Karol Nawrocki spotka się z klubem PiS. Ustalono, w jakim celu

Dziś w godzinach popołudniowych dojdzie do spotkania prezydenta elekta Karola Nawrockiego z klubem Prawa i Sprawiedliwości - przekazuje Polska Agencja Prasową za informacją uzyskaną od otoczenia nowego prezydenta. Wiadomo też, czego będą dotyczyć rozmowy.
Nawrocki spotka się z klubem PiS
Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami PAP ze źródeł zbliżonych do klubu Prawa i Sprawiedliwości, planowane spotkanie z prezydentem elektem Karolem Nawrockim ma mieć charakter „wzajemnego podziękowania” – dla klubu PiS za udzielone poparcie w trakcie kampanii, a także dla samego Nawrockiego za konstruktywną i lojalną współpracę z parlamentarzystami tej formacji.
Jak podkreślił rozmówca Polskiej Agencji Prasowej, prezydent elekt już wcześniej odbył spotkanie z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.
1 czerwca, w drugiej turze wyborów prezydenckich, Karol Nawrocki – kandydat wspierany przez PiS – zwyciężył z poparciem 50,89 proc. głosów, pokonując kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego, który uzyskał 49,11 proc. To zwycięstwo, choć niewielką różnicą głosów, potwierdziło skuteczność obozu prawicy i silny mandat społeczny dla Nawrockiego.
Zwlekali 12 dni
W sobotę 19 lipca w Monitorze Polskim opublikowano postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego, podczas którego nowo wybrany prezydent złoży przysięgę. Jak przypominamy, na ten ruch ze strony rządu, czekano aż 12 dni.
Zgodnie z decyzją Hołowni, Zgromadzenie Narodowe zbierze się 6 sierpnia o godzinie 10 w sali posiedzeń Sejmu w Warszawie. Ogłoszenie to nastąpiło po tym, jak 1 lipca Sąd Najwyższy – w pełnym składzie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych – oficjalnie uznał wybór Karola Nawrockiego na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za ważny.
Zgodnie z konstytucyjnym porządkiem prawnym, po orzeczeniu Sądu Najwyższego nowo wybrany prezydent obejmie urząd po złożeniu uroczystej przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym – najwyższym organem reprezentującym wolę suwerena, czyli narodu, poprzez wspólne obrady Sejmu i Senatu.
Źródło: Republika, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X