Ważne spotkanie Morawieckiego w Tallinnie, Polska przyłącza się do koalicji...
Wicepremier Mateusz Morawiecki uczestniczył w nieformalnym posiedzeniu Rady ECOFIN w Tallinnie. W rozmowach z ministrami finansów krajów UE po raz kolejny podnosił konieczność wypracowania mechanizmów przeciwdziałających unikaniu opodatkowania przez wielkie korporacje.
Polska jest jednym z liderów walki z agresywną optymalizacją podatkową.
Głównym tematem dyskusji podczas nieformalnego posiedzenia Rady ECOFIN w Tallinnie (15-16 września 2017 r.) były plany opodatkowania przedsiębiorstw działających w sektorze gospodarki cyfrowej. Polska stanowczo popiera konieczność uregulowania na poziomie międzynarodowym kwestii opodatkowania dochodów w kraju prowadzenia działalności i jest w grupie państw-liderów tej inicjatywy. Liczymy, iż działania przyniosą wkrótce wymierne rezultaty, zarówno na poziomie UE, jak i OECD, tym bardziej, iż dyskusja na poziomie ECOFIN wykazała poparcie zdecydowanej większości państw dla proponowanych rozwiązań. - Budujemy tutaj koalicję krajów, które będą chciały zdecydowanie przyspieszyć z wypracowaniem zasad pomagających pozyskiwanie podatków od obrotów czy przychodów firm tam, gdzie one powstają – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
Tematem dyskusji ministrów w Tallinnie były także mechanizmy funkcjonowania Unii Gospodarczej i Walutowej, w ramach dyskusji zapoczątkowanej dokumentami refleksyjnymi opublikowanymi przez KE. Ponadto, w trakcie spotkania ministrowie i prezesi banków centralnych rozmawiali o wyzwaniach związanych z innowacjami technologicznymi w zakresie sektora finansowego i ich wpływie na funkcjonowanie, rozwój oraz stabilność rynku bankowego oraz kapitałowego. Tematyką rozmów była także kwestia efektywności i utrzymania systemów informatycznych w obszarze celnym. Rozmawiano o możliwościach wzmocnienia europejskiego mechanizmu finansowania potrzeb unii celnej i centralizacji systemów IT w zakresie ceł. Reprezentujący Polskę w tej części dyskusji wiceminister finansów Piotr Nowak wskazywał na poparcie dla utrzymania i wzmocnienia europejskiego mechanizmu finansowania systemów informatycznych dla europejskiego cła, ale także na konieczność wzmocnienia możliwości kontrolnych i obsługi ruchu na granicach zewnętrznych UE, zwłaszcza na lądowych przejściach granicznych.