Przejdź do treści
11:15 Turystyka: Koniec sezonu narciarstwa wysokogórskiego w słowackich Tatrach
09:50 Śląskie: Dwaj pseudokibice wieźli autem 24 kg narkotyków
09:33 Pomorskie: Pięć osób, w tym dwoje dzieci, zostało poszkodowanych w wypadku drogowym, do którego doszło w środę rano na rondzie w Pucku
09:14 Dolnośląskie: Śmiertelny wypadek na A4. Trasa w kierunku Wrocławia nieprzejezdna
09:13 Francja: Kolejny incydent w pobliżu więzień. Podpalono auta przed zakładem karnym w Tarascon
09:00 Wrocław: Prokuratura o zarzutach dla prezentera TVN24: udział w zorganizowanie grupie przestępczej
08:57 Beskidy: Ciepło, ale i wietrznie w górach. Na szlakach warunki są dobre
08:31 Chiny: Wzrost PKB w I kwartale, ale niepewność narasta przez wojnę handlową z USA
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Weszła w życie umowa, dzięki której Polska zyska własne satelity

Źródło: Canva.com

Weszła w życie umowa, dzięki której Polska zyska własne satelity - poinformował w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Planowana jest budowa co najmniej 4 satelitów. Systemy rozpoczną działanie w 2027 r. Koszt ich budowy to 85 mln euro - dodał.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) poinformowało w poniedziałek, że weszła w życie umowa, na mocy której Polska zyska własną konstelację satelitów obserwacyjnych. "Systemy rozpoczną działanie w 2027 r. Koszt ich budowy to 85 mln euro" - poinformowało ministerstwo.

W ramach umowy mają powstać co najmniej 4 satelity (3 optoelektroniczne i 1 radarowy).#PAPInformacje https://t.co/IX6wNooBRX

— PAP (@PAPinformacje) October 30, 2023justify;">W ramach umowy mają powstać co najmniej 4 satelity (3 optoelektroniczne i 1 radarowy).

W resort wyjaśnił, że Polska zyska dostęp do wysokorozdzielczych danych z obserwacji Ziemi, a rodzime firmy wiedzę z zakresu produkcji i integracji systemów satelitarnych. Dane satelitarne są dzisiaj wykorzystywane m. in. w gospodarce przestrzennej, rolnictwie, zarządzaniu kryzysowym czy ochronie środowiska.

"Dane uzyskane dzięki satelitom będą służyły m. in. rejestrowaniu, ocenie i monitorowaniu skutków zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska, a także do oceny bezpieczeństwa, czy np. do określenia wysokości wsparcia państwa dla rolników i przedsiębiorców. Obecnie Polska nie posiada własnych satelitów, a zapotrzebowanie na dane o wysokiej rozdzielczości jest bardzo duże" – podkreślił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

"Równie ważnym celem porozumienia jest możliwość pozyskania unikalnej wiedzy przez polskie podmioty z branży systemów satelitarnych. Zdobyte przez polskie firmy kompetencje zaowocują nowymi kontraktami, zapewnią im miejsce w europejskich łańcuchach dostaw i udział w kluczowych projektach ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej - PAP). " – dodała wiceminister rozwoju i technologii Kamila Król.

Resort technologii wskazał, że rosnące znaczenie przestrzeni kosmicznej stale wpływa na postęp technologiczny i naukowy w wielu sektorach gospodarki, a pośrednio także na życie nas wszystkich. W gospodarce przestrzennej używa się danych satelitarnych dla potrzeb planowania przestrzennego i zarządzania przestrzenią.

Np. w rolnictwie za pomocą teledetekcji można m.in. szacować powierzchnię upraw, identyfikować gatunki upraw i przewidywać plony, czy analizować i prognozować skutki suszy.

"Na potrzeby infrastruktury drogowej za pomocą danych satelitarnych można prowadzić analizę zmian właściwości nawierzchni, czyli oceniać jej zużycie, przewidując potencjalne zagrożenia w postaci wystąpienia uszkodzeń" - zwróciło uwagę ministerstwo.

W ramach gospodarki wodnej za pomocą danych satelitarnych ocenia się np. zagrożenie powodziowe i opracowuje działania antykryzysowe. Zaznaczono, że prowadzi się również monitoring wód śródlądowych, mórz i oceanów. "W zarządzaniu kryzysowym poza wyżej wymienionymi działaniami, dane satelitarne można wykorzystać do analizy skutków wystąpienia zdarzeń niebezpiecznych jak np. powodzi, pożarów, nawałnic czy do monitorowania bezpieczeństwa granic" - podano w komunikacie.

MRiT podkreśliło, że dane te są również podstawą działań w trakcie trwającej w Ukrainie wojny. Poza wsparciem w bieżących działaniach wojsk, służą też do szacowania strat gospodarczych, w tym przewidywania spadku plonów w związku z działaniami wojennymi.

Pod koniec sierpnia br. minister rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher podpisali trzy porozumienia związane z rozwojem polskiej branży kosmicznej. Dotyczyły one udziału drugiego w historii Polaka w misji kosmicznej, staży polskich absolwentów w ESA oraz rozwoju polskich technologii kosmicznych. 

PAP, Twitter

Wiadomości

Tragiczne wieści. Nie żyje 25-letni bramkarz

Dziennikarz TVN usłyszał zarzuty. Może posiedzieć kilka lat!

Znaleziono noworodka w opuszczonym domu!

Kto stoi za cyrkiem Trzaskowskiego w Końskich? Zobacz to WIDEO

Subkontynent w żarze upałów. Temperatury sięgną 49 stopni

Zełenski naciska na dostawy Patriotów. Oni mu odmówili

Szef rosyjskiego wywiadu: Polska i kraje bałtyckie poniosą największe straty

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Cudzoziemcy w Nadarzynie. Poseł opozycji opublikował NAGRANIE

Zamiast paneli podłogowych była prawie tona marihuany!

Znamy pierwszych półfinalistów tegorocznej LM

Zniszczył figurę Matki Bożej. Trwają poszukiwania! WIDEO

UE grozi cłami na amerykańskie towary. Co jest na liście?

Polski rajdowiec z rekordem Guinnessa

Zmasowany atak dronów na Odessę. Dzień po wizycie szefa NATO. WIDEO

Dlaczego Rafał Trzaskowski stchórzył przed debatą w Republice?

Najnowsze

Tragiczne wieści. Nie żyje 25-letni bramkarz

Subkontynent w żarze upałów. Temperatury sięgną 49 stopni

Zełenski naciska na dostawy Patriotów. Oni mu odmówili

Szef rosyjskiego wywiadu: Polska i kraje bałtyckie poniosą największe straty

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Cudzoziemcy w Nadarzynie. Poseł opozycji opublikował NAGRANIE

Dziennikarz TVN usłyszał zarzuty. Może posiedzieć kilka lat!

Znaleziono noworodka w opuszczonym domu!

Kto stoi za cyrkiem Trzaskowskiego w Końskich? Zobacz to WIDEO