Gościem redaktora Marcina Bąka w programie "Republika po południu" o godz. 16:55 był europoseł Witold Waszczykowski. Rozmowa dotyczyła negocjacji ws. unijnego budżetu i ewentualnego jego powiązania z tzw. praworządnością. Dyskutowano o ewentualnym wecie Polski i Węgier oraz różnym procesom, które zachodzą w Unii Europejskiej.
Redaktor Marcin Bąk rozpoczął rozmowę od kwestii powiązania funduszy na odbudowę gospodarki Unii Europejskiej po Covid-19 z mechanizmem praworządności.
Stwierdził, że kiedyś wystarczyło weto jednego państwa aby konkretna decyzja nie mogła wejść w życie, a obecnie zapowiadane jest weto dwóch państw, a mimo to władze unijne zapowiadają, że przeforsują swój pomysł.
Europoseł Witold Waszczykowski zaznaczył, że inne państwa nawet jak wspierają Polskę i Węgry to nie wychylają się bo wiedzą, że weto dwóch państw wystarczy.
Podkreślił, że Polska nie chce wetować budżetu, a tylko mechanizm praworządności rozumianej bardzo szeroko. Wyjaśnił, że na lipcowym szczycie owszem rozmawiano o praworządności, ale bardzo wąsko rozumianej. Miałaby ona ograniczać się tylko do kontroli wydawania pieniędzy z funduszy odbudowy aby zapobiegać korupcji czy nadużyciom. Nie było mowy o szerokiej definicji praworządności, mocno zideologizowanej, która mogłaby odnosić się do kwestii światopoglądowych.
Witold Waszczykowski oznajmił, że według nowych pomysłów unijnych Komisja Europejska mogłaby wręcz nadzorować rządy suwerennych państw. Dodał, że Polska i Węgry nie chcą zgodzić się na nadzór ideologiczny.
Europoseł uświadomił widzów, że pewne małe państwa jak Słowenia czy Portugalia również wyrażają wsparcie dla Polski i Węgier, ale są pod wieloma kwestiami uzależnione od dużych mocarstw Unii Europejskiej i nie chciałyby wychylać się z wetem.
Skomentował zachowanie niektórych unijnych elit mówiąc, że od 2008 r. w UE jest więcej wyścigu i walki o własne interesy. Wspomniał premiera Holandii Rutte, które wprost mówił, że broni interesów Holendrów, którzy dużo wpłacają do unijnej kasy.
Zauważył, że obecna dyskusja nie toczy się tylko o mechanizm praworządności, ale o coś więcej.
To rozgrywka o zakres suwerenności państw w ramach Unii Europejskiej. Niektóre elity unijne chciałyby aby państwa cieszyły się mniejszą suwerennością.
Na pytanie redaktor jak zakończą się negocjacje gość stwierdził, że jest jeszcze czas na kompromis. Nie musi być użyte weto. Potrzebne w UE są nowe uprawnienia np. dotyczące pożyczek czy pobierania nowych podatków, ale nie powinny być one powiązane z bardzo nieprecyzyjnym określeniem praworządności, bo to pole do nadużyć.
#RepublikaPoPołudniu | @WaszczykowskiW: Zarówno komisja jak i prezydencja (...) wymyślili bardzo szeroką koncepcję przestrzegania praworządności, która dotyczy nie tylko ochrony finansowej, ale ustrojów sądowych, ponadto wielu sfer gospodarczych, społecznych i obyczajowych.
— Telewizja Republika ???????? (@RepublikaTV) December 1, 2020
#RepublikaPoPołudniu | @WaszczykowskiW: Jest zapowiedź, że komisja miałaby te uprawnienia i miałaby ostrzegać przed groźbą naruszenia tych zasad. (...) Upoważnia się komisję, żeby alarmowała w przypadku zagrożenia tych zasad. #włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? (@RepublikaTV) December 1, 2020
#RepublikaPoPołudniu | @WaszczykowskiW: Mamy państwa, które od lat czekają, żeby wejść do strefy Schengen. Łatwo przewidzieć, że są państwa które nie chcą do niej wpuścić i będą wykorzystywały każdy pretekst, aby tego zabronić. #włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? (@RepublikaTV) December 1, 2020
#RepublikaPoPołudniu | @WaszczykowskiW: Mamy potężną bitwę o pieniądze, do tego dochodzi od lat bitwa o ideologię, ponieważ mamy większość rządzącej władzy krajów lewicowo-liberalną. #włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? (@RepublikaTV) December 1, 2020
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Kolejne zatrzymania osób z gangu legalizującego pobyt cudzoziemców
Tusk znów obiecuje pieniądze na zdrowie, ale internauci przypominają, że poprzednie obietnice skończyły się miliardami dla nielegalnej TVP
Polska 22 listopada – co wydarzyło się tego dnia
Dziś czwarty dzień obrad Sejmu. Oglądaj LIVE u nas! [TRANSMISJA]