„Wolne głosy”. Jaki faktyczny wpływ na klimat ma człowiek?
Gośćmi Marcina Bąka są Jakub Wiech oraz Izabela Zygmunt - eksperci ds. energetyki i klimatu. Rozmowa dotyczyła faktycznego wpływu człowieka na klimat i kierunku, w jakim powinna zmierzać polska energetyka.
Zdaniem Izabeli Zygmunt sama aktywność konsumencka nie wystarczy by zatrzymać zmiany klimatyczne. Przede wszystkim, obywatele powinni skupiać się na energetyce swojego państwa, a także pojazdach i diecie, z którymi wiąże się emisja dwutlenku węgla do atmosfery.
#WolneGłosy | @IzabelaDZygmunt: Są takie elementy naszego stylu życia, które wiążą się z emisjami i można można zrobić sporo, żeby swój ślad węglowy ograniczyć. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) July 9, 2021
Podobnego zdania jest Jakub Wiech, według którego wybór papierowych słomek zamiast plastikowych i podobne decyzje przede wszystkim pełnią rolę psychicznej kompensacji. Zdaniem specjalisty, z perspektywy szarego człowieka walczyć o poprawę sytuacji klimatycznej na Ziemi można poprzez właściwe wybory polityczne.
#WolneGłosy | @jakubwiech: Jako wyborcy możemy mieć wpływ na to, co się dzieje z klimatem.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) July 9, 2021
Zdaniem Wiecha, każda ludzka działalność ma jakiś ciężar ekologiczny. Ważne, aby starać się go możliwie w jak największym stopniu ograniczyć. Ekspert zwrócił uwagę na to, iż wiele dóbr reklamowanych jest niezgodnie z prawdą jako produkty ekologiczne, gdyż to skuteczna strategia marketingowa, W rezultacie - konsumpcja rośnie, a zanieczyszczenie planety zwiększa się.
#WolneGłosy | @jakubwiech: Każda działalność człowieka ma jakiś ciężar środowiskowy.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) July 9, 2021
Zapytana o swoją opinię na temat energii jądrowej, Zygmunt odpowiedziała, iż Polska nie jest w stanie w krótkiej perspektywie skupić się wyłącznie na atomie, gdyż musi szybko uzupełnić lukę po zamykanych elektrowniach węglowych. Według ekspertki, trzeba szybko zdekarbonizować system energetyczny i ograniczyć zapotrzebowanie na energię.
#WolneGłosy | @IzabelaDZygmunt: Przede wszystkim powinniśmy skupiać się na zaoszczędzaniu energii, na ograniczaniu zapotrzebowania na energię. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) July 9, 2021
Zdaniem Wiecha, w niedalekiej przyszłości Polska zmierzy się z luką generacyjną w energetyce, wynikającą z braku przygotowania do realiów gospodarczo-klimatycznych Unii Europejskiej. Ekspert uważa, że zastąpić moc węglową powinno się gazem ziemnym, który jest akceptowalny jako paliwo pomostowe. Nie jest to jednak rozwiązanie długoterminowe.