Przejdź do treści
11:38 Łódź: IPN odnalazł szczątki czterech ofiar niemieckiego obozu dla dzieci
10:57 Dania: Rząd ogłosił 25. pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy
10:17 Śląskie: Lekarz z Myszkowa zatrzymany pod zarzutem korupcji i posiadania amunicji
10:12 Polska: Prezes PiS Jarosław Kaczyński stawił się w czwartek rano w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga. Został do niej wezwany w charakterze świadka ws. śmierci Barbary Skrzypek
09:29 Mazowieckie: W piątek lub w sobotę informacja, czy woda w Otwocku może być wykorzystywana na cele sanitarne
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na koncert z Bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 3 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Protest Protest przeciw masowej migracji do Polski! 5 kwietnia, godz. 12:00, Gubin, wjazd na most graniczny z ul. Bolesława Chrobrego
Spotkanie Posłowie PiS: Mateusz Morawiecki, Maciej Małecki i Robert Telus zapraszają na spotkanie 7 kwietnia o godz. 18. Spotkanie odbędzie się w Czerwińsku nad Wisłą - w Domu Weselnym Siódme Niebo, ul. Jagiełły 1a
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza

W pełni zaszczepionych jest ponad 7 mln Polaków. W systemie jest już prawie połowa dorosłych

Źródło: Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Do tej pory w Polsce wykonano ponad 20,5 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 7,3 mln osób.

- W Polsce wykonano dotąd 20 536 042 szczepienia przeciw COVID-19 - podano w środę na stronach rządowych. W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, są 7 300 303 osoby.

Łącznie do Polski dostarczono dotąd 23 613 160 dawek.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 19 047 dawek. Zgłoszono 9942 niepożądane odczyny poszczepienne.

- W tej chwili w systemie mamy ok. 50 proc. dorosłych Polaków - powiedział szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Podkreślił, że wyzwaniem jest zwalniająca rejestracja na szczepienia, bo dzienne zapisy na szczepienia spadły z ok. 200 tys. do 130 tys. Ocenił, że grupa Polaków, która była przekonana i chciała się zaszczepić, już to zrobiła. Zapewnił, że rząd nie planuje obowiązkowych szczepień.

- Każdego dnia przekonujemy pozostałych, że warto się zaszczepić, że to jedyna droga, żeby pokonać pandemię - powiedział Dworczyk. 

Szczepienia młodszych roczników

Szef KPRM stwierdził, że im młodsze roczniki, tym gorzej z frekwencją szczepień. Poinformował również, że najszybciej szczepią się województwa: mazowieckie, śląskie, dolnośląskie, a liderem jest Sopot.

Dworczyk podał też, że we wtorek wykonano w całej Polsce ponad 456 tys. szczepień przeciw COVID-19, to najwyższy dobowy bilans od początku Narodowego Programu Szczepień.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson podaje się w jednej dawce.

Szczepionka Vaxzevria AstraZeneca podawana jest w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu od 35 dni między dawkami (nie dłużej niż do 84 dnia), a szczepionki mRNA Comirnaty od Pfizera i COVID-19 Vaccine Moderna, w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu od 35 dni (nie dłużej niż 42 dni).

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego testu.

Od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat przeciwko COVID-19. Teraz w Polsce na szczepienia mogą zapisywać się osoby, które ukończyły 16 lat.

Kampania informacyjna w szkołach

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział w środę, że w przyszłym tygodniu ruszy kampania informacyjna we wszystkich szkołach na temat tego, co dają szczepienia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował zaś, że zasady zapisywania 12-latków i starszych dzieci na szczepienia przeciwko COVID-19 będą takie same jak zasady zapisywania 16-latków. Dodał, że na szczepienie dziecka muszą się zgodzić rodzice.

- Wszystkie świadczenia w tej grupie wiekowej muszą być realizowane w obecności rodziców. Więc tutaj przy szczepieniu będzie konieczna obecność rodziców - zastrzegł Niedzielski.

Szef resortu zdrowia podał także, że od wtorku do środy rano Polacy pobrali ponad 400 tys. certyfikatów covidowych. Certyfikat potwierdza, że dana osoba przebyła chorobę COVID-19, ma negatywny wynik testu COVID-19 lub została zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Obecnie siedem państw UE - Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska - zdecydowało o połączeniu się z unijnym systemem informatycznym weryfikującym certyfikaty covid i rozpoczęło ich wydawanie. Unijny Certyfikat Covid ma niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania się.

pap

Wiadomości

Kaczyński o Giertychu: mam nadzieję, że resztę życia spędzi w więzieniu

Problemy zdrowotne Sochana! Nie był w stanie rozpocząć meczu

Wyznania fryzjera

PILNE: Sukces presji widzów Republiki. Anna W. wyjdzie z aresztu

Ekstremalna droga krzyżowa

HIT! W Sejmie pytania do Tuska, a jego znowu nie ma!

Nagrody KOD ESG rozdane. Znamy liderów zrównoważonego rozwoju

Artykuł sponsorowany

Kałużny: Donald Tusk musi mieć media pod kontrolą

Nowe informacje ws. Ryszarda Cyby ujawnione w programie „Michał #Rachoń”

Tysiące osób wyszło na ulice przeciwko nieskuteczności rządu w walce z gangami

Oceania nie wypłynęła. Załoga na wypowiedzeniach, ministerstwo milczy

Dziś przesłuchanie prezesa PiS. Kiedy kolej Wrzosek?

W USA ceny ropy ostro w dół. Z czego to wynika?

Znani YouTuberzy zagrają mecz charytatywny. Wynajęli wielki obiekt

Granica, Cyba, mowa nienawiści. O tym dziś w Sejmie! [NA ŻYWO]

Najnowsze

Kaczyński o Giertychu: mam nadzieję, że resztę życia spędzi w więzieniu

Ekstremalna droga krzyżowa

HIT! W Sejmie pytania do Tuska, a jego znowu nie ma!

Nagrody KOD ESG rozdane. Znamy liderów zrównoważonego rozwoju

Artykuł sponsorowany

Kałużny: Donald Tusk musi mieć media pod kontrolą

Problemy zdrowotne Sochana! Nie był w stanie rozpocząć meczu

Wyznania fryzjera

PILNE: Sukces presji widzów Republiki. Anna W. wyjdzie z aresztu