Wielka zmiana! PKW zdecydowała o formacie kart do głosowania
- W wyborach samorządowych karta wyborcza będzie miała formę tzw. płachty - powiedział szef PKW Wojciech Hermeliński. Podkreślił, że płachta będzie wygodna dla wyborcy, ułatwi prace komisjom wyborczym oraz zmniejszy możliwość fałszowania głosów.
Na poniedziałkowym posiedzeniu Państwowa Komisja Wyborcza podjęła decyzję, że karta wyborcza w jesiennych wyborach samorządowych będzie miała formę tzw. płachty. Szef PKW wskazywał, że w wyniku styczniowej nowelizacji Kodeksu wyborczego zmniejszyła się dopuszczalna liczba kandydatów na liście, co - jak zaznaczył - spowodowało, że płachta będzie znacząco mniejsza, niż mogłaby być w oparciu o przepisy Kodeksu wyborczego sprzed nowelizacji.
- Kodeks wyborczy zmienił zasadę liczby kandydatów - kiedyś można było zgłaszać dwa razy tyle kandydatów, ile jest mandatów. Teraz można zgłaszać tylu kandydatów, ile jest mandatów plus dwa. W związku z tym karty będą mniejsze, będą miały rozmiar od A4 do A2, więc nie będą tak wielkie, jak pierwotnie przewidywana A0, która była ogromną płachtą - poinformował szef PKW Wojciech Hermeliński.
Szef PKW dodał, że głosowanie na jednostronnie zadrukowanej płachcie będzie dużo wygodniejsze dla wyborcy. W ocenie Hermelińskiego, taka forma karty będzie także ułatwieniem dla komisji wyborczych i przyspieszy proces liczenia głosów. - W związku z tym będzie też mniejsza możliwość fałszowania, gdyby ktoś, nie daj Boże, chciał tam jakieś znaczki dostawiać, fałszować. Mamy nadzieję, że takich sytuacji nie będzie w ogóle - dodał.
Szef PKW dodał, że karta wyborcza w formie tzw. książeczki będzie stosowana, jeśli liczba komitetów wyborczych na liście wyborczej będzie większa niż 20 - Wtedy, rzeczywiście nie zmieściłyby się te wszystkie komitety, w związku czym książeczka będzie potrzebna - ocenił szef PKW. Podkreślił jednak, że karta-książeczka nie będzie przeważać w wyborach samorządowych.
Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Dwa tygodnie później, 4 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Wybieranych będzie blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.