Donald Trump oświadczył "pracujemy nad umową, która ułatwi Polsce rozwój i budowę elektrowni jądrowych"

Artykuł
pixabay

Pomimo rozmów prezydenta Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa nadal nie znamy szczegółów w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Było wiele deklaracji w ciągu ostatnich lat, które dotyczyły współpracy Polski z USA w sektorze energetyki jądrowej, lecz do tej pory nie ma żadnych konkretów. Mamy je poznać jeszcze w tym roku.

Donald Trump  oświadczył, że "pracujemy nad umową, która ułatwi Polsce rozwój i budowę elektrowni jądrowych".

Trump dodał, że ma to się dziać "przy użyciu technologii, które będą kupowane u jednej z naszych bardzo dużych i bardzo dobrych firm".

Andrzej Duda poinformował z kolei, że umowa pomiędzy rządami USA i Polski zostanie podpisana w "najbliższym czasie". Stwierdził, że umowa "umożliwi podjęcie prac projektowych związanych z wielkim projektem wprowadzenia konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii elektrycznej w naszym kraju".

Jak dodał polski prezydent, "podmioty, które będą brały w tym udział już w tej chwili są wytypowane, uzgodnienia są bardzo daleko posunięte".

Andrzej Duda zaznaczył, że negocjacje ze strony polskiej "od dawna" prowadzi minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa przyniosło więc zapowiedź konkretnych wydarzeń. Należy pamiętać, że w ostatnich kilku latach padło kilka zapewnień o ścisłej współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską, a jak wiemy,  do konkretów wciąż daleka droga.

W listopadzie 2018 r. ówczesny sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Rick Perry i minister energii Krzysztof Tchórzewski podpisali w Warszawie wspólną deklarację o wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Przewiduje ona m.in. współpracę w rozwoju energetyki jądrowej.

- Nie możemy się doczekać współpracy w rozwijaniu innych źródeł energii, np. jądrowej - powiedział w w Warszawie w lutym 2019 r. Mike Pence, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

W czerwcu 2019 r. podpisano memorandum o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

W listopadzie 2019 r. w Warszawie odbyło się Polsko-Amerykańskie Forum Przemysłu Jądrowego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele polskiego i amerykańskiego przemysłu jądrowego, w tym dostawców technologii jądrowych i głównych wykonawców, producentów komponentów, firm inżynieryjnych, operatorów elektrowni jądrowych, izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych.

W lutym 2020 r. w Stanach Zjednoczonych gościła silna delegacja polskiego rządu, w której uczestniczyli m.in. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz minister klimatu Michał Kurtyka. Rozmawiali oni m.in. z amerykańskim ministrem energetyki Danem Brouillette oraz urzędnikami Departamentu Stanu.

Źródło: wnp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy