Przejdź do treści
Republika Dziś o 17:35 gośćmi w programie "Miłosz Kłeczek zaprasza" będą: Marlena Maląg z Prawa i Sprawiedliwości, Tomasz Buczek z Konfederacji, Marek Balt z Lewicy i Jolanta Milas z Trzeciej Drogi
14:32 Wielkopolskie: Na karę 15 lat więzienia skazał we wtorek Sąd Okręgowy w Poznaniu 33-letniego Kamila M. Mężczyzna był oskarżony o wykorzystanie seksualne siedmiorga małoletnich w wieku od 6 do 11 lat
13:47 Skandal! We wrocławskiej podstawówce kazano dzieciom przebrać się za odmienną płeć. Sprawę ukryto przed rodzicami
12:56 Siedem osób, w tym prezesów spółek komunalnych zajmujących się gospodarowaniem odpadami, zatrzymali wrocławscy funkcjonariusze CBA w śledztwie w sprawie nieprawidłowości przy przetargach. Zatrzymania przeprowadzono w czterech województwach
12:40 Lubelskie: Będzie dalszy ciąg procesu 45-letniego Karola M., który został nieprawomocnie skazany na 25 lat więzienia za zabicie komorniczki w 2022 r. w Łukowie. Apelacje złożyły wszystkie strony
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie Olkusz - spotkanie z mieszkańcami z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra Marcina Horały - 17:00 (os. Pakuska / Klub Przyjaźń ) ul. Legionów Polskich 14
Spotkanie Dziś w Zabrzu obywatelski kandydat na Prezydenta RP Karol Nawrocki spotka się z mieszkańcami. Początek otwartego spotkania o godz. 18.00. Miejsce: Plac Wolności w Zabrzu
Spotkanie Mateusz Morawiecki, Waldemar Buda, Michał Dworczyk, Piotr Müller zapraszają we wtorek, 13 maja, o godz. 18, do Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie (pl. Narutowicza 1A) na "Konwencję prawdziwego Rafała Trzaskowskiego"
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Węgierska Górka zaprasza na spotkanie z posłami Marcinem Horałą i Grzegorzem Pudą, 13 maja (wtorek), g. 17.30, Biblioteka Gminna w Cięcinie, budynek OSP, ul. św. Floriana 8. Węgierska Górka
Spotkanie Krakowski Klub „Gazety Polskiej” - Marek Michno, Ryszard Majdzik, Radna Sejmiku - Barbara Nowak, a także NSZZ Solidarność - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14 maja (środa), g. 17, Plac Matejki, Kraków.
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Rawa Mazowiecka II zaprasza na spotkanie z dziennikarzem śledczym TV Republika Piotrem Nisztorem, 13 maja (wtorek), g. 17.30, Miejski Dom Kultury im. Danuty Siedzikówny "Inki", ul. Krakowska 6C, Rawa Mazowiecka
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Protest Krakowski Klub „GP”, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność przy Zarządzie Regionu Małopolska - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14.05 (środa) godz. 17:00 Kraków, Plac Matejki
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

W części województw szpitale tymczasowe już działają, w innych są dopiero wyposażane w sprzęt

Źródło: PAP

W części województw szpitale tymczasowe już działają i przyjmują pacjentów. W innych są dopiero szykowane, m.in. wyposażane w sprzęt. Są też województwa, gdzie placówki te są gotowe, ale trwa nabór personelu medycznego do nich.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, przedstawiając w Sejmie informację w sprawie stanu przygotowania podmiotów leczniczych na zwiększoną liczbę zachorowań na COVID-19, wskazywał w czwartek, że szpitale tymczasowe, które zostały zbudowane w ostatnim czasie, są postawione w stan gotowości – niektóre z nich nie są uruchamiane, ale nie są też zamykane.

- One mają być naszym zabezpieczeniem, czwartą linią obrony, jeśli chodzi o ryzyko pojawienia się trzeciej fali – zaznaczył Niedzielski.

W szpitalu tymczasowym przy ul. Rakietowej we Wrocławiu prowadzone są prace budowlane w hali, która docelowo pomieści 200 łóżek. Urzędnicy wojewody zapewniają, że przebiegają one zgodnie z harmonogramem.

Powstającym w centrum konferencyjnym przy ul. Rakietowej szpitalem tymczasowym będzie zarządzać i prowadzić go pod kątem medycznym Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. W założeniu ma tam być około 400 łóżek covidowych, w tym 50 respiratorowych.

W ubiegły tygodniu poinformowano o zakończeniu pierwszego etapu budowy tej lecznicy – sektora, w którym jest 100 łóżek dla chorych na COVID-19. Wojewoda dolnośląskie Jarosław Obremski zapewnił wówczas, że na razie nie ma potrzeby otwierania szpitala tymczasowego we Wrocławiu.

Szpital tymczasowy w Ciechocinku w woj. kujawsko-pomorskim zostanie otwarty w najbliższych dniach – poinformował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Placówka powstaje na bazie 22 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego.

- Szpital tymczasowym jest tworzony, bo spodziewaliśmy się, że pandemia bardziej będzie się rozszerzała. Od pewnego czasu sytuacja ustabilizowała się, od ponad miesiąca mamy podobną liczbę chorych w szpitalach. Jednak liczba nowych przypadków zakażeń jest wysoka, co jest powodem naszych zmartwień – powiedział Bogdanowicz.

Szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19 w Lublinie będzie gotowy 19 grudnia – zapowiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka. Powstaje on w halach Targów Lublin. Początkowo ma być uruchomione 56 łóżek zakaźnych i 10 z respiratorami.

Wojewoda podczas wideokonferencji w czwartek zapowiedział, że w pierwszym etapie w szpitalu tymczasowym uruchomione zostaną dwa moduły po 28 łóżek (łącznie 56 łóżek) na oddziale zakaźnym i 10 łóżek respiratorowych na oddziale intensywnej terapii. Sprawka powiedział, że jeżeli osiągnięty zostanie wskaźnik 80 proc. obłożenia, to będzie podstawa do uruchomienia kolejnego modułu szpitalnego – 28 łóżek.

Początkowo planowano, że szpital tymczasowy będzie uruchomiony 9-10 grudnia. Opóźnienie w jego przygotowaniu – jak tłumaczył wojewoda – wynikło z potrzeby wykonania rezerwowego zasilania w energię elektryczną oddziału respiratorowego.

Z kolei w uruchomionym w poniedziałek szpitalu tymczasowym w Zielonej Górze leczonych jest 17 pacjentów, w tym 9 na łóżkach respiratorowych. To osoby z różnych miejscowości woj. lubuskiego – poinformował dyr. Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

W tzw. pierwszym module szpital został przygotowany na opiekę nad 56 pacjentami na łóżkach obserwacyjno-zakaźnych i na 20 łóżkach wyposażonych w respiratory. W razie potrzeb, w porozumieniu z NFZ, będzie uruchamiał kolejne moduły tak, aby zabezpieczyć bezpieczeństwo mieszkańcom woj. lubuskiego. Nominalnie ma 170 łóżek, w tym 25 do intensywnej terapii.

Od trzech tygodni szpital tymczasowy w Łodzi jest gotowy na przyjęcie pacjentów z COVID-19. Zdaniem wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego placówka jest zasobem strategicznym, który zostanie wykorzystany, gdy zabraknie łóżek covidowych w innych szpitalach.

- Na szczęście szpital pozostaje pusty, nie musimy tam nikogo leczyć. Prawdopodobnie – po uzyskaniu wytycznych z Ministerstwa Zdrowia – będziemy tam organizowali punkt szczepień – zaznaczył wojewoda.

W dwóch małopolskich szpitalach tymczasowych, w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK) w Krakowie i w 20 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Krynicy-Zdroju, niewiele miejsc jest zajętych – wynika z informacji przekazanych w czwartek przez biuro wojewody.

W CUMRiK przebywa (stan na czwartek) 28 pacjentów – podobnie jak tydzień i dwa tygodnie temu. W 20 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Krynicy-Zdroju jest sześciu pacjentów – to również przybliżona liczba do tej z poprzednich tygodni. Krakowski szpital tymczasowy dysponuje łącznie 70 łóżkami covidowymi, a krynicki – ponad 160.

Nadal prowadzony jest nabór personelu medycznego do szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym przy ulicy Wrocławskiej w Opolu. Jak poinformował Mirosław Ochyra, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, który prowadzi szpital tymczasowy w CWK, do placówki przywożony jest sukcesywnie sprzęt medyczny konieczny do przyjęcia pierwszych pacjentów. Docelowo placówka jest przewidziana na 150 szpitalnych łóżek. Nadal prowadzony jest nabór chętnych do pracy w szpitalu.

W szpitalu tymczasowym w Rzeszowie jest 60 łóżek covidowych, w tym 6 respiratorowych. Obecnie w placówce przebywa 12 pacjentów chorych na COVID-19. Dwoje z nich wymaga leczenia przy pomocy respiratorów. Szpital tymczasowy w Rzeszowie działa od końca listopada w nowo wybudowanym skrzydle szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rzeszowie.

Pierwszy z dwóch szpitali tymczasowych dla pacjentów zakażonych koronawirusem działa od czwartku w Białymstoku. Opiekę znalazł tam już pierwszy pacjent. Szpital powstał na dwóch piętrach w budynku w kompleksie klinik zakaźnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że na początek będzie tu 56 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem wymagających hospitalizacji, tyle jest zakontraktowanych z NFZ.

Łóżek ma przybywać – jak wyjaśnił Paszkowski– zależnie od sytuacji epidemicznej. W drugim etapie ma to być kolejnych 28 łóżek. Docelowo ma tu być 90 łóżek i 16 łóżek intensywnej terapii. Na początek łóżek respiratorowych ma być 10, a następnych sześć będzie w stanie gotowości, do użytku, gdy będzie taka potrzeba.

Na finiszu są prace związane z organizacją szpitala tymczasowego w Sopocie – poinformował w czwartek pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. organizacji szpitala tymczasowego Piotr Kobzdej. Placówka mogłaby przyjąć pierwszych pacjentów 15 grudnia.

Trwa ostatni etap przygotowań do uruchomienia szpitala tymczasowego w budynku sanatorium uzdrowiskowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy ul. Bitwy pod Płowcami w Sopocie. Docelowo znajdzie się tam 200 łóżek, w tym 16 respiratorowych. Prowadzeniem placówki zajmie się Szpital MSWiA w Gdańsku.

17 pacjentów było w czwartek leczonych w szpitalu tymczasowym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Dwóch innych takich placówek przygotowanych w woj. śląskim nie uruchomiono ze względu na mniejszą liczbę zakażeń koronawirusem.

Pierwszy pacjent trafił do szpitala w MCK 1 grudnia. Według informacji służb wojewody śląskiego leczy się tam nadal. Inny pacjent tej placówki z poważną chorobą nerek został przewieziony z MCK do placówki patronackiej – Szpitala MSWiA w Katowicach. Jeden wiekowy pacjent leczony w szpitalu tymczasowym zmarł.

Katowicki szpital tymczasowy może przyjąć do 500 pacjentów, ale w pierwszym etapie działania udostępnił 140 miejsc internistycznych i 20 w standardzie oddziału intensywnej opieki medycznej. W razie potrzeby będzie rozszerzać swoją działalność – taka decyzja zapadnie, jeśli 70 proc. miejsc zostanie zajętych.

Dwa inne szpitale tymczasowe przygotowała w woj. śląskim spółka Węglokoks. 30 listopada przekazała placówce patronackiej obiekt przygotowany w hali na terenie lotniska w Pyrzowicach. Są tam 144 miejsca dla chorych na COVID-19, w tym 10 w standardzie oddziału intensywnej opieki medycznej. Na razie obiekt ten pełni jedynie funkcję rezerwową, w najbliższym czasie nie będzie przyjmował chorych. Trzeci szpital tymczasowy przygotowywano w obiekcie sanatoryjnym w Ustroniu, ale prace zawieszono wobec malejącej liczby chorych wymagających hospitalizacji. Ustrońskie sanatorium pełni obecnie funkcję izolatorium.

Trwa rekrutacja do pracy w szpitalu tymczasowym, który powstał w Targach Kielce. Zgłosiło się blisko 700 osób, w tym 45 lekarzy, 250 pielęgniarek i pielęgniarzy i 77 ratowników medycznych.

Budowa szpitala tymczasowego w Targach Kielce zakończyła się w ubiegłym tygodniu, ale na razie szpital będzie placówką pasywną. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz powiedział, że zostanie otwarty w razie gwałtownego wzrostu zakażeń w regionie.

W szpitalu tymczasowym w Szczytnie w woj. warmińsko-mazurskim przebywa 28 pacjentów z COVID-19. Pięciu z nich jest podłączonych do respiratorów – poinformował w czwartek rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek. Szpital dysponuje w sumie 66 łóżkami, w tym 10 jest wyposażonych w respiratory, a 56 w urządzenia do tlenoterapii. Gdy będzie taka potrzeba, wszystkie dostępne w tej placówce łóżka będą wyposażone w respiratory.

Szpital tymczasowy w Szczytnie, mieszczący się w nowym, nieużytkowanym dotychczas skrzydle miejscowego szpitala powiatowego, to jedna z dwóch takich placówek na Warmii i Mazurach. Drugi szpital tymczasowy – w Nidzicy – ma ruszyć 15 grudnia.

Szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targów Poznańskich ma ruszyć po skalibrowaniu tomografu, najpewniej w przyszłym tygodniu – powiedział w czwartek rzecznik Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Początkowo w tymczasowej placówce uruchomionych zostanie niespełna 70 łóżek.

Pierwotnie pacjenci mieli trafić do hal MTP 30 listopada, później wskazywano, że szpital tymczasowy rozpocznie pracę 3 grudnia. Docelowo obiekt ma mieć zdolność do przyjęcia nawet ok. 900 osób. W pierwszym etapie w gotowości ma to być 70 łóżek. Pracę personelu medycznego w szpitalu tymczasowym będzie koordynował Uniwersytet Medyczny, szpitalem prowadzącym jest Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

Systematycznie odbywają się dostawy sprzętu jednorazowego i aparatury medycznej do budynku M szpitala klinicznego nr 2 w Szczecinie, w którym powstaje jeden z dwóch szpitali tymczasowych – poinformowała w czwartek rzeczniczka szpitala Bogna Bartkiewicz. Ich instalacja odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Jak podała rzeczniczka, zgłoszenia do pracy w szpitalu tymczasowym wpływają cały czas. Szpital ma się mieścić w dwóch lokalizacjach – w budynku M SPSK 2 i w hali Netto Arena

PAP

Wiadomości

Fornal oficjalnie opuszcza Jastrzębski Węgiel. Wiemy, gdzie zagra w przyszłym sezonie

Afera w sprawie gospodarowania odpadami. Zatrzymania w czterech województwach

W Internecie o Trzaskowskim: "Ten nerwowy, słaby człowiek miałby być prezydentem Polski?"

Gronkiewicz-Waltz nie wierzy w zwycięstwo Trzaskowskiego?!

Bogdan Święczkowski: trwa ustrojowy zamach stanu

Suski: Trzaskowski jest finansowany przez deweloperów. Politycy komentują aferę mieszkaniową

Cztery lata więził i znęcał się nad kobietą. Teraz stanie przed sądem

Jakubiak w Radio Republika: Jeśli Trzaskowski wygra, to nie będzie Polski

Afera mieszkaniowa. Kaleta i Śliwka o eksmisji sześciolatka i decyzjach Trzaskowskiego

Reginia-Zacharski: „Trzech kandydatów koalicji, ale skuteczność bliska zeru”

Skandal! We wrocławskiej podstawówce kazano dzieciom przebrać się za odmienną płeć

Hołownia wprowadza w błąd wyborców? Sachajko interweniuje ws. znaku Polski Walczącej

Suski: „Telewizja publiczna w likwidacji upadła całkowicie”

Były naczelnik zatrzymany. Śledczy badają powiązania z aferą śmieciową

Chodakowska: „Nie gotuję, bo nie umiem” – trenerka tłumaczy ceny swojego cateringu

Najnowsze

Fornal oficjalnie opuszcza Jastrzębski Węgiel. Wiemy, gdzie zagra w przyszłym sezonie

Bogdan Święczkowski: trwa ustrojowy zamach stanu

Suski: Trzaskowski jest finansowany przez deweloperów. Politycy komentują aferę mieszkaniową

Cztery lata więził i znęcał się nad kobietą. Teraz stanie przed sądem

Jakubiak w Radio Republika: Jeśli Trzaskowski wygra, to nie będzie Polski

Afera w sprawie gospodarowania odpadami. Zatrzymania w czterech województwach

W Internecie o Trzaskowskim: "Ten nerwowy, słaby człowiek miałby być prezydentem Polski?"

Gronkiewicz-Waltz nie wierzy w zwycięstwo Trzaskowskiego?!