"Wielki i historyczny sukces". Przyjęto dokument końcowy szczytu COP24 w Katowicach - tzw. Pakiet Katowicki
Na zakończenie COP24, strony szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach przyjęły dokument końcowy konferencj, tzw. Pakiet Katowicki. Dokument to wytyczne do realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r. Przewodniczący COP24 Michał Kurtyka powiedział, że porozumienie jest "wielkim i historycznym sukcesem".
Propozycja dokumentu końcowego została opublikowana w sobotę wieczorem. Następnie Pakiet Katowicki został przedstawiony na sesji plenarnej COP, która rozpoczęła się po ok. 21.30. W jej trakcie prezydent COP24 Michał Kurtyka pytał się o sprzeciw w poszczególnych punktach dokumentu. Wobec ich braku ogłosił przyjęcie dokumentu końcowego. Decyzje ONZ podejmowane są bowiem jednomyślnie, w drodze konsensusu.
Porozumienie paryskie z 2015 r., to pierwsza globalna umowa klimatyczna, która zobowiązała wszystkich do działań na rzecz klimatu. Państwa zobowiązały się wtedy, że podejmą działania na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni Celsjusza - a w razie możliwości 1,5 stopnia Celsjusza - powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej.
Radość z przyjęcia Pakietu Katowickiego wyrazili m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Konf. Klimatyczna ONZ COP24 w Katowicach kończy się SUKCESEM! Osiągnięto porozumienie i „pakiet katowicki” - „Katowice rule book” jest PRZYJĘTY. Gratulacje dla Pana Min. Michała Kurtyki - Prezydenta COP24 i Pana Min. Rafała Bochenka odpowiedzialnego za organizację. Brawo!
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) 15 grudnia 2018
Udało się osiągnąć porozumienie podczas Konferencji Klimatycznej COP24. "Pakiet Katowicki" został tym samym przyjęty przez wszystkie państwa ONZ. Gratulacje i podziękowania w szczególności dla Ministra @KurtykaMichal, który przewodził polskiej prezydencji.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 15 grudnia 2018
Michał Kurtyka podczas spotkania z dziennikarzami mówił, że negocjacje były bardzo skomplikowane. Podkreślał przy tym, że porozumienie zostało osiągnięte między innymi dzięki dużemu zaangażowaniu polskiej prezydencji.
- Wspieraliśmy strony w uzyskaniu kompromisu, budowaliśmy rozwiązania, które pomogły znaleźć ostateczne optimum - powiedział.
Porozumienie nie mówi o redukcji emisji CO2 jako jedynym sposobie przeciwdziałania zmianom klimatu. Wskazuje również na pochłanianie dwutlenku węgla przez żywe zasoby przyrodnicze, np. lasy.
World nations adopt a robust set of guidelines for implementing the landmark #ParisAgreement on #ClimateAction > https://t.co/Jd4wbqXtV3
— UN Climate Change (@UNFCCC) 15 grudnia 2018
The implementation of the agreement will benefit people from all walks of life, especially the most vulnerable.#GlobalGoals #COP24 pic.twitter.com/vEdpNItY4o