- Ta ustawa to wyraz naszej solidarności dla Ukrainy; to bezpieczeństwo dla uciekających przed wojną, ale także dla Polski i Polaków - mówił we wtorek wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik przedstawiając projekt ustawy o wsparciu uchodźców ukraińskich.
Sejm rozpoczął we wtorek procedowanie rządowego projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z rosyjską inwazją. Założenia ustawy przedstawił posłom wiceminister Maciej Wąsik. - Ta ustawa to wyraz naszej solidarności dla Ukrainy. Ta ustawa to bezpieczeństwo dla starców, kobiet i dzieci, którzy wjeżdżają do Polski uciekając od okropieństwa wojny. To ustawa, która wspiera Ukraińców, którzy bronią swojej ojczyzny. Wolna, niepodległą Ukraina to polska racja stanu, to także bezpieczeństwo Polski i Polaków - mówił Wąsik.
Jak dodał, Polska musi zadbać o tych, którzy uciekają przed wojną. - To nasz obowiązek, aby poczuli się w Polsce bezpiecznie; aby znaleźli w naszym kraju schronienie - powiedział.
Czytaj: Marszałek Witek: Komisja śledcza ws. inwigilacji to osłabienie polskich służb
Wąsik zwróci uwagę, że proponowana ustawa, obok legalizacji pobytu uchodźców ukraińskich w Polsce, zapewnia też finansowanie tego pobytu. Przyznał przy tym, że jest to ogromny wysiłek państwa, samorządów i osób fizycznych. - Ta ustawa daje sposób na sfinansowanie kosztów poniesionych przez te organy i instytucja a także osoby prywatne, które dzielą się swoim majątkiem z obywatelami Ukrainy - powiedział wiceminister.
Wiceszef MSWiA zwrócił też uwagę na proponowane w projekcie rozwiązanie, które wyłącza odpowiedzialność karną urzędników w niektórych przypadkach. "Ustawa daje kontratypy w szczególności dla samorządowców i wojewodów w kwestiach dyscypliny finansów publicznych, przekroczenia uprawnień wydatkowanych środków czy gospodarowaniem powierzonym mieniem.