Przejdź do treści
Wizyty duszpasterskie w 2022 roku. Diecezje podjęły decyzje jak będą wyglądać
Fot. Canva

Ze względu na sytuację epidemiologiczną tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca - podał Episkopat Polski. „Nieprzyjęcie wizyty kolędowej w czasie pandemii nie może być rozumiane jako zrywanie więzi z parafią oraz jej duszpasterzami” – czytamy w komunikacie.

W diecezji gdańskiej, tarnowskiej, wrocławskiej, bydgoskiej i kaliskiej proboszczowie mogą przeprowadzić kolędy na dwa sposoby: odwiedziny przez księży domów tych wiernych, którzy wcześniej wyraźnie o to poproszą, zaproszenie do kościoła na Mszę św. rodzin z poszczególnych rejonów parafii, tak jak to miało miejsce rok temu. 

Pięć form do wyboru

Z kolei aż pięć form przeprowadzenia wizyty duszpasterskiej mają do wyboru proboszczowie w diecezji płockiej. Pierwszą z nich jest wiosenna wizyta duszpasterska, czyli przesunięcie jej w 2021 roku wyjątkowo na czas po Wielkanocy. Wiosną taka wizyta mogłaby odbyć się np. przed domami lub blokami, przy figurach i kapliczkach przydrożnych.

Wizytę można też odbywać tradycyjnie po Bożym Narodzeniu w domach, jednak na wyraźne zaproszenie wiernych, wyrażone w specjalnie wypełnionej i przekazanej do parafii deklaracji. Proboszczowie mogą też zaproponować wiernym kolędowanie w małych grupach w kościele, a potem „Wieczór kolędowy” w domu, już bez obecności księdza.

Kolejną z propozycji jest „List kolędowy” – po uroczystości Objawienia Pańskiego osoby związane z parafią zaniosłyby do rodzin pobłogosławioną kredę, kadzidło, wodę święconą oraz napisany przez duszpasterzy list, z zapewnieniem o modlitwie. W liście mogłaby znaleźć się prośba o przyjście do kościoła wyznaczonego dnia na Mszę św. w intencji mieszkańców danej wioski, ulicy lub osiedla.

Ostatnia z wymienionych propozycji dotyczy kolędowania po ulicach parafii. Duszpasterz może udać się do danej wsi lub osiedla (dzielnicy, ulic) w mieście, aby tam, np. przy kapliczce lub figurze, odmówić błogosławieństwo rodzin i mieszkańców, a następnie przechodząc przez zabudowania – ale nie wchodząc do domów i mieszkań – pokropić drzwi, zostawiając parafianom słowo wsparcia i obrazek kolędowy z modlitwą.

Archidiecezja poznańska, diecezje rzeszowska i kielecka

W archidiecezji poznańskiej oraz diecezji rzeszowskiej i kieleckiej proponuje się, by – podobnie jak w ubiegłym roku – organizować dla poszczególnych grup wiernych spotkania w kościołach. W diecezji kieleckiej jedną z praktykowanych w ubiegłym roku form było również błogosławienie przez księży domów na zewnątrz. Wierni, którym z różnych powodów zależy na spotkaniu z księdzem, mogą zaprosić go indywidualnie. 

Archidiecezja częstochowska

W archidiecezji częstochowskiej z kolei proponowane jest organizowanie kolędy w domach, ale na wyraźne zaproszenie ze strony wiernych lub też przesunięcie terminu wizyty duszpasterskiej na taki czas, w którym warunki epidemiczne będą na to pozwalać. 

Diecezja elbląska

Wizyta duszpasterska w domach, ale na wyraźne zaproszenie ze strony wiernych – to również propozycja zawarta we wskazaniach kurii elbląskiej. Biskup elbląski w swoim komunikacie podkreśla też, że wizyta powinna trwać maksymalnie 15 min, ksiądz powinien być zaszczepiony i posiadać paszport covidowy, o którego okazanie mogą go poprosić wierni a w razie niezaszczepienia księdza – odmówić spotkania.

Dla tych, którzy nie decydują się na przyjęcie kolędy w domu, diecezja proponuje organizować Mszę św. w kościele ze specjalnym błogosławieństwem rodzin. 

Diecezje radomska, legnicka oraz sosnowiecka

W diecezji radomskiej, legnickiej i sosnowieckiej decyzję o formie przeprowadzenia kolędy pozostawiono proboszczom. Komunikat kurii sosnowieckiej zwraca też uwagę, że obecny stan prawny nie zawiera formalnego zakazu wizyt w domach.

 

 

ekai.pl

Wiadomości

Gorąco w sieci: internauci krytykują Tuska po akcji ABW

Błaszczak: władza, która dziś Polską rządzi nie sprawdza się! Rozliczymy odpowiedzialnych za zaniedbania ws. powodzi [wideo]

Uderzenie w nielegalny hazard w Gdyni!

Republika: „W Punkt” o godz.20:20

Młodzi ludzie uratowali kościół przed powodzią

Miliony dla Fundacji WOŚP. PZU nie żałuje kasy

Policja zatrzymała pijanego ojca, który opiekował się dzieckiem!

Bagiński: strategia Tuska wobec kataklizmu to strategia picu i rozpaczliwe ratowanie wizerunku

Rada Muzeum Historii Polski staje w obronie dyrektora, którego chce odwołać koalicja 13 grudnia

Most nad rzeką Bóbr na DK94 został otwarty

Polska spadła na 30. miejsce w rankingu FIFA

Kolejna duża inwestycja w zawieszeniu! Tym razem - zakłady petrochemiczne w Gdańsku

Prezydent o koalicji 13 grudnia: Opieszałość kosztuje

UWAGA na fałszywe linki do zakupu książki „Zgoda”!

Tarczyński ostro w PE: Lewactwo doprowadza do tragedii! [WIDEO]

Najnowsze

Błaszczak: władza, która dziś Polską rządzi nie sprawdza się! Rozliczymy odpowiedzialnych za zaniedbania ws. powodzi [wideo]

Młodzi ludzie uratowali kościół przed powodzią

Miliony dla Fundacji WOŚP. PZU nie żałuje kasy

Policja zatrzymała pijanego ojca, który opiekował się dzieckiem!

Bagiński: strategia Tuska wobec kataklizmu to strategia picu i rozpaczliwe ratowanie wizerunku

Gorąco w sieci: internauci krytykują Tuska po akcji ABW

Uderzenie w nielegalny hazard w Gdyni!

Republika: „W Punkt” o godz.20:20