Przejdź do treści
„W punkt”. Gosiewska: Politycy zachodni szukają usprawiedliwienia dla braku działań w sprawie Ukrainy
Źródło: Telewizja Republika

Gośćmi programu „W punkt” byli Włodzimierz Bernacki, Zbigniew Kuźmiuk, Michał Gramatyka, Marek Dyduch oraz Małgorzata Gosiewska.

– Gdyby tych środków nie było, to z czego by Polska korzystała, próbując odbudować gospodarkę po pandemii? – pytał Marek Dyduch. Według niego w takiej sytuacji „najprawdopodobniej wzięlibyśmy pożyczkę komercyjną”. To ogromne środki, które musimy zainwestować. – Każda inna propozycja byłaby droższa – stwierdził.

Dodał, że może się zdarzyć, iż to Polska nie będzie w sanie spłacać długu. – Wtedy inne kraje będą się musiały włączyć do pomocy spłaty Polsce – mówił.

Bernacki zauważył, że należy pamiętać o „sferze związanej z gospodarką globalną”. Dodał, że europejski Fundusz Odbudowy jest znacznie mniejszy niż ten zaproponowany przez Bidena. – Jeśli mamy nawiązać rywalizację, musimy mieć na to środki – powiedział. – Jeszcze przed pandemią gospodarka UE znajdowała się na peryferiach gospodarki światowej – zauważył.

Odnosząc się do postawy posłów Solidarnej Polski, powiedział, że „to politycy, którzy w znacznej części grupie byli politykami Prawa i Sprawiedliwości. – To gremium niejednorodne. Są tam politycy o radykalnych poglądach, ale są też tacy, którzy skłaniają się ku poparciu planu odbudowy – mówił.

#WPunkt | Marek #Dyduch: Gdyby pieniędzy z Unii nie było, Polska musiałaby wziąć pożyczkę na odbudowę i pewnie byłaby ona komercyjna i prawdopodobnie droższa do spłaty. #włączprawdę #TVRepublika

— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) April 25, 2021

Poseł Gramatyka stwierdził, że „opozycja postawi warunki i jeśli rząd ich dochowa, to nie będzie problemu z poparciem Funduszu Odbudowy”. Według niego kontrola z poziomu Komisji Europejskiej czy Rady Europejskiej to „kontrola ogólna”. – Wątpię, żeby w poziomu Komisji Europejskiej były widoczne szczegóły, a z tym będzie największy problem – mówił.

Marek Dyduch zauważył, że „na prawicy Ziobro i Solidarna Polska nie chcą poprzeć planu”. – Gdyby na prawicy była jedność, nie byłoby problemu – dodał. – Opozycja ma obawy co do podziału środków. Trzeba znaleźć mechanizm kontrolujący, by te środki były podzielone jednakowo dla wszystkich podmiotów, które będą chciały z nich korzystać – mówił Dyduch. Zapewnił, że „na Lewicy dochodzimy do konsensusu”.

Gramatyka przyznał, że „środki z Unii są potrzebne, są one w stanie polską gospodarkę odbudować z po pandemicznych szkód”, ale dodał, że „te fundusze nie mogą stać się środkami PiS”.

Zbigniew Kuźmiuk powiedział, że „Europosłowie opozycji obecni w Palmecie Europejskim głosowali jednomyślne zarówno za wieloletnim unijnym budżetem jak i Funduszem Odbudowy, tym bardziej obecna sytuacja jest dziwna”.

Zauważył też, że „edycji tego funduszu było trzy – do samorządów poszło 18 mld w trakcie trzech lat”. – Nie ma samorządu który by w tym czasie nie skorzystał z tych środków – mówił.

Dodał, że „Fundusz Odbudowy jest tak specyficzny, że każdy kraj członkowski musi przedstawić Komisji Europejskiej jego zawartość”. – Na koniec te plany wszystkich 27 państw będzie musiała przyjąć Rada Europejska. Niebezpieczeństwa, że w Funduszu Odbudowy znajdzie się propozycja polityczna, nie ma, bo odrzuciła by je Komisja Europejska i Rada Europejska. Opozycja po prostu szuka dziury w całym – uznał.

#WPunkt | @ZbigniewKuzmiuk: #FunduszOdbudowy jest tak specyficzny, że każdy kraj członkowski musi przedstawić Komisji Europejskiej jego zawartość. Na koniec te plany wszystkich 27 państw będzie musiała przyjąć Rada Europejska. #włączprawdę #TVRepublika

— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) April 25, 2021

Marek Dyduch mówił, że „obawy, które pojawiają się na opozycji pojawiają w sprawie Funduszu Odbudowy trzeba w jakiś sposób zniwelować”. – Jeżeli chcemy przyjąć ratyfikację to musi się to odbyć w atmosferze dialogu i zaufania wewnętrznego w Polsce – powiedział.

Mówiąc o ostatnich transferach między partiami politycznymi, Gramatyka przyznał, że „boli transfer Mirosława Suchonia, który zdecydował się przejść do partii Hołowni. – Dobrze, że zdecydował się przejść do ugrupowania, które będzie odbudowywało Polskę po rządach PiS – mówił. Powiedział też, że „ma zaufanie do kierownictwa PO. – Borys Budka jest moim byłym studentem, potem był świetnym prawnikiem, teraz jest dobrym przywódcą – stwierdził.

W sprawie Ukrainy Marek Dyduch powiedział, że „wszystkie państwa powinny reagować”. – Powinniśmy stawać za Ukrainą – uznał.

Kuźmiuk dodał, że „Rosja rozumie tylko bardzo twarde stanowisko”. – UE nie jest w sanie zrobić nic – uznał.

Katarzyna Gójska rozmawiała także z Małgorzatą Gosiewską. – Cały czas przeżywam to, co widziałam. Równolegle toczą się pracę nad Nord Stream 2, czyli symbolem współpracy z Federacją Rosyjską. Byłam na linii walk, rozmawiałam z generałami, żołnierzami, ludźmi tam żyjącymi. To siedem lat wojny, wyniszczony rejon kraju, ludność cywilna, która żyje w poczuciu zagrożenia, opuszczone wioski, gdzie chodzą tylko głodne psy – opowiadała Gosiewska.

– Kiedy nie ma ostrzałów, próbują uprawiać swoją ziemię. Często się to kończy tragiczne, bo wybuchają miny. To wojna wymierzona w konkretnych ludzi. Wykwalifikowani snajperzy oddają celne strzały do żołnierzy ukraińskich – mówiła.

Zauważyła, że część terenów Ukrainy jest bezprawnie zajętych. – Nie ma dnia bez ostrzałów, łamania porozumień z ubiegłego roku. – To jest punktowe nękanie strony ukraińskiej, by ją sprowokować, to przypomina sytuację w Gruzji – prowokowanie, by w końcu pokazać, że to ofiara jest agresorem – stwierdziła Gosiewska. – To może sprawić, że reakcja państw zachodnich będzie mniejsza. Politycy zachodni doskonale wiedzą, czym jest federacji rosyjska, ale szukają usprawiedliwienia dla braku swoich działań – powiedziała Gosiewska.

#WPunkt | @MMGosiewska: Byłam na linii toczących się walk, to 7 lat konfliktu czy raczej wojny bardziej lub mniej intensywnej. Tam ludność cywilna żyje cały czas w stanie zagrożenia. #włączprawdę #TVRepublika

— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) April 25, 2021
TV Republika

Wiadomości

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Najnowsze

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem