Przejdź do treści
Wiceszef MSWiA o dekomunizacji: Opozycja nie chce pozbyć się PRL-u z naszych ulic
Telewizja Republika

— Dziwię się, że opozycja, więc lewicowo-liberalna cześć działaczy, broni komunistycznej przeszłości. Zmiany ulic, placów czy instytucji, to domena samorządu terytorialnego. Mimo upływu 25 lat suwerennego kraju, w tej kwestii bardzo niewiele się zmieniło — mówił Jarosław Zieliński na antenie Telewizji Republika. Gościem Marcina Bąka w „Wolnych głosach wieczorem” był wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

UŻYCIE PARALIZATORA

— Nie jest prawdą, że za każdym razem użycie paralizatora powoduje problemy. To są przypadki nieliczne, ale bardzo głośne — zwłaszcza, gdy nie ma nagrania i prowadzić trzeba mozolne postępowanie. Ustawa reguluje sposób użycia takiego urządzenia i wiadomo, że jest to środek przymusu, który regulowany jest odpowiednimi przepisami. Część z tych urządzeń ma wmontowane kamerki, ale część ich nie ma. Teraz mamy koncepcje, aby policjanci byli wyposażani w kamerki na mundurach — mówił wiceminister w rozmowie z Marcinem Bąkiem.

— Służby patrolowe będą je miały w pierwszej kolejności, a co za tym idzie, jakość obrazu i całego nagrania będzie wielką pomocą dla samych policjantów oraz obywateli. Nie chodzi tu tylko o użycie paralizatora, lecz o zwykłe czynności służbowe w domu, na ulicy czy w innych miejscach niepublicznych. Po przetestowaniu będziemy szli dalej i wyposażali coraz większe grupy patrolowe. Docelowo każdy policjant, który ma do czynienia z ludźmi, będzie wyposażony w taki rejestrator obrazu. Będzie też pomagał w postępowaniach dyscyplinarnych i służył jako dowód w sądzie — stwierdził Jarosław Zieliński.

POLSKA NA TLE INNYCH KRAJÓW

— Takie środki stosuje się wobec osób, których nie można innymi środkami bezpośredniego przymusu obezwładnić. To środki bezpieczne dla życia człowieka, a jednocześnie gwarantujący bezpieczeństwo funkcjonariuszy i obywateli — dodał.

— Polska policja jest dobrze wyposażona na tle innych służb krajów europejskich, czy nawet światowych. W ostatnich dwóch latach poczucie bezpieczeństwa obywateli znacznie wzrosło, podobnie jak skuteczność policji, która wzrosła, a co za tym idzie spada przestępczość i zwiększa się ich wykrywalność. Tutaj też swoją rolę odegrały manifestacje czy wielkie wydarzenia, które organizowane były przez nasz kraj (Światowe Dni Młodzieży, Szczyt NATO itp.) — zaznaczył Zieliński.

EUROPEJSKA POLICJA BEZRADNA

— Polska jest bezpieczna. Wreszcie inne kraje europejskie, które wcześniej tego nie widziały, zaczynają dojrzewać do poglądu, w którym to nasz kraj ma rację. Wiadomy jest przykład z wielką ilością imigrantów, którym chcieliśmy od razu pomagać na miejscu, a nie sprowadzać ich do Europy, ale podobnych przykładów jest znacznie więcej — kontynuował polityk.

— Polska policja wdrożyła wiele nowych technologii, które na codzień pomagają naszym obywatelom. Lepiej pracują nasi funkcjonariusze na patrolach, na posterunkach policji, na drogach czy wreszcie w dzielnicach. Rządy PO-PSL nie zapewniały takiej ochrony obywateli oraz nie zapewniały bezpieczeństwa, które dzisiaj jest podstawą i cechą — bardzo pozytywnie — rozpoznawalną na tle innych krajów europejskich — dodał wiceszef MSWiA.

— Policja musi być wszędzie, blisko ludzi i dla ludzi. Dążymy cały czas do takiej sytuacji i jesteśmy znacznie bliżej efektu docelowego, niż kiedykolwiek. Wiele dobrego się dzieje i mam nadzieję, że obywatele to zauważają — zaznaczył Zieliński.

47 ULIC WARSZAWY ZMIENIA SWOJE NAZWY

— Dziwię się, że opozycja, więc lewicowo-liberalna cześć działaczy, broni komunistycznej przeszłości. Zmiany ulic, placów czy instytucji, to domena samorządu terytorialnego. Mimo upływu 25 lat suwerennego kraju, w tej kwestii bardzo niewiele się zmieniło. Wiele samorządów nie załatwiło tego problemu i utrzymywało hańbiące nazwy. Dopiero ustawa Parlamentu pomogła temu problemowi i wreszcie jesteśmy świadkami zmiany na lepsze, nowoczesne nazwy ulic od nazwisk Polaków, którzy na to zasłużyli. Teraz mamy godne nazwy miejsc — mówił minister na antenie Telewizji Republika.

— Gdyby samorząd chciał wykonać zobowiązania samorządowe, to mógłby zdecydować jakie nazwy nadaje nowym miejscom. Skoro tego nie zrobił, nazwy nadaje Wojewoda. Jest szeroka paleta nazwisk, wydarzeń czy symboli. Wiele z nich nie leży w interesie Prawa i Sprawiedliwości, a jednak są te nazwy wykorzystywane i nie mamy nic przeciwko. Pomnażamy dobro narodu i chcemy nagrodzić tych, którzy zrobili coś dla naszego kraju — zaznaczył Zieliński.

— Poza tym obywatele nie ponoszą żadnych kosztów. Dokumenty nie tracą ważności po zmianie nazwy ulicy — dokumenty tracą ważność w momencie, w którym kończy im się data ważności — to logiczne. Wszyscy sobie poradzą i nie ma tu sztucznych barier wywoływanych przez przeciwników tych zmian — skwitował na koniec gość.

Telewizja Republika

Wiadomości

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Najnowsze

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK