Trwają wypłaty "trzynastek" dla emerytów i rencistów. Jak powiedział IAR rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz, to dodatkowe świadczenie wynoszące 1100 złotych brutto, a 888 złotych 25 groszy na rękę, wysyłane jest w terminach zgodnych z otrzymywaniem renty czy emerytury standardowej.
Rzecznik wyjaśnił, że pieniądze wysyłane były już od kwietnia, z uwagi na fakt, że pierwsze terminy płatności czyli 1 maj i 5 maj były dniami wolnymi od pracy. Stąd świadczenie 1 - majowe musiało być wypłacone do 30 kwietnia a świadczenie z 5 maja musiało być wypłacone do 2 maja. Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, że na dziś czyli na 6 kwietnia Zakład zrealizował już pierwsze trzy terminy płatności czyli 1, 5 i 6 maja.
W sumie do tej pory ZUS wypłacił blisko 2 miliony 700 tysięcy świadczeń na sumę około 3 miliardów złotych - wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz. Obecnie ZUS rozpoczął wypłacanie trzynastek z terminu 10 maja. Pozostałe trzy terminy to 15, 20 i 25 maja.
Ostatnim terminem płatności będzie 31 maja. Tego dnia dodatkową emeryturę wpłaconą na konto lub do ręki muszą otrzymać osoby pobierające świadczenie przedemerytalne bądź zasiłek przedemerytalny. Normalnym terminem byłby 1 czerwca ale ten dzień jest dniem wolnym od pracy. Tym samym około 100 tysięcy klientów ZUS, którzy pobierają świadczenie przedemerytalne i zasiłek przedemerytalny odbiorą swoje pieniądze do 31 maja - zaznaczył rzecznik ZUS.
Wojciech Andrusiewicz przypomina, że świadczenie "Emerytura Plus" wypłacane jest z urzędu, bez żadnych dodatkowych formalności. Nie trzeba składać żadnych wniosków.
"Trzynastkę" otrzyma w sumie blisko 9 milionów 800 tysięcy osób.