Pełnomocnicy zostali wybrani na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej w sprawie funkcjonowania Rady do spraw kobiet w resorcie obrony narodowej. Funkcję tę w jednostkach wojskowych, od szczebla samodzielnego batalionu, będzie pełniło ponad 200 żołnierzy – kobiet.
Celem powołania pełnomocników jest m. in. usprawnienie systemu przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym, w szczególności mobbingowi i molestowaniu seksualnemu. Aktualnie w Ministerstwie Obrony Narodowej opracowywane są materiały pomocnicze i wzory dokumentów dla pełnomocników oraz przygotowywane jest szkolenie dotyczące ich działania.
Minister Błaszczak podjął także decyzję o dokonaniu przeglądu wszystkich procedur dotyczących sytuacji kryzysowych, w szczególności konfliktów na tle relacji interpersonalnych. Nowe procedury pozwolą na szybką, skuteczną i właściwą reakcję.
Pierwszy etap zmian rozpoczął się już w marcu 2018 roku. Szef MON podjął wtedy decyzję o uproszczeniu i usprawnieniu funkcjonowania Rady ds. kobiet, w skład której weszły oprócz przedstawicielek Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Generalnego RSZ, Żandarmerii Wojskowej, Dowództwa Operacyjnego RSZ, Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz uczelni wojskowych także żołnierze –kobiety Wojsk Obrony Terytorialnej.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Ziemkiewicz: prawybory w PO to cyrk, Tusk podjął już decyzje i żadne głosowanie SMS-em tego nie zmieni
Saryusz-Wolski wyjaśnia Elonowi Muskowi: Niemcy największym beneficjentem UE, a nie płatnikiem
Kampania prezydencka ruszy 8 stycznia 2025 roku
Sprawa księdza Olszewskiego. Trudne pytanie do Bodnara