Jak wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracodawcy zgłosili w lutym do urzędów pracy niemal 129 tys. ofert zatrudnienia. To o ponad 48 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Liczba ofert pracy była również wyższa o ponad 33 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Najwięcej ofert pracy zgłoszono w województwie mazowieckim (6,3 tys.), wielkopolskim i małopolskim (3,8 tys.).
W urzędach pracy na koniec lutego zarejestrowanych było 1 655,3 tys. osób. To wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca jedynie o 7,8 tys. osób.
- Firmy chcą zatrudniać nowych pracowników. Trend ten nabiera cech trwałości. To bardzo optymistyczna oznaka ożywienia na lokalnych rynkach pracy. Świadczy też o wzroście zaufania pracodawców do usług urzędów pracy - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym, podobnie jak w styczniu br. 10,3 proc. Bezrobocie w lutym ubiegłego roku było o 1,6 punktu proc. wyższe niż obecnie i wynosiło 11,9 proc.
Bezrobocie na poziomie jednocyfrowym utrzymuje się w 6 województwach. Najniższe bezrobocie odnotowywane jest w województwie wielkopolskim (6,6 proc.), śląskim (8,5 proc.) oraz mazowieckim (8,8 proc.).
Spośród 28 państw unijnych Polska znajduje się na 12 miejscu z bezrobociem na poziomie 6,9 proc. Najniższe bezrobocie odnotowano w Niemczech (4,3 proc. osób) oraz Czechach (4,5 proc. osób).
Niemal 129 tys. ofert zatrudnienia zgłoszono w lutym do urzędów pracy. #praca pic.twitter.com/vegrxjButh
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_RP) 8 marca 2016