Przejdź do treści
13:40 Ulicami Warszawy przechodzi "Marsz za Polską". Do Warszawy przyjechało ponad 200 tysięcy patriotów!
12:50 Poseł Platformy stawia znak równości między pedofilami, a mniejszościami seksualnymi
11:30 Pomorskie: Po zderzeniu samochodu osobowego i motocykla zablokowana jest droga krajowa nr 20 w Miszewie (Pomorskie). W wypadku ranna została jedna osoba
11:00 Meksyk: Ważny członek gangu narkotykowego, za którego schwytanie Stany Zjednoczone wyznaczyły nagrodę w wysokości miliona dolarów, został zabity podczas operacji policyjnej w stanie Sinaloa na zachodzie Meksyku
9:24 Koniec z eksperymentami ideologicznymi w armii USA. Donald Trump oświadczył w sobotę w amerykańskiej akademii wojskowej West Point, że służba wojskowa nie będzie już podlegać „absurdalnym eksperymentom ideologicznym” ani „krucjatom budowania narodu”
Ważne Na zaproszenie Telewizji Republika, na CPAC do Polski przyleci Sekretarz ds. Bezpieczeństwa Narodowego USA Kristi Noem
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Klub "GP" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Mariuszem Błaszczakiem. Spotkanie odbędzie się 29 maja (czwartek) o godz. 18:00. Miejsce: Hotel&Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Wydarzenie 27 maja 2025 roku od godz. 16:00 zapraszamy Państwa do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na konferencję naukową
Spotkanie Posłowie M. Błaszczak, P. Czarnek, T. Bocheński, J. Sasin oraz P. Jaki wezmą udział w spotkaniu w Puławach 28 maja godz. 18.00 (Dom Chemika ul. Wojska Polskiego 4)
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z byłym Ministrem Obrony Narodowej, Prawo i Sprawiedliwość Mariuszem Błaszczakiem, 29 maja (czwartek), g. 18, Hotel & Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 29 maja (czwartek), g. 19, Wieczernik przy Parafii Pierwszych Męczenników Polski, ul. Biskupia Wilhelma Pluty 7 (przy Placu Jana Pawła II)
Spotkanie Europoseł Patryk Jaki oraz posłem S. Łukaszewicz wezmą udział w spotkaniu w Siemiatyczach 29 maja godz. 18.00 (Zajazd Arkadia ul. Górna 68)
Spotkanie Europoseł Patryk Jaki weźmie udział w spotkaniu w Ostrowi Mazowieckiej 30 maja godz. 18.00 (Stara Elektrownia ul. 11 Listopada 7)
Wydarzenie "Warsaw Boxing Cup" - Pamięci Żołnierzy Walczących w Bitwie Pod Monte Cassino. 31 maja godz. 16:00. "107 Granda na pięści". 1 czerwca godz. 11:00. Ul. Łazienkowska 6a, Warszawa
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Wędliny tradycyjne będą mogły być wędzone jak dotychczas. Jest decyzja Komisji Europejskiej

Źródło: WIKIPEDIA/LEANDRO NEUMANN CIUFFO/CC BY 2.0

– Producenci wędlin wpisanych na listę wyrobów tradycyjnych, którzy sprzedają je w kraju, nie będą musieli po 1 września dostosowywać się do nowych przepisów UE ws. wędzenia – poinformowała Komisja Europejska. W ten sposób poparła polski wniosek.

 – Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt w Brukseli (złożony z ekspertów z krajów UE) przyjął we wtorek projekt Komisji Europejskiej, opracowany na wniosek m.in. Polski, który zezwala na wytwarzanie tradycyjnie wędzonych wędlin i wędzonek przeznaczonych na rynek krajowy, jeśli znajdują się one na liście produktów tradycyjnych – poinformował rzecznik KE ds. zdrowia Frederic Vincent.

– Oznacza to, że producenci wędlin, którzy uzyskali wpis swojego produktu na listę wyrobów tradycyjnych i którzy sprzedają je na rynku krajowym, nie będą musieli dostosowywać się do nowych unijnych przepisów dotyczących wędzenia, które wejdą w życie na początku września – powiedział Vincent. Wędzone specjały z listy będą musiały jednak spełnić dotychczasowe przepisy dotyczące zawartości benzopirenu.

1 września zaczną obowiązywać bardziej restrykcyjne unijne przepisy dotyczące m.in. zawartości WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne) w wędzonych wędlinach i rybach. Obecnie dopuszczalny poziom benzopirenu (jeden ze związków WWA) w 1 kg wędliny może wynosić 5 mikrogramów, od września będą to 2 mikrogramy. Obecny dopuszczalny poziom sumy innych związków WWA (benzopirenu, benzantracenu, benzofluorantenu i chryzenu) wynosi 30 mikrogramów w 1 kg wędlin, a od 1 września będzie to 12 mikrogramów.

Zdaniem Komisji wędzenie stanowi zagrożenie dla zdrowia konsumentów, bo w jego wyniku w żywności pojawiają się zanieczyszczenia, w tym substancje rakotwórcze.

Wytwórcy wędlin twierdzili, że w wypadku tradycyjnego i długotrwałego wędzenia mięsa w dymie osiągnięcie wymaganego przez te przepisy poziomu jest niemożliwe. Przestrzegali, że unijne regulacje mogą doprowadzić do zniknięcia z rynku wielu małych firm wykorzystujących tradycyjne receptury.

Odpowiadając na te obawy Komisja Europejska, na wniosek m.in. Polski (z maja tego roku), opracowała projekt przyjęto we wtorek.

O głosowaniu poinformował były europoseł komisji PE ds. środowiska i zdrowia Bogusław Sonik. Zaznaczył, że w styczniu pytał KE o możliwość wyłączenia lub specjalnego traktowania produktów tradycyjnych i regionalnych w związku z wejściem w życie nowych norm.

Polscy producenci tradycyjnie wytwarzanych wędlin i wędzonek masowo zabiegają o wpisanie swoich specjałów na Listę Produktów Tradycyjnych, co ma to związek ze zmianą unijnych przepisów dotyczących zawartości rakotwórczych benzopirenów w wędzonej żywności.

Wzmożony napływ wniosków o wpis produktów wędzonych na Listę Produktów Tradycyjnych odnotowały w ostatnim czasie m.in. podkarpacki i małopolski urząd marszałkowski. W tych dwóch województwach wyrabia się najwięcej w całej Polsce tradycyjnych wędlin i wędzonek.

Od początku roku do podkarpackiego urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie wpłynęło 16 wniosków o wpisanie na Listę Produktów Tradycyjnych wędzonych specjałów. „To dużo, bo w całym ubiegłym roku do urzędu wpłynęło i zarejestrowanych zostało 8 produktów wędliniarskich, a w 2012 były tylko trzy” – informuje rzecznik prasowy rzeszowskiego urzędu marszałkowskiego Tomasz Leyko. W sumie z Podkarpacia na liście jest blisko 30 produktów wędzonych.

W małopolskim urzędzie o wpis na tę listę zabiegają producenci 19 wędzonych specjałów. Z tej liczby sześć jest już rozpatrywanych – poinformowało biuro prasowe UM w Krakowie. Na LPT obecnie znajduje się siedem produktów wędzonych z Małopolski.

Listę Produktów Tradycyjnych prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi za pośrednictwem urzędów marszałkowskich, które przyjmują i oceniają wnioski o rejestrację produktu. Następnie wnioski te opiniuje - wybrana przez urząd - izba gospodarcza zrzeszająca podmioty wytwarzające produkty tradycyjne. Potem wnioski przesyłane są do ministerstwa rolnictwa, gdzie zapada ostateczna decyzja o wpisaniu produktu na listę.

Od momentu wpłynięcia wniosku do urzędu do wpisu na ministerialną listę procedura trwa od 5 miesięcy do roku. Jednym z celów powstania LPT jest promocja i rozpowszechnianie informacji o produktach wytwarzanych tradycyjnymi, historycznie ugruntowanymi metodami.

Resort rolnictwa, aby pomóc producentom wędlin, przygotował cykl szkoleń dot. wędzenia, trwających od czerwca do września 2014 r. Program zakłada przeszkolenie 800 osób w ramach 20 jednodniowych szkoleń teoretycznych oraz 150 osób w ramach czterech dwudniowych szkoleń z częścią warsztatową.

W Polsce w przypadku wędzenia przy wykorzystaniu przemysłowych metod poziomy WWA w np. wędlinach czy rybach są z założenia zachowane.

W maju tego roku minister Marek Sawicki mówił, że badania, jakie są prowadzone przez inspekcję weterynaryjną, ale także niezależnie przez samorządy wskazują, że poziom przekroczeń benzopirenu i substancji smolistych w wędlinach produkowanych w Polsce jest naprawdę marginalny.

Jak podkreślił, większość naszych zakładów po niewielkiej przebudowie swoich instalacji wędzalniczych będzie mogła spokojnie spełniać nowe, podwyższone normy.

pap

Wiadomości

Olga Semeniuk-Patkowska: Platforma myśli, że naród jest głupi

"Witam w telewizji, którą wczoraj postanowił zamknąć Rafał Trzaskowski". Anna Zalewska w TVP w likwidacji [WIDEO]

NASZ NEWS: 10 tysięcy dziennie na hejt – kulisy kampanii „Twój Głos Jest Ważny”

Wypadek podczas pokazów w Krośnie. Kierowca BMW wjechał w kibiców, są ranni, także w ciężkim stanie

Konfederacja chce być nową, lepszą Platformą?

Poseł Platformy stawia znak równości między pedofilami, a mniejszościami seksualnymi

Czy koalicja rządowa jeszcze istnieje?

"Marsz za Polską" w Warszawie. Ponad 200 tysięcy patriotów manifestuje poparcie dla Karola Nawrockiego [WIDEO]

Orła z czekolady zastąpił tęczowy orzeł! Tak wyglądają "bojówki" PO [WIDEO]

"Grecki bóg" podbił Ekstraklasę. Takiego strzelca nie było od lat, zobacz wszystkie bramki Koulourisa [WIDEO]

Odkryj Jeziorzany i Sobieszyn – wyjątkowe miejsca na Lubelszczyźnie [wideo]

Otworzyli warszawskie "muzeum absurdu" tęczowego Rafała

Patrioci z całego kraju w drodze na Wielki Marsz za Polską [ZDJĘCIA]

Trzaskowski deklaruje, że pójdzie w Marszu Niepodległości. Bąkiewicz: on łże jak mu wygodnie

Odkryj uroki Lubelszczyzny w nowym odcinku „Polskich Szlaków” [wideo]

Najnowsze

Olga Semeniuk-Patkowska: Platforma myśli, że naród jest głupi

Konfederacja chce być nową, lepszą Platformą?

Poseł Platformy stawia znak równości między pedofilami, a mniejszościami seksualnymi

Czy koalicja rządowa jeszcze istnieje?

"Marsz za Polską" w Warszawie. Ponad 200 tysięcy patriotów manifestuje poparcie dla Karola Nawrockiego [WIDEO]

"Witam w telewizji, którą wczoraj postanowił zamknąć Rafał Trzaskowski". Anna Zalewska w TVP w likwidacji [WIDEO]

NASZ NEWS: 10 tysięcy dziennie na hejt – kulisy kampanii „Twój Głos Jest Ważny”

Wypadek podczas pokazów w Krośnie. Kierowca BMW wjechał w kibiców, są ranni, także w ciężkim stanie