Przejdź do treści

Większość Polaków nie popiera obecnego rządu. Zobacz sondaż!

Źródło: Kancelaria Premiera - YouTube.com

32 proc. Polaków to zwolennicy rządu; 40 proc. - jego przeciwnicy; 25 proc. deklaruje obojętność - wynika z sierpniowego sondażu CBOS. Spadły notowania premiera Donalda Tuska; zadowolonych z tego, że jest premierem, jest tylko 35 proc. badanych; niezadowolonych jest 53 proc.

Poparcie dla rządu deklaruje 32 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc. wobec badań z lipca), jako przeciwnicy określa się 40 proc. (bez zmian); 25 proc. deklaruje obojętność (wzrost o 1 pkt proc.), 3 proc. nie ma zdania (bez zmian).

W stosunku do lipca pogorszyła się ocena działalności rządu. Negatywne zdanie o jego pracy ma połowa ankietowanych (50 proc., wzrost o 1 pkt proc.), pozytywnie ocenia ją 34 proc. (spadek o 5 pkt proc.). Więcej osób niż poprzednio nie ma sprecyzowanej opinii na temat pracy rządu (16 proc., wzrost o 3 pkt proc.)

"W porównaniu z pierwszą połową roku obecnie pozytywna ocena działań podejmowanych przez rząd jest o 8 punktów procentowych niższa niż średnia z okresu styczeń–czerwiec (średnia 42 proc.), zaś oceny negatywne są wyższe o 7 punktów (średnia 43 proc)" 

- podaje CBOS.

Wśród zwolenników poszczególnych ugrupowań politycznych dotychczasową działalność obecnego rządu najlepiej postrzegają wyborcy Koalicji Obywatelskiej – 88 proc. z nich ocenia je pozytywnie. W elektoratach Lewicy i Trzeciej Drogi odsetek ten wynosi po 65 proc. Natomiast zwolennicy PiS oraz Konfederacji WiN w zdecydowanej większości negatywnie oceniają dotychczasowe wyniki działalności rządu Donalda Tuska (odpowiednio: 89 proc. i 78 proc.).

Według CBOS po raz drugi z rzędu obniżyła się akceptacja dla Donalda Tuska jako premiera. 35 proc. badanych jest zadowolonych z faktu, że sprawuje on funkcję szefa rządu (spadek o 2 pkt proc.), 53 proc. – tak jak w lipcu – ma przeciwne zdanie. Odsetek osób niemających jednoznacznej opinii o premierze - 13 proc. - wzrósł o 3 pkt proc.

"Rozpatrując sierpniowe zmiany w dłuższym okresie, można powiedzieć, że w porównaniu do przeciętnych notowań z pierwszej połowy roku akceptacja dla Donalda Tuska jako szefa rządu (średnia 40,8 proc.) obniżyła się o ponad 5 punktów procentowych, a z drugiej strony o 5 punktów (średnia 48 proc.) wzrósł krytycyzm" 

- zaznacza CBOS.

Respondentów proszono także o ocenę polityki gospodarczej rządu.

Tak jak w lipcu, 50 proc. Polaków uważa, że polityka rządu nie stwarza szans na poprawę sytuacji gospodarczej (bez zmian), natomiast odmienne zdanie na ten temat wyraża 36 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.). Wzrósł odsetek odpowiedzi "trudno powiedzieć" (14 proc., wzrost o 3 pkt proc.).

W porównaniu ze średnimi ocenami z pierwszego półrocza notujemy spadek odsetka optymistów, jeśli chodzi o politykę gospodarczą rządu o przeszło 8 pkt proc. (średnia z okresu styczeń–czerwiec wynosi 44,8 proc.) oraz wzrost liczby pesymistów o ponad 7 pkt (średnia 42,5 proc.).

"Oba wakacyjne miesiące okazały się niekorzystne, jeśli chodzi o postrzeganie rządu Donalda Tuska. Po lipcowym spadku akceptacji dla rządzącego gabinetu w sierpniu przewaga przeciwników utrzymała się. Po dwóch miesiącach równowagi (maj – czerwiec) obecnie rząd popiera niespełna jedna trzecia dorosłych Polaków, zaś jego przeciwnikami jest dwie piąte badanych. Lipcowa przewaga krytycznych ocen pracy rządu w sierpniu pogłębiła się i ponownie jest najwyższa w tym roku. (...) Po raz drugi z rzędu obniżyła się także akceptacja dla Donalda Tuska jako premiera" 

- podsumowuje CBOS.

Jak dodaje, "analizując obecne wyniki w dłuższym okresie, można powiedzieć, że w porównaniu ze średnimi ocenami rządu z pierwszej połowy roku wyraźnemu pogorszeniu uległy wszystkie aspekty ocen". "W największym stopniu obniżyły się oceny wyników działalności rządu oraz jego polityki gospodarczej, w relatywnie mniejszym – zadowolenie z premiera oraz polityczne poparcie dla urzędującego gabinetu" - ocenia CBOS.

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach 24-25 sierpnia na próbie liczącej 939 osób (w tym: 66,7 proc. metodą CAPI, 20,3 proc. – CATI i 13,0 proc. – CAWI).

Źródło: PAP

Wiadomości

Nominat PO objął stanowisko mimo przegranego konkursu. W sieci ZAWRZAŁO!

Agnieszka Wieszczek brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich | Rozmowa z mistrzem

Zatrzymany przestępca z gigantycznym magazynem narkotyków!

Republika. Zapraszamy na Polityczne podsumowanie tygodnia o godz. 10

HIT! Nitras smutny, że prezydent wybrał kompetencje zamiast parytetów płciowych

Nie zrobią z nas landu muzułmańskiego

Romanowski: Raport RPO ujawnia polityczne represje i naruszenia praw człowieka

Jakie noworoczne postanowienie powinien złożyć Donald Tusk?

Tragiczny wypadek z udziałem osobówki i autobusu

Chcieli usunąć Powstanie Wielkopolskie ze szkół, teraz obchodzą jego rocznicę

Trump nie zasypia gruszek. Generał Kellogg w drodze do Polski

Rosjanie zestrzelili Mikołaja nad Moskwą. Popadli w paranoję | FILM

Inaczej niż Słowacja. Prezydent wzywa do oszczędzania energii

USA się śpieszą. Chcą z tym zdążyć przed Donaldem Trumpem

Koreańczycy popełniają samobójstwa na Ukrainie. Straszne dlaczego

Najnowsze

Nominat PO objął stanowisko mimo przegranego konkursu. W sieci ZAWRZAŁO!

HIT! Nitras smutny, że prezydent wybrał kompetencje zamiast parytetów płciowych

Nie zrobią z nas landu muzułmańskiego

Romanowski: Raport RPO ujawnia polityczne represje i naruszenia praw człowieka

Jakie noworoczne postanowienie powinien złożyć Donald Tusk?

Agnieszka Wieszczek brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich | Rozmowa z mistrzem

Zatrzymany przestępca z gigantycznym magazynem narkotyków!

Republika. Zapraszamy na Polityczne podsumowanie tygodnia o godz. 10