Przejdź do treści
PILNE Prezes Republiki Tomasz Sakiewicz: Wzywamy do obrony Sądu Najwyższego - Piątek 27.06.2025 o godz. 9:00 Plac Krasińskich 2/4/6 w Warszawie
22:20 Stwierdzenie, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN nie jest sądem, zostało wykreowane dla wywołania niepokojów i sporów - wskazał prezes TK Bogdan Święczkowski w oświadczeniu
Wydarzenie PIOTRKÓW TRYBUNALSKI W piątek, 27 czerwca, w godz. 10:00–19:00 przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego odbędzie się zbiórka podpisów poparcia dla referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta oraz sprzeciwu wobec nielegalnej migracji
Wydarzenie Zapraszamy w piątek na spotkanie do Krosna, godzina 18:00, Hotel Nafta. W wydarzeniu weźmie udział europoseł Daniel Obajtek oraz poseł Piotr Babinetz
Wydarzenie W piątek 27 czerwca, o godz. 18:00 w Auli Domu Katechetycznego (Plac Katedralny w Opolu) odbędzie się spotkanie z Jackiem Wroną, ekspertem ds. bezpieczeństwa
Wydarzenie W niedzielę 29 czerwca o godz. 14 przed ratuszem w Zamościu odbędzie się obywatelski protest przeciw lokowaniu nielegalnych imigrantów
NBP NBP informuje: Było 509 ton, a jest już ponad 515 ton złota! Mamy więcej złota niż Europejski Bank Centralny, a Narodowy Bank Polski pod kierownictwem prof. Adama Glapińskiego, nadal zwiększa zasoby złota Polaków!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Naimski: energetyka jądrowa i odnawialna nie są dla siebie konkurencją

Źródło: pixabay.com

- Nie ma żadnej konkurencji pomiędzy energetyką jądrową a energetyką odnawialną, one mogą się doskonale uzupełniać - mówi Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Jak zapewnia, udział elektrowni jądrowych w produkcji energii w Polsce wyniesie ok. 20 proc.

W ocenie Piotra Naimskiego obecnie coraz bardziej zrozumiałe jest to, że energetyka jądrowa jest ważnym elementem systemu energetycznego. 

- To już jest powszechnie zrozumiałe. Energetyka jądrowa przeżywała w Europie okres wyhamowania, ale też teraz w kilku krajach, które są na etapie przekształcania swojej energetyki, jest ona rozwijana, jak  np. w Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Europie środkowej oraz w Holandii. Tam eksperci namawiają do powrotu do energetyki jądrowej - dodał Piotr Naimski.

W jego ocenie najważniejszym argumentem za budową elektrowni jądrowych jest konieczność zastąpienia w polskiej energetyce elektrowni opartych na węglu kamiennym i brunatnym, które obecnie dają bezpieczeństwo i stabilność dostaw energii w każdej sytuacji w całej Polsce.

jak podkreślał, elektrownie węglowe będą kończyły swoją działalność w okresie najbliższych 20-30 lat i muszą zostać zastąpione innymi, stabilnymi źródłami energii. Gdy mówimy o dużych, stabilnych i sterowalnych źródłach energii, które są mniej emisyjne od węgla to w grę wchodzą tylko elektrownie gazowe i elektrownie jądrowe.

- Elektrownie gazowe można zbudować szybciej niż inne źródła, ale w przypadku Polski oznaczałoby to oparcie się na importowanym paliwie. Uzależnianie systemu elektroenergetycznego od importowanego surowca nie jest właściwą drogą - podkreśla Piotr Naimski. 

Pozostaje więc energetyka jądrowa. Co prawda paliwo jądrowe również trzeba by było importować, ale tu jest zupełnie inna sytuacja niż w przypadku gazu.

- Ilość skumulowanej energii w paliwie jądrowym jest ogromna, przy elektrowni można zgromadzić zapas paliwa na kilka lat - zapewnia Piotr Naimski. 

Wskazuje przy tym, że światowe zasoby uranu są bardzo duże i rozproszone, ruda uranu występuje na różnych kontynentach w wielu krajach.

- Obliczenia i projekcje nie przewidują, że pojawi się deficyt paliwa jądrowego - dodaje Piotr Naimski. 

Przypomina, że zakupy paliwa jądrowego do UE odbywają się za pośrednictwem Euratom (Europejska Wspólnota Energii Atomowej).

W Polsce planuje się budowę elektrowni jądrowych o łącznej mocy od 6 do 9 GW.

- To oznacza, że udział elektrowni jądrowych w produkcji energii w Polsce wyniesie 20 proc., lub nieco ponad 20 proc. - deklaruje Piotr Naimski.

Piotr Naimski zapowiedział, że wybór dostawcy technologii jądrowej dla Polski ma zostać dokonany na przełomie roku 2021 i 2022. To trochę zmiana tonu, ponieważ w Polskim Programie Energetyki Jądrowej (PPEJ) zapisano, że wybór ten zostanie dokonany w 2021 r. Taką deklarację jeszcze w październiku 2020 r. złożył także Piotr Naimski. 

Rada Ministrów 9 października 2020 r. przyjęła aktualizację "Programu polskiej energetyki jądrowej" (PPEJ). Zakłada się w nim budowę w Polsce elektrowni jądrowych o łącznej mocy od 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III (+).

wnp.pl

Wiadomości

Netanjahu chce pokoju i poszerzenia Porozumień Abrahamowych o nowe kraje

Ludzie nie chcą jeść owadów. Nie przekonuje ich zrównoważony rozwój

Argentyna odczuwa reformy Javiera Milei, najbardziej dzieci

Po 37 latach ustępuje ze stanowiska redaktor naczelnej

Minister Obrony Izraela: Zlikwidowalibyśmy Chameneiego, gdyby był w naszym zasięgu

USA z ofertą dla Iranu. Na stole opcja atomowa

Mentzen nie ma wątpliwości: (Tusk) na poziomie Hitlera w bunkrze

Ważne dla uzytkowników Apple! Musieli to zmienić, bo Unia Europejska...

Władze Zakopanego alarmują: miasto się wyludnia!

Senator Grodzki chciałby wrócić na fotel marszałka Senatu

Plan Tuska: chaos prawny i siłowe przejęcie Sądu Najwyższego

Edyta Pazura pokazała 16-letnią córkę. "Nie wierzę, że już jest taka duża"

Prawnicy ostrzegają przed zamachem na Sąd Najwyższy

Władze PKP Cargo demontują bezpieczeństwo narodowe? Golińska: "Opamiętajcie się!"

Mec. Majkowska o sprawie Oskarka: matka nie mogła otrzeć łez, bo była zakuta

Najnowsze

Netanjahu chce pokoju i poszerzenia Porozumień Abrahamowych o nowe kraje

Minister Obrony Izraela: Zlikwidowalibyśmy Chameneiego, gdyby był w naszym zasięgu

USA z ofertą dla Iranu. Na stole opcja atomowa

Mentzen nie ma wątpliwości: (Tusk) na poziomie Hitlera w bunkrze

Ważne dla uzytkowników Apple! Musieli to zmienić, bo Unia Europejska...

Ludzie nie chcą jeść owadów. Nie przekonuje ich zrównoważony rozwój

Argentyna odczuwa reformy Javiera Milei, najbardziej dzieci

Po 37 latach ustępuje ze stanowiska redaktor naczelnej