Walka z mafią VAT-owską trwa! Wyłudzili ponad 100 milionów złotych, usłyszeli zarzuty
Na polecenie prokuratora Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku (30 września 2019 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie osoby w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej wyłudzenia podatku VAT. W toku postępowania ustalono, że zatrzymani dopuścili się wyłudzeń w kwocie ponad 100 milionów złotych.
Prokurator przedstawił im zarzuty i po wykonaniu czynności procesowych skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.
Grupa wyłudziła VAT na 150 milionów złotych
Śledztwo prowadzone przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku dotyczy działającej w latach 2015 – 2017 zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej uszczuplenia podatku VAT w kwocie ponad 150 milionów złotych. Dotychczas w toku postępowania zarzuty przedstawiono 31 osobom.
Fikcyjne transakcje zakupu telefonów
W toku postępowania ustalono, że dwa podmioty gospodarcze, miały zajmować się obrotem paliwami, jednak nie prowadziły takiej działalności. W rzeczywistości za pośrednictwem dwóch spółek, w oparciu o fałszywe faktury dokumentujące fikcyjne transakcje kupna – sprzedaży ponad 197 tysięcy telefonów komórkowych o wartości łącznej ponad 434 milionów złotych, doszło do nieuiszczenia podatku VAT w kwocie ponad 100 milionów złotych. Następnie telefony miały być fikcyjnie zutylizowane przez kolejną podstawioną firmę.
Usłyszeli zarzuty
W toku postępowania prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągniecia korzyści majątkowych kwalifikowane z art. 271 par. 1 i 3 kk oraz przestępstw skarbowych.
Czyny te zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec jednego z podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec drugiego podejrzanego Sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji. Prokuratura skieruje zażalenie na to postanowienie.