Wójcik: Chcemy budować zaufanie do sądownictwa. Nie zbudujemy go poprzez utajnianie oświadczeń majątkowych

– Sędziowie nie mogą być "kastą". Muszą być tak samo pozycjonowani w społeczeństwie jak każdy. Sędzia jest to ukoronowanie zawodu, ale ukoronowanie oznacza, że musi być człowiekiem bezstronnym, obiektywnym – mówił na antenie Telewizji Republika sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości był gościem Jana Piaseckiego w rozmowie "Prosto w Oczy".
"Nie wierzyłem, że zdanie o >>kaście<< może się pojawić"
W sobotę w Warszawie odbył się nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich. "(…) całe życie broniłam sędziów, uważam, że to jest zupełnie nadzwyczajna kasta ludzi. I myślę, proszę państwa, że damy radę" – powiedziała wówczas Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
– Myślę, że każdy z obserwatorów odnosił wrażenie, ze dużo było na tym kongresie o polityce, zupełnie niepotrzebnie, skoro jest trójpodział władzy. Często sądownictwo uważa, ze władza wchodzi w jego kompetencje. Nie wierzyłem, że zdanie o "kaście" może się pojawić. To właśnie pokazało, że jest problem z pozycjonowaniem siebie w społeczeństwie. "Kasta", czyli uprzywilejowana grupa w społeczeństwie. Nie może tak być – skomentował sobotni kongres Michał Wójcik.
"Czy to jest zamach, że chcemy, żeby oświadczenia były jawne?"
– Mamy przypadki korupcji politycznej, były przypadki kiedy na telefon sędzia był w stanie umówić się z politykiem – przypominał sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Przypomniał, że pojawiły się zupełnie nowe regulacje np. oświadczenia majątkowe. – To służy sądom – wskazał. – Dzisiaj jak słyszę dyskusję władzy sądowniczej i polityków opozycji, że chcemy, żeby oświadczenia sądownictwa były jawne to czy to jest zamach, że chcemy, żeby oświadczenia były jawne? (...) Chcemy budować zaufanie do sądownictwa, a jeśli tak to nie zbudujemy go poprzez utajnianie oświadczeń majątkowych – mówił Michał Wójcik.
Gość Telewizji Republika wskazał, że Ministerstwo Sprawiedliwości było atakowane za to, że chce jawności rozpraw. – Byliśmy atakowani za to, żeby przy jawności rozpraw dziennikarze mieli na nie wstęp – zdradził. Dodał, że "to ma służyć sądownictwu". – Jeżeli 39 proc. społeczeństwa uważa, ze "raczej" wszystko jest w porządku w sądach, to trzeba zmienić zasady polskiego wymiaru sprawiedliwości – mówił powołując się na wyniki ostatniego sondażu.
"Sędziowie nie mogą być kastą"
Sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości zaznaczył, że "sędziowie nie mogą być kastą". – Muszą być tak samo pozycjonowani w społeczeństwie jak każdy. Sędzia jest to ukoronowanie zawodu, ale ukoronowanie oznacza, że musi być człowiekiem bezstronnym, obiektywnym – przyznał Michał Wójcik.