Witek: Współpraca państw Trójmorza miała dać Europie impulsy. Kształtuje to podejmowane przez nas działania
Współpraca w ramach inicjatywy Trójmorza miała dać Europie impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy. Z perspektywy pięciu lat, możemy powiedzieć, że impulsy te kształtują podejmowane przez nas działania - oceniła marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas I Forum Parlamentarnego Trójmorza.
- Podczas drugiego szczytu inicjatywy Trójmorza, W 2017 r. prezydent Andrzej Duda podkreślał, że współpraca w ramach inicjatywy ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy. Dzisiaj z perspektywy niemal pięciu lat funkcjonowania projektu, możemy powiedzieć, że wszystkie te impulsy aktywnie kształtują podejmowane przez nas działania - powiedziała Witek.
- Impuls zjednoczeniowy Trójmorze wysłało Europie już w momencie przyjęcia deklaracji w Dubrowniku. Udało się bowiem pod hasłem współpracy regionalnej spoić państwa Europy środkowo-wschodniej należące do Unii Europejskiej, państwa stosunkowo nowe w tej strukturze, jednak z ogromnym potencjałem rozwojowym i ogromnym potencjałem na przyszłość - tłumaczyła.
- Impuls integracyjny współpracy trójmorskiej to także spajanie naszych państw za pomocą sieci różnorodnych połączeń komunikacyjnych - transportowych, energetycznych oraz cyfrowych. Impuls modernizacyjny Trójmorza w pierwszej kolejności nawiązuje do wymiaru ekonomicznego, unowocześnienia gospodarek, rozwoju nowych technologii oraz sfery cyfrowo-informacyjnej - mówiła marszałek Sejmu.