- Nie ma jeszcze terminu procedowania poprawek Senatu do tzw. piątki dla zwierząt oraz projektu ustawy prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie aborcji — powiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jak zaznaczyła, będą one procedowane, gdy pozwoli na to natłok obowiązków.
- Projektów ustaw, które wpłynęły do Sejmu, jest bardzo dużo. Nie wszystkie jesteśmy w stanie procedować, stąd ta słynna „zamrażarka” mieści w sobie naprawdę znacznie więcej projektów niż tylko te dwa — powiedziała Witek na środowej konferencji prasowej.
„Piątka dla zwierząt”: głosowanie nad poprawkami Senatu, czy nowy projekt?
Zaproponowana przez PiS tzw. piątka dla zwierząt to zespół przepisów zawartych w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, m.in. zakazujących hodowli zwierząt na futra i ograniczających ubój rytualny. Rozwiązania te wywołały protesty środowisk rolniczych. Senat wprowadził do nowelizacji poprawki, ale nie zostały one poddane pod głosowanie w Sejmie, a więc nie mógł zakończyć się proces legislacyjny noweli.
Ostatnio przedstawiciele rządu informowali, że rozważane jest złożenie nowego projektu noweli ustawy o ochronie zwierząt. Według ministra rolnictwa Grzegorza Pudy miałaby to być „szeroka ustawa zapewniająca dobrostan zwierząt".
Prezydencki projekt ustawy w sprawie aborcji w pierwszym czytaniu w komisjach.
Jak zaznaczyła Marszałek Sejmu prezydencki projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży został skierowany do pierwszego czytania w komisjach. 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK 27 stycznia. Orzeczenie to wywołało protesty w całym kraju.
Rozwiązaniem mającym wyjść naprzeciw protestującym przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego na skutek wyroku TK ma być propozycja prezydenta. Andrzej Duda skierował do Sejmu swój projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zgodnie z nim wprowadzona ma zostać przesłanka umożliwiająca przerwanie ciąży w przypadku tzw. wad letalnych płodu.
Ustawy o rekompensatach dla przedsiębiorców oraz mandatowa muszą poczekać na swoją kolej.
Witek pytana była również, kiedy Sejm zajmie się senackim projektem ustawy dotyczącej rekompensat dla przedsiębiorców i branż zamkniętych lub dotkniętych obostrzeniami z powodu pandemii.
- Odpowiem tak samo, tych projektów jest naprawdę dużo – powiedziała Witek. Jak zaznaczyła, ustawy są procedowane nie tylko według kolejności ich wpłynięcia, ale również zgodnie z wymogami wynikającymi z obecnej sytuacji. Jak pokreśliła Marszałek Sejmu "jeżeli przyjdzie na to czas, będzie nadany numer druku i będzie to projekt procedowany”.
Padło również pytanie, kiedy posłowie zajmą się tzw. ustawą mandatową oraz czy wpłynęła do niej autopoprawka. Chodzi o projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia autorstwa klubu PiS, zakładający brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego, a jedynie możliwość zaskarżenia go potem do sądu. Obecnie, w razie odmowy przyjęcia mandatu karnego, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie.
- Jako marszałek mogę tylko czekać na taką poprawkę, na razie jej nie ma, w związku z tym nie procedujemy — powiedziała Witek.
Najnowsze
Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm
Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi
Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław
Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!