środowisku wiejskim.

Po raz pierwszy od wielu lat rodziny wielodzietne w miastach i na wsi, stać na zakup nowej odzieży i obuwia dla dzieci, wyposażenia w przybory szkolne, a także na wspólny wyjazd, na chociaż krótkie wakacje poza miejsce swojego stałego zamieszkania.

W tym roku także zniknęły z oferty banków i instytucji pożyczkowych reklamy kredytów i pożyczek na wyprawkę szkolną dla dzieci, co oznacza, że także w ocenie tych instytucji program Rodzina 500 plus w znaczący sposób poprawił sytuację materialną szczególnie rodzin wielodzietnych.

Ba okazuje się, że w ostatnich miesiącach zniknęło z polskiego rynku aż 21 firm pożyczkowych jak twierdzą eksperci z jednej strony na skutek zaostrzenia przepisów antylichwiarskich z drugiej na skutek „wysychania” strumienia klientów.

Maleje także liczba osób, które wcześniej wpadły w swoistą pętlę zadłużenia i zostały wpisane na „czarne listy dłużników”, w ostatnich miesiącach różne rejestry dłużników wyraźnie się odchudziły.

Ale jak się okazuje program Rodzina 500 plus miał również pozytywny wpływ na sytuację płacową tych najmniej zarabiających, głównie kobiet i widać to coraz wyraźniej po upływie 3 kwartałów tego roku.

Wiele firm zdecydowało na wyraźne podwyżki płac, chcąc zatrzymać pracowników grożących odejściem z pracy, najbardziej chyba spektakularne są trwające ciągle akcje podwyżkowe we wszystkich funkcjonujących w Polsce sieciach supermarketów, które w tym zakresie wręcz ze sobą rywalizują.

Wcześniej przeciwnicy programu snuli rozważania, że doprowadzi on do zmniejszenia aktywności zawodowej kobiet wychowujących dzieci, okazuje się, że nie tylko do tego nie doszło, a wręcz przeciwnie, sprawna realizacja Rodziny 500 plus wymusza znaczące podwyżki płac dla najmniej zarabiających.

Teraz wg. raportu PwC okazało się, że pod względem wielkości pomocy państwa adresowanej do rodzin wychowujących dzieci, dzięki programowi Rodzina 500 plus, w roku 2016 przesunęliśmy się aż o 11 pozycji na 4 miejsce w Unii Europejskiej.

Telewizja Republika

Wiadomości

Kolejny cios w białoruską Polonię. Tym razem ze strony... polskiego Senatu

Znany poseł Prawa i Sprawiedliwości zawieszony w partii

Afera w Kłodzku nie cichnie. Czarnek: ci ludzie mają wiele „za uszami”

Nowe badania Całunu Turyńskiego. Pojawiły się zaskakujące informacje

Joanna Koroniewska zdradza swój wiek metaboliczny i mówi o dbaniu o siebie

Krzyż na Giewoncie nie zaświeci w rocznicę śmierci Jana Pawła II. Winna pogoda

Niespodziewany zwrot. Tysiące dorosłych wraca do Kościoła w Australii

Tusk oskarża Morawieckiego za decyzje... von der Leyen. Cyrk...

„Hity w Sieci” mają już trzy lata i setki tysięcy fanów

Marny teatrzyk Żurka. W roli głównej kostka. Naprawdę...

Historia pisze się na naszych oczach. LeBron z kolejnym rekordem

Co dalej z CPK? Są wyniki pierwszych przetargów

Paliwa drogie, recesja za rogiem, więc Niemcy mają zalecenia dla obywateli. Jakie? Kuriozalne

Anna Lewandowska zabrała głos po przegranej Polski. Tak wsparła męża

Wniosek o odebranie immunitetu posłowi PiS odrzucony

Najnowsze

Kolejny cios w białoruską Polonię. Tym razem ze strony... polskiego Senatu

Joanna Koroniewska zdradza swój wiek metaboliczny i mówi o dbaniu o siebie

Krzyż na Giewoncie nie zaświeci w rocznicę śmierci Jana Pawła II. Winna pogoda

W Australii rośnie liczba dorosłych przyjmujących chrzest

Niespodziewany zwrot. Tysiące dorosłych wraca do Kościoła w Australii

Tusk oskarża Morawieckiego za decyzje... von der Leyen. Cyrk...

Znany poseł Prawa i Sprawiedliwości zawieszony w partii

Afera w Kłodzku nie cichnie. Czarnek: ci ludzie mają wiele „za uszami”

Nowe badania Całunu Turyńskiego. Pojawiły się zaskakujące informacje